Türkiye'ye 250 dolarlık Kürt gazı

Türkiye Kuzey Irak ile yaptığı 'sabit fiyat' anlaşması sonucunda Rusya ve İran'dan aldığı gazdan daha ucuz gaz alımını gerçekleştirecek.

Türkiye'ye 250 dolarlık Kürt gazı
Türkiye'ye 250 dolarlık Kürt gazı
GİRİŞ 30.12.2013 09:04 GÜNCELLEME 30.12.2013 09:15
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi kontrolündeki doğalgazla ilgili sevindirici yeni bir haber geldi. Kürt Yönetimi'ne yakın iş çevrelerine göre, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelecek doğalgazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak biçimde 'sabit fiyata' denk gelecek alım ve satım kontratı yapıldı.

Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğalgaz fiyatı konusunda rakam verilmiyor. Ancak, her bin metreküp doğalgaz için 250 dolar düzeyi konuşuluyor.

20 MİLYAR METREKÜP

Kürt bölgesinde çok ciddi bir doğalgaz rezervi bulunuyor. Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketimi 45-50 milyar metreküp. Kuzey Irak'ta üretilecek doğalgaz, 2017 yılından itibaren Türkiye'ye ihraç edilecek. 4 milyar metreküp ile başlayacak ihracatın, zaman içinde 20 milyar metreküpe kadar çıkması hedefleniyor.

SABİT FİYATLA KONTRAT

Edinilen bilgiye göre, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelecek doğalgazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak 'sabit fiyata' denk düşecek doğalgaz alım ve satım kontratı yapıldı. Fiyat, kontrat döneminde değişmeyecek. Kuzey Irak'tan ithal edilecek gazın fiyatı, rakip ülkelerden (Rusya ve İran gibi) alınanlardan daha ucuz olacak. Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğalgaz fiyatı konusunda rakam verilmezken bin metreküp doğalgaz için 250 dolar düzeyi telaffuz ediliyor.

TANKERLERLE PETROL

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, son 1.5 yıldır tankerlerle dünyaya petrol satıyor. Günde 20-30 bin varillik petrol sevkiyatı yapılıyor. Şu ana kadar 10 milyon varil petrol satıldı. Bunun piyasa değerinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bu taşıma işlemlerini Singapur merkezli PowerTrans şirketi gerçekleştiriyor.

IRAK'TA PETROL ÇIKARMANIN MALİYETİ 4.5 DOLAR

Kaynaklara göre, dünyada petrol çıkarmanın en ucuz olduğu ülke Irak. Irak'ta petrol çıkarmanın maliyeti 4.5 dolar düzeyinde bulunuyor. 4.5 doları ilgili petrol şirketleri alıyor. Geriye kalan 90-95 doların tamamı devletlerin kasasına gidiyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Amerikan Jeoloji Kurumu verilerine göre Irak'ın sahip olduğu petrol ve doğalgaz rezervi tahmin edilenin çok üzerinde. Rezervlerin Suudi Arabistan'dan bile fazla olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla Irak'ın geleceği, petrol üretim kapasitesi ve ihracat gücü hem dünya ekonomisi hem de OPEC açısından büyük önem taşıyor.

KAYNAK: HABERTÜRK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • bekir terzi 5 yıl önce Şikayet Et
  hükümet vurguncu olsaydı. 300 e alıyoruz derdi 50 sini iç ederdi. kimsenn ruhu bile duymazdı...
  Cevapla
 • ebu fikr 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu anlaşmayı da engellemeye çalışırlar. Nasıl petrol paralarının Halk bankası tarafından değilde abd bankasına aktarılması gibi ucuz doğalgaz alınmasını engellemek için bir komplo daha ayarlar bu ...lar (ben uygun sıfat bulamadım siz bulun)
  Cevapla
 • Murat Kara 5 yıl önce Şikayet Et
  ABD, İsrail, Almanya, İngiltere ve Alayınızı...... Ve bir de yerli satılmışlar orta yerinizden çatladınız değil mi?
  Cevapla
 • Ekrem Hoca 5 yıl önce Şikayet Et
  .... asıl amaçlarından bir tanesi de bu ucuz enerji anlaşmasını yapmamızı engellemek!
  Cevapla
 • Bilo Villa 5 yıl önce Şikayet Et
  ...... neresine cildiracaklar? rusya kardes dedigi ukraynaya ayni fiyata (250dolar) gaz veriyor..
  Cevapla