Emekli olamayana SGK'dan iade!

Primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali bulunmayan sigortalılar bu habere dikkat!

 Emekli olamayana SGK'dan iade!
Emekli olamayana SGK'dan iade!
GİRİŞ 22.05.2018 10:19 GÜNCELLEME 28.05.2018 10:59
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Emeklilik için yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali bulunmayan sigortalılar ödedikleri parayı SGK’dan toplu olarak geri alabilirler.

İşte detayları...

 

 

HERKESİN HAYALİ AMA...

Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor.

Bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım. Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gereken prim gününü dolduramıyor. Bu sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik, doğum borçlanması gibi imkanlar da sunuyor.

BU HUSUSLARA DİKKAT

Buna rağmen yine de şartları tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor.

Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor. 1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak. 2- Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

DİLEKÇE ŞARTI VAR

Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçe ile başvurmak gerekiyor. SGK bu işlemi kendiliğinden yapmıyor. O yüzden mutlaka dilekçe ile başvuruluyor.

Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor. Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağkurlular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

YENİDEN ÖDEME İMKANI

Sağlık için ödenen primler (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Toplu para alanlarda emeklilik için her şey bitmiş olmuyor. Paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez ‘ihya’ sistemi devreye giriyor.

Parasını aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz. Bu ödemelerde SGK geçmişten bugüne kadar geçen zaman için bir faiz işletmiyor. Ancak yatırdığınız primler güncelleme katsayısına göre yeniden belirlenip miktardaki düşüşler gideriliyor.

KAYNAK: POSTA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Guneş sırlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Mahkeme yoluyla 4 senedir aldığımız ölüm hak aylığı yargitây tarafından kesildi lafa geldimi ölen kişinin 1 günlük SSK oldumu ölüm hak aylığı bağlanır herşey lafta 2008 öncesi borçlanma hakkı geri getirilsin ki 60 yaşından sonra dul kalan annelerimiz kimseye muhtaç olmasinlar
  Cevapla
 • Guneş sırlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaşı dolmuş günü tamamlamamislarin pirimi iadesi yapacaklarına eksik günü tamamlama imkanı verilsin bagkur affı cikiyo eksik günü olanlara pirim affı çıksın ama belirli gün şartı olması
  Cevapla
 • Saliha 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğumda sonra sigorta olana borçlanma istiyoruz cumhur başkanımızdan lütfen mağdutuz
  Cevapla
 • Zeynep Ankara 1 yıl önce Şikayet Et
  1981 ssk lılarada geriye dönük borçlanma bekliyoruz yaşı dolana sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz çok maduruz calışamıyoruz kimse iş vermiyor saygılar
  Cevapla
 • Yahudi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bekle bakalım seçimden sonra bakarız kardeşim
  Cevapla