Domates ve salatalığın kilosu 1 liraya düştü

Yüreğir Sebze ve Meyve Hal Kompleksi’nde, 4-6 liradan satılan salatalık ile domatesin kilosu 1 liraya geriledi.

Domates ve salatalığın kilosu 1 liraya düştü
Domates ve salatalığın kilosu 1 liraya düştü
GİRİŞ 15.05.2019 14:11 GÜNCELLEME 15.05.2019 14:12
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Ülke genelinde fiyatlarıyla cep yakan domates ve salatalık fiyatlarında hava şartlarının düzelmesiyle büyük düşüşler yaşandı.

 

 

Yüreğir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hacı Yüksekyayla, hava şartları iyi giderse fiyatların 75 kuruşa kadar düşeceğini söyledi.

DOMATES, SALATALIĞIN HALDEKİ KİLO FİYATI 1 LİRAYA DÜŞTÜ

 

 

Daha önce fiyatı 6 liraya kadar yükselen domates ile 4 liraya kadar çıkan salatalığın fiyatında, büyük düşüşler meydana geldi. Domates ve salatalığın haldeki kilo fiyatı 1 liraya kadar geriledi.

"HALDEKİ FİYAT ARZ-TALEBE BAĞLI"

Yüreğir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hacı Yüksekyayla, hava şartlarının kötü olmasından dolayı hale giren ürün sayısında büyük azalma olduğunu, fiyatların bu yüzden yükseldiğini söyledi. Hava şartlarının düzelmesiyle hale giren ürün miktarı yükselince fiyatların doğrudan düştüğünü kaydeden Yüksekyayla, “Daha önce fiyatı 4-5 liraya kadar yükselen domates ile 3-4 liraya kadar çıkan salatalığın kilosu 1 ila 1 buçuk liraya kadar düştü. Fiyatların düşmesinin temel nedeni hava şartlarının düzelmesi. Biz 30 yıldır bu işle ilgileniyoruz, bu zamana kadar bu kadar çetin bir iklim yaşamadık. Kış aylarının çetin geçmesi nedeniyle bir kısım mallar öldü ve hale mal yetişmedi. Haldeki fiyatlar tamamen arz-talebe bağlıdır.” diye konuştu.

FİYATLAR 75 KURUŞA KADAR DÜŞECEK

Haldeki sebze ve meyve fiyatlarının daha da düşeceğini beklediklerini söyleyen Yüksekyayla, “Önümüzdeki günlerde domates ve salatalık fiyatının 75 kuruşa kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Fiyatlar pazarlara da yansımaya başladı ancak burada asıl sorun büyük marketler. Örneğin burada en iyi domatesin fiyatı 1 buçuk lirayken, büyük marketlerde fiyat 6 liraya kadar çıkıyor. Fiyatların artmasının sorumlusu üretici ve hal esnafıymış gibi lanse ediliyor. Ama öncelikle marketlerin denetlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Adana
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • CAN BAR 10 ay önce Şikayet Et
  İzmit pazar pazarında en ucuz domates 5 tl salkım domates 6 pembe domates 7tl idi
  Cevapla
 • Wanli 10 ay önce Şikayet Et
  Salatalik 2,5 tl kabul edilebilir bir fiyat domatesi 4 tl den aşağı alamadık en düsük
  Cevapla
 • Rüya 10 ay önce Şikayet Et
  Muhabir bir liralık fiyatı rüyasında görüp kaleme aldı sanırım. Uyandığında yüzünü yıkarsa beş liralık acı gerçeği görecektir
  Cevapla
 • ilker 10 ay önce Şikayet Et
  düştüğünü biz niye göremiyoruz?
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Bizim burda hala domeres 5 lira salatalık 3,5 lira kim diyen düştü diye dalga gecmeıyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle