Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Kamyon ve TIR'ların deposu küçülüyor

Türkiye ekonomisini yıllık 2,5 milyar dolarlık vergi kaybına uğratan kaçak akaryakıt için seferberlik ilan edildi. Komşu ülkelerden kaçak mazot girişini önlemek için TIR ve kamyonların giriş çıkışları mercek altına alınıyor.

Kamyon ve TIR'ların deposu küçülüyor
Eklenme: 11 Haziran 2010, 09:33 / Güncelleme: 11 Haziran 2010, 09:33 / 12,643 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Ercan Baysal'ın haberi

Sınır ülkelerine gümrük kapısı aracılığı ile mal taşıyan bazı kamyonların kısa mesafeye boş depo ile gidip mazot getirdiği tespit edildi.

Bu kapsamda depoların küçültülmesi üzerinde duruluyor. Yasal sınırın 550 litre olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri birçok TIR ve kamyonun boş depo ile 25-30 kilometrelik mesafedeki yerlere mal götürüp getirdiğini ifade ediyor.

Kısa mesafeler için bazı TIR ve kamyoncuların işletmelerden nakliye bedeli dahi almadığını kaydediyor.

Türkiye'de litresi yaklaşık 3 liradan satılan motorinin fiyatı komşu ülkelerde 1-1,5 liraya kadar iniyor. Kısa mesafelerde deposuna fazladan 500 litre alan kişinin cebine ortalama her sefer için bin lira kalıyor.

Bazı TIR ve kamyon sahipleri getirdikleri ürünleri depolarda biriktirip faturasız düşük fiyattan satmaları halinde kazançları 500 ile 750 lira arasında değişiyor.

Sektör temsilcileri aylık ortalama 5 servis yapan bu kişilerin kazancının 4-5 bin lirayı bulduğuna dikkat çekiyor. Söz konusu yöntem Başbakanlık'ta yapılan kaçak akaryakıt zirvesinde de gündeme getirildi.

Toplantıda benzin, motorin, fuel oil gibi akaryakıt ürünlerinde kaçağın önüne geçilmesi ve yapılan mücadele hakkında Gümrük Müsteşarlığı, Maliye, Jandarma, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK) yetkilileri sunum yaptı.

Sunumda denetim birimleri bu yöntemle kaçak akaryakıtın piyasaya sokulduğuna dikkat çekerek depolardaki taşınabilir sınırın aşağı çekilmesi talebinde bulundu. 550 litrelik sınırın 250 litreye düşürülmesi üzerinde duruluyor.

Sistemin işleyişi hakkında bilgi veren Gümrük Müsteşarlığı'ndan üst düzey bir yetkili birçok araç sahibinin düşük fiyatlı mazot alıp Türkiye'de satmak için yasal yoldan ülkeye kaçak akaryakıt soktuğunu aktardı.

 Aynı yetkili, "Normalde dolu gitmesi gereken kamyonlar ihracat adı altında 500 tuğla veya 10 torba çimento götürüyor. Yasal olduğu için de sıkıntı yaşanmıyor.

Şimdi bunun önüne geçmek için çalışıyoruz. TIR ve kamyonların depolarındaki yasal taşıma sınırını indirmeyi düşünüyoruz." dedi.

Kaynak : Zaman

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 20 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Fatih Gençtürk

11.06.2010 09:46

Oh ne güzel. sen 1 liralık mazotu 3 liraya millete kakala ondan sonrada kaçakçılık oluyor bilmem ne, milleti usulsuzlüge ve ahlaki çökmeye sürükleyen sizlersiniz, hiç suçlu aramayın

ümit

11.06.2010 09:53

neden bizde 3,00 tl. komşu ülkelerde yakıt fiyatı 1tl-1,50tl iken neden bizde 3 tl. en iyi çözüm yolu yakıt fiyatlarını komşu ülke sevilerine indirmek. nerde ::))

yusuf kahveci

11.06.2010 09:54

hikaye. önce sınırlarınıza özellikle vana devlet otoritesini götürün. adamların köy yolunda hayatımda görmediğim kadar kamyon gördüm. bu kamyonlar irandan kaçak mazot getirdiklerine şahit oldum ve ne hikmetse oralardaki karakollarımızın bundan haberi var. peki bu devlet bütün kanunlarını benim gibi garibanlaramı uyguluyor. oradaki kaçak mazotçuların ayrı bir özerkliğimi var eğer öyleyse devlet beni enayi yerine koyuyor çünkü ben benzini 3750 tl ye alıyorum devlet otoritesini sağlayamıyosa bıraksın o bölgeyi.

Mustafa

11.06.2010 09:57

rizeli. türkiyedeki mazot fiyatıyla gürcistandaki mazot fiyastının arasında yarı yarıya fark var kamyoncu mecburen oırdan almak zoruında kalıyor. türkiyedede mazot ve benzin fiyatları gürcistandaki gibi olsun halkını muhtaç etme gürcistana türkiyede kalsın parası.

abdullah adam

11.06.2010 10:04

ne ala memleket. bataklığı kurutmak yerine sivrisinek avına çık ne ala memleket.Vatandaşa fahiş fiyattan akaryakıt satmaya artık bir son versek demek yerine sistemin ürettiği kaçakların peşine düş. Perakende kaçakçıyı tek tek kovala toptancısına gün doğsun....