Fatmagül Sultan Lübnan için üretime başladı

Karadeniz Holding'e ait ''Fatmagül Sultan'' adlı enerji gemisi, Beyrut'ta düzenlenen törenle elektrik üretmeye başladı.

Fatmagül Sultan Lübnan için üretime başladı
Fatmagül Sultan Lübnan için üretime başladı
GİRİŞ 05.04.2013 00:32 GÜNCELLEME 05.04.2013 00:32
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Zuk Elektrik Santrali önüne demirleyen ve günde 188 megavat elektrik üretecek geminin devreye alınması dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, Lübnan Enerji ve Su Bakanı Cibran Basil, İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız ve Karadeniz Holding Üst Yöneticisi Orhan Remzi Karadeniz ile çok sayıda davetli katıldı.

Cibran Basil, yaptığı konuşmada, Karadeniz Holding'in açılan uluslararası ihalede en iyi teklifi verdiğini belirterek, haziran ayında devreye girecek ikinci yüzer santralle üretim kapasitesinin günde 270 megavata ulaşacağını ifade etti.

Türk firmasının 70 kadar şirketin arasından sıyrılarak ihaleyi kazandığına değinen Basil, ''İki ülke arasında son yıllarda gelişen ilişkiler ve şirketin hem teklifi hem teknik özellikleri bizim kendilerini seçmemizde önemli rol oynadı. 1995 yılından bu yana ilk kez Lübnan'da elektrik santrallerine yönelik bir adım atıldı'' dedi.

Basil, gelecek günlerde ülkede hidroelektrik santrali yapmayı planladıklarını ve projeyle bir Türk şirketinin de ilgilendiğini söyledi.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız da Lübnanlı yetkililerin ve Türk şirketinin büyük çabalarıyla gerçekleştirilen  projenin halkın günlük yaşantısını olumlu bir şekilde etkileyeceğini belirterek, ''Gemide üretilen elektriğin Lübnan enerji sistemine verilmesinin bir başka anlamı da iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkisinin ekonomik alanda da gelişmesinin bir göstergesi olmasıdır. 390 milyon dolarlık ve 270 megavat elektrik üretimini içeren proje, bugüne kadar iki ülke arasında imzalanan en yüksek bedelli sözleşmedir'' dedi.

''Elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini biz sağlayacağız''

Karadeniz Holding Üst Yöneticisi Orhan Karadeniz ise Lübnan'ın yaşadığı sıkıntıyı gidermek için 3 yıl boyunca elektrik üretimini sürdüreceklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

''İki kardeş ülke olan Türkiye ve Lübnan'ın halklarının önünde, sözleşmeden bir hafta önce burada 188 megavatlık güçle üretime başlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu proje, Lübnan Hükümeti'nin tercih ettiği kısa dönemli bir çözümdür. Haziran ayında gelecek olan gemimizle ülkede elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini biz sağlayacağız. Fatmagül Sultan ileri teknoloji, çift yakıt ve modern elektrik üretim sistemleriyle Türk mühendisinin, işçisinin gurur kaynağıdır.''

Karadeniz Holding Ticari Operasyonlar Başkanı Nuray Atacık ise ''Fatmagül Sultan''ın filolarındaki altıncı gemi olduğunu belirterek, ''Geçen günlerde gemimizi uluslararası uzmanların eşliğinde test ettik. Maksimum kapasitesi 205 megavat olan gemimiz, sabit olarak 188 megavat elektrik üretiyor'' diye konuştu.

Lübnan'da, iç savaş öncesinde yapılan iki büyük elektrik santralinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle günde 16 saate varan enerji kesintisine gidiliyor. Lübnanlılar, özel şirketlerin mahalle aralarına kurduğu jeneratörlerle elektrik ihtiyaçlarını karşılıyor.

YORUMLAR 1
  • ahmet yılmaz 6 yıl önce Şikayet Et
    Gurur verici haber. İnsan gururlanıyor. Allah şirketlerimizin başarılarını artırsın.
    Cevapla