Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

İşçi emeklisi maaşını 900 TL yapacak yasa

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklileri arasında maaş farklılıkların gidererek, şu anda 620 lira olan en düşük emekli aylığını 900 liraya çıkaracak olan yasa tasarısı Başbakanlık’a gönderildi.

İşçi emeklisi maaşını 900 TL yapacak yasa
Eklenme: 13 Mayıs 2009, 10:08 / Güncelleme: 13 Mayıs 2009, 10:08 / 49,538 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

NEVİN BİLGİN'in haberi

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklileri arasında maaş farklılıkların gidererek, şu anda 620 lira olan en düşük emekli aylığını 900 liraya çıkaracak olan İntibak Yasa Tasarısı Başbakanlık’a gönderildi.

Tasarıyla üst gösterge tablosundan aylık veya gelir alanların intibakları, bulundukları derece ve kademelere göre yükseltilecek. Yeni tablodan aylık veya gelir alanların oranı yüzde 60 olarak esas alınacak. İşçi emeklileri, haksızlığın düzeltilmesi için yasanın çıkmasını bekliyor. Yasal düzenleme yapılmaması halinde işçi emeklileri AİHM’e gidecek. Düzenlemenin maliyetinin 3.5 ile 4 katrilyon lirayı bulması ve geçmişe dönük hakların iadesini içermesi sebebiyle IMF ile yapılacak anlaşmada en önemli pazarlık konularından birisini oluşturuyor.

İŞTE TASARI

İNTİBAK yasası olarak anılan kanun teklifi şöyle: ‘Mevcut gösterge tablosundan gelir ve aylık alanlar, ekte düzenlenen yeni gösterge tablosu esas alınarak yukarıya doğru intibaklandırılır. Yaşlılık, maluliyet ve ölüm sigortasından aylık veya gelir alanlara uygulanan oran, 506 sayılı kanunun 61’inci maddedeki esaslara göre arttırılır veya azaltılır.

Kaynak : Star gazetesi

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 19 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

MEHMET KURU

13.05.2009 10:14

sadece işçilere mi?. haberde işçi emeklisi diye geciyor. peki ya memur emeklisi.. onlarin hiçmi hakki yok bundan onlar hizmet etmedimi bu devlete?? bu haliyle gecerse kanun sanırım memur emeklilerinden bir dahaki secimde oy cıkmaz... zaten yerel secimlerde bir ihtar aldilar

ahmet bülbül

13.05.2009 10:18

.... sonra yalanlanmasın bizim böyle bir çalışmamzı yok diye ama çıkarsa ve haber yalanlanmazsa bu hükümet seneler sonra emekli vatandaşlarınmutlu eder eh bu mutluluk ona oy olarak geri döner elbet..

adnan durali

13.05.2009 10:20

gerek yok. gerek yok emekli parayı ne yapacak bunlar öğretmene polise zam yaparlar ondan sonrada iki kurum yok o şu kadar alıyor ben bu kadar kavga edip dururlar birbirlerinin aldığı maaşıda çekemezler emeklinin maaşınıda bunlara paylaştıralım da kavga etmesinler

ŞAHİN ÇİÇEKAY

13.05.2009 10:28

BÜYÜK HAYAL GERÇEKLEŞTİ. Haberi okudum inanamadım emekli değilim ama çok mutlu oldum emekliler adına, yıllardır bu insanların ne zor şartlarda geçindiklerine şahit olmuşum bukadar sıkıntılara rağmen hep şükür ettiler ALLAH cc a şükürler olsunki emekli mağdurlara bu gümleride gösterdi bunda emeği geçen herkesten ALLAHcc razı olsun.

ihsan bulut

13.05.2009 10:47

iyi de ya esnaf ne olacak. evet esnaf emekli oldugunda ne olacak