Aydın iş dünyası bu olayı konuşuyor! Emsal olacak

Aydınlı iş adamı Abdullah Yılmaz, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken’e dava açtı.

Aydın iş dünyası bu olayı konuşuyor! Emsal olacak
Aydın iş dünyası bu olayı konuşuyor! Emsal olacak
GİRİŞ 13.09.2017 09:30 GÜNCELLEME 13.09.2017 10:57

Yılmaz, şahsına yönelik hakaret içerikli yorumlar yaptığı için ve ticaret odası tarafından toplanan aidatların, mevzuatta belirtilen miktarın çok üstünde olmasından dolayı açtığı iki ayrı davayı kazanması halinde parayı Aydınspor’a bağışlayacak.

Aydın Park Otel ve Yılmaz Yapı Market’in sahibi Aydınlı işadamı Abdullah Yılmaz, Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken’e dava açtı.

İşadamı Abdullah Yılmaz, Başkan Hakan Ülken’in Aydın’da katıldığı bir televizyon programında şahsını hedef alan hakaret içerikli konuşmalar yaptığını ileri sürdü. Ülken, katıldığı televizyon programında Aydınspor 1923 Başkanı Hidayet Türen ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerinin Yılmaz’ın sahibi olduğu Park Otel’e gittiğini ve içeri alınmadığını iddia etti.

Hakan Ülken: İş adamı olmak ahlak meselesidir

AYTO Başkanı Hakan Ülken programda, isim vermeden Abdullah Yılmaz’ı eleştirdi. Ülken, Yılmaz’ı hedef aldığı konuşmasında, “Bu iş adamı için ağzımı açmak istemiyorum, bahsettiğiniz iş adamı, işa damı falan değil. İş adamı olmak bir ahlak meselesidir. Sadece para sahibi olmak, iş adamı olmak demek değildir. Önce ahlak sahibi olacak, sonra iş adamı olacak. Bu memleketin ekmeğini alıp, bu kadar servet sahibi oldun, munzam aidat kavramını dönüp mahkemeye vermeye kalkıp, ben bu kadar fazla para vermek istemiyorum diyen bir adamdan bahsediyorsunuz siz” dedi.

İşadamı Abdullah Yılmaz, öncelikle Ülken’e hakkındaki bu konuşmalarından dolayı hakaret davası açtı. Yılmaz, Hakan Ülken’in bulunduğu makamın, sorumsuzluk ve önüne gelene hakaret etme makamı olmadığını belirterek, hakkındaki iddialara cevap verdi.

Abdullah Yılmaz: Canının istediğini yapamazsın

Basın toplantısında gazetecilere detaylı açıklamalar yapan işadamı Abdullah Yılmaz, "Sahibi olduğum otel ciddi bir işletmedir. Her önüne gelen sıfatını söyleyip, bedelini falanca ödeyecek deyip talepte bulunamaz. İki kişi gelmiş Aydınspor’un yöneticisi olduğunu söylemiş. Otelde kalacaklarını ve masrafları başka bir firmanın ödeyeceğini söylemiş. Personelim de belirtilen firmanın bizde cari hesabı yok, yanıtını vermiş. Bu olayı gazetelere taşıyıp yalan yanlış beyanlarda bulunan şahıs beni arayıp neden bilgilendirmedi? Aydınspor’da yönetici olmak, her gittiği yerde canının istediği gibi hareket etme yetkisi vermemektedir. Eğer istenen yardım ise personelle değil, şahsımla muhatap olunmalıdır" dedi.

Türkiye’de emsal olacak, geriye dönük aidatlar alınabilir

Abdullah Yılmaz açtığı ikinci davada ise Aydın Ticaret Odası tarafından toplanan aidat ücretlerinin mevzuatta belirtildiğinden daha fazla toplandığını iddia etti. Yılmaz, 2016 yılında alınması gereken aidat ücretinin 280 TL olduğunu, bunun dışında ekstra alınan munzam aidat bedelinin yanlış hesaplanarak kendisine 18 bin 600 liralık bir ödeme çıkarıldığını söyledi.

5174 sayılı Odalar ve Borsalar Kanununun 25. Maddesini hatırlatan Yılmaz, söz konusu maddede munzam aidat bedelinin, o yıl için belirlenmiş bulunan yıllık aidat tavanın 20 katını geçemez dediğini belirtti.

İşadamı Yılmaz, hesapladığında yıllık aidatın en fazla 20 katı olan 5 bin 600 lira uygulanabileceğini ancak 18 bin 600 TL uygulandığını söyledi.

Kendisinden talep edilen bu aidatın yanlış hesaplandığını belirten Abdullah Yılmaz, konuyu yargıya taşıdı. Aydın Ticaret Odası’na yazdığı dilekçede aidat bedelleri hakkında bilgi isteyen Yılmaz, bu bedellerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından otomatik olarak belirlendiği cevabını aldı.

Abdullah Yılmaz, yargı aşamasındaki bu davayı kazanırsa Türkiye’de emsal bir karar olacak. Yılmaz, "Kazanılacak hak ile 5 yıllık geriye dönük fazla aidat bedellerinin alınmasının önü açılacak" dedi.

Abdullah Yılmaz’dan Hakan Ülken’e: Aydın’a ne katkı sağladın?

İşadamı Abdullah Yılmaz, Başkan Hakan Ülken’e sert sözlerle yüklendi. İşadamı Yılmaz, “Bana iş adamı dersi vermeye kalkan bu zat ‘dinime söven Müslüman olsa’ deyiminde olduğu gibi kendisinin veya şirketinin durumun açıklasın. Başkanı olduğu odaya yıllık ödediği aidat miktarı nedir? Kaç kişi istihdam etmektedir. Aydın’a ne katkı sağlamıştır? Sahiplenmek istediği Aydınspor’a ne katkıda bulunmuştur? Aydın’da vergi sıralamasında kaçıncı sıradadır? Aydınlı olmak Aydın’a katma değer sağlamakla olur. Televizyon programındaki konuşmasında şahsıma yönelik yaptığı hakaretten dolayı açacağım tazminat davasından tahsil olunacak meblağın kuruşuna dokunmadan Aydınspor’a bağış yapacağım” diye konuştu.

Hakan Ülken'den Açıklama

 AYTO Başkanı Hakan Ülken, programda söylediği sözlerin arkasında olduğunu vurgulayarak, “Aydınspor ile işim olmaz” diyen herkesin her şeyini sorgulayacağını belirten Ülken, “Programda gazeteci bir arkadaşın sorduğu soru üzerine vermiş olduğum cevabın arkasındayım. Aydınspor Aydın’ın ve tüm Aydınlıların takımıdır. Gecenin kör saatinde 200 TL’yi geçmeyecek bir konaklama bedeli için ‘Aydınspor ile işim olmaz’ denmesini yakıştıramıyorum. Munzam aidat Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kanunla düzenlenmiş tüm Türkiye’de standart bir uygulamasıdır. Van’da, Trabzon’da, Edirne’de nasıl uygulanıyorsa Aydın’da da aynısı uygulanıyor. Bu problemin seçimlere 20 gün kala çıkarılmasını manidar buluyorum. Mahkeme ret verdi, bir üst mahkeme ret verdi, son olarak temyizde yine ret çıkacak. Çünkü kanunla düzenlenmiş. Bizim yetki ve kararımız dahilinde bir uygulama değil. Seçim öncesi yaratılmaya çalışılan gergin ortamın içine çekilmeyeceğiz. Aylar önce başlatılan ve iki mahkeme tarafından ret kararı olmasına rağmen seçimlere 20 gün kala gündeme getiriliyorsa, vicdan diyorum” dedi.

YAZDIR