Milyonlar bekliyordu! Hükümetin memurlara zam teklifi belli oldu

Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ayında yüzde 3, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 2,5 zam ve enflasyon farkı teklif etti.

Milyonlar bekliyordu! Hükümetin memurlara zam teklifi belli oldu
Milyonlar bekliyordu! Hükümetin memurlara zam teklifi belli oldu
GİRİŞ 16.08.2019 07:37 GÜNCELLEME 17.08.2019 06:48
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5'inci Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında 4'üncü toplantı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde yapıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Reşat Moralı Salonu'ndaki toplantıda, Kamu İşveren Heyeti adına hükümetin zam teklifini açıkladı.

Görüşmelerde, kamu bütçesinin imkan verdiği sınırlar içerisinde hareket etmek, uygun ve makul bir noktaya varmak zorunda olduklarını belirten Selçuk, şöyle devam etti: "Kamu çalışanlarımızın maaşlarında 2020'nin birinci 6 aylık döneminde yüzde 3,5, ikinci 6 aylık döneminde yüzde 3, 2021'in birinci 6 aylık döneminde yüzde 3, ikinci 6 aylık döneminde de yüzde 2,5 oransal artış yapılmasını, her 6 aylık dönem sonunda gerçekleşen enflasyon oranının, o 6 aylık dönemde yapılan artış oranını aşması halinde ise aradaki farkın bir sonraki 6 aylık dönemin başlangıcından itibaren kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerine yansıtılmasını teklif ediyoruz."

PAZARLIKTA SON TARİH 20 AĞUSTOS

Hükümetin sunduğu teklif üzerine Kamu İşveren Heyeti ile memur sendikalarına zam görüşmeleri sürecek. Pazarlıklar, yasal takvim gereği 20 Ağustos'a kadar (olumlu ya da olumsuz) bir şekilde sonuçlanacak.

Görüşmelerde anlaşma çıkmaması halinde, konu Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna taşınacak. Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

KONFEDERASYONLARIN TALEPLERİ

Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8 7, ikinci yıl yüzde 6 6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10 10, ikinci yıl yüzde 8 8 zam ve her 2 yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı istemişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Refik 7 ay önce Şikayet Et
  Gayrisafi milli hasıla 1 iken 3 oldu deniyor ya bu holdingler için geçerli çalışanlar için 3 iken bir oldu yani tam tersi.
  Cevapla
 • Veli 7 ay önce Şikayet Et
  Zam umrumda değil sözleşmeli memurlar kadro gelsin yeter . Tayin hakkı istiyorum. Bin şükür verilen paraya
  Cevapla
 • hünkarımız 7 ay önce Şikayet Et
  vergi dilimlerinde yapılması gereken düzenleme nerede. neden gündeme getirmiyorsunuz. aldığımız zammı hissetmiyoruz ki alabilelim. sendika dediğin bunları unutmaz. zamdan daha çok önemli vergi dilimlerinin düZenlenmesi
  Cevapla
 • Nuri 7 ay önce Şikayet Et
  Bem hiç beklentiye düşüyorum açıkçası. Ali Yalçın şimdiye kadar ne yaptı ki bundan sonra yapsın. İş fazla karışmasın diye kabul ederler mi acep
  Cevapla
 • Türker akbulut 7 ay önce Şikayet Et
  Bir devlet memuru olarak başta benim maaşım ve tüm milletvekili maaşları dondurulsun 1 yıl zam verilmesin sadece maasi 4 bin altı olanlara 250 tl zam yapılsın tüm atanamayan memur adayları atansın ve emekliler emekli edilsin ne bu herkes zam peşinde olmadı dostum bütçenin de dengesi var
  Cevapla
 • vanli 7 ay önce Şikayet Et
  ulan bu memlekettin her insani memur adayi. sen neyin kafasindasin. memurluk bekleyen yuz binler var.
  Cevapla
 • Abbad 7 ay önce Şikayet Et
  Bütçenin dengesi zamlar şuan 100 tl 50 tl gibi paranın değeri yok devletin verdiğine şükür ancak 4 bin liranın sadece adı var doğal gaz 15 zam elektrik yüzde 10 ve daha sayamacağım bir sürü zam aldığın zam memuru rahatlatmalı 10 + 10 olması gerekli
  Cevapla
 • kasımpaşa lı. 7 ay önce Şikayet Et
  Aldığınız maaş vatandaş olarak bizleri şahsımda beni ilgilendirmez, sizden sadece hizmet bekliyoruz.Sadece düzgün hizmet.
  Cevapla
 • Gariban 7 ay önce Şikayet Et
  Dostum bu vatana canımız feda ancakkkk sadece garibanların fedakarlığıyla olmuyor bu işler...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle