KOSGEB'ten dolandırıcılık uyarısı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Antalya İl Müdürü Şükrü Mısırlı, bazı kötü niyetli kişilerin KOSGEB projesi hazırlama vaadiyle vatandaşları kandırdığını belirterek, girişimci konuda uyardı.

KOSGEB'ten dolandırıcılık uyarısı
KOSGEB'ten dolandırıcılık uyarısı
GİRİŞ 04.05.2018 15:14 GÜNCELLEME 04.05.2018 15:14
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Manavgat Ticaret Odası (MATSO) tarafından Otogar Toplantı Salonu'nda KOSGEBDestek ve Hibe Kredileri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya KOSGEB İl Müdürü Şükrü Mısırlı, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) Başkanı Turgay Akar'la oda üyeleri katıldı. KOSGEB İl Müdürü Şükrü Mısırlı, kurumun Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) yönelik desteklerini anlattı. Yapılan sunumun ardından Şükrü Mısırlı, MATSO üyelerinin sorularını yanıtladı.

KOSGEB desteklerine başvuru için proje hazırlamanın önemli olduğunun altını çizen Mısırlı, MATSO üyelerini uyararak, proje hazırlamak adına kendilerinden para isteyenlerin olabileceğini söyledi. Proje hazırlamak için kaliteli, ahlaklı ve dürüst danışmanlık şirketleri olduğu gibi dolandırıcıların da bulunduğunu anlatan Şükrü Mısırlı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Her gün bu konuda 3-5 tane şikayet alıyorum, telefonuma mesajlar geliyor. Deniliyor ki, 'KOSGEB adına arandık, KOSGEB'den bize evrak gönderecekler, Tekirdağ'ın bilmem ne ilçesinden' İsim vereyim yani, bu insanları ifşa edeceksiniz. Vatandaşı istismar eden, kamu kurumu adıyla istismar eden onları, maddi olarak paralarını gasp eden insanları her tarafta ifşa edeceksiniz. Kellem gitse korkmuyorum. 3 kendini bilmez, ne idüğü belirsiz insan gelecek KOSGEB adına temiz kalpli vatandaşıma, 'biz size kredi çıkartacağız, 50 bin lira, 100 bin lira, 300 bin lira. Şu dokümanları gönderiyoruz' deyip para alacak. Buna izin vermeyiz."
 
Bu konuda kendisine çok sayıda şikayet geldiğini belirten Şükrü Mısırlı, Bu konuda çok fazla örnek var. Böyle tebessüm edeceğiniz, üzüleceğiniz, ağlayacağınız hatta kahkaha atacağınız örnekler var. Vatandaş geliyor bana, 'Müdür bey, bana birisi böyle böyle dedi. Şu kadarda para ödedim.' Niye ödedin diyorum. 'Beni götürdü, ben ödedim. Hadi benim kredimi ver' KOSGEB'le alakası yok diyorum. 'Yok yahu o sanki daha inandırıcıydı' diyor. KOSGEB Müdürüne inanmıyor, diğerlerine inanıyor. Böyle olmaması lazım" dedi.
 
KOSGEB Antalya İl Müdürü Şükrü Mısırlı, bu tür olumsuzlukların önüne geçmek için kurumsal kültürü alan, ahlaki değerlere saygılı ve işini doğru yapan danışmanların ise KOBİ rehberliği ve KOBİ danışmanlığı adı altında yeniden yapılandırıp akredite edileceğini söyledi.

ETİKETLER
dolandırıcılık
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • harun ünal 8 ay önce Şikayet Et
  ünal kardeşler ltd olarak nitelikli eleman desteği alacaktık , ikitelli kosgepten herşey tamam fakat bir türlü kosgep danışmanlarının ilgisizliğini ,vurdumduymazlığını aşamadık.sanki cabinden bana parasını veriyor.ama ben cebimden her ay paşa paşa maaşları ödedim.nerede kaldı eleman alın destek bizdenin karşılığı ?
  Cevapla
 • hepsi traş 8 ay önce Şikayet Et
  KOSGEB bir AB uyum yasaları çerçevesinde ülkemizde uygulanan bir projedir, faydalı yada değil tartışılır, ama AB nin bize hibe ettiği paranın bir bölümü KOSGEB aracılığı ile dağıtılmak zorundadır, yoksa devlet olarak halka yapılan bir yardım falan değildir.
  Cevapla
 • Mehmet yıldırım 8 ay önce Şikayet Et
  Ben koskebe gittim orda çalışanlar hiç ilgilen miyorlar başından savmal için işkura gönderiyorlar arada çalışan bile işkurun nerede oldugunu bilmiyorlar ben esnafım işimi büyütmek ve dükkanıma bol çeşit koymak istiyorum ama koskepten para alamıyorum çifçi hemen alıyor ama esnafa egitim verecegiz ondan sonra diyorlar bana egitim degil para lazım kardeşim esnaflıgı bırakalımmı
  Cevapla
 • Yüzdeelli 8 ay önce Şikayet Et
  kosgeb önce kendine baksın. saçma sapan işiere,dolandırıcılara,üçkağıtçılara kredi vere vere batacak sonunda.
  Cevapla