Bakan duyurdu! 3 Şubat'ta Tüm Türkiye'de başlıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "'Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi' ve 'Noter Ücretlerinin Kredi Kartı ile Ödenmesi' olarak ifade ettiğimiz bu uygulamalara 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren tüm noterliklerde aynı anda başlayacağız" dedi.

GİRİŞ 22.01.2020 11:17 GÜNCELLEME 22.01.2020 12:08
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Noterlik hizmetlerinde özellikle ikinci el araç alım satımlarında noterlerdeki olası dolandırıcılık olaylarını engelleyecek 'güvenli ödeme sistemi' başlıyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "'Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi' ve 'Noter Ücretlerinin Kredi Kartı ile Ödenmesi' olarak ifade ettiğimiz bu uygulamalara 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren tüm noterliklerde aynı anda başlayacağız" dedi.

 

3 Şubat 2020 tarihinde uygulamaya geçilecek sistem sayesinde emanet hesabına alınan para, noterlik işleminin tamamlanmasının ardından ilgilisine güvenli bir şekilde aktarılacak. Bununla beraber aynı tarihten itibaren noter ücretleri kredi kartı ya da banka kartıyla ödenebilecek. 

RİSKLER ORTADAN KALKACAK

Sistem sayesinde satış bedeli, noterde işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçmeyeceğinden, satıcının notere gelmeme veya noterde işlemi gerçekleştirmeme riski ortadan kalkacak. İkinci el araç bedeli bloke edileceği ve satış sonrasında satıcı hesabına geçeceğinden satıcıya olan güven problemi ortadan kalkacak. Tarafların anlaşamaması ve satış işleminin iptali durumunda, alıcı tarafından yatırılan para, kayıt esnasında bildirilen banka hesabına iade edileceğinden risk ortadan kalkacak ve bu yolla yargıya gelen uyuşmazlıklar engellenecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • ... 1 ay önce Şikayet Et
  Bu sistem tapudaki alım satım işlemleri ne de entegre edilirse çok güzel olacak
  Cevapla
 • iyi sistem 1 ay önce Şikayet Et
  takasbank diye bahsedilen sistem bu mu?
  Cevapla
 • oguz 1 ay önce Şikayet Et
  hadi hayırlısı
  Cevapla
 • melik 1 ay önce Şikayet Et
  Sadece araçmı, diğerlerindede yapın, arsa ev falan!Niye herşey taksit taksit. Otobosta köpek istemiyok!!!siz haber bile yapmadınız ama ben burdan her seferinde başınızın etini yiyeceğim!!!!
  Cevapla
 • URFALI 1 ay önce Şikayet Et
  Aynı uygulama tapuda da uygulanmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle