Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar...

Dolar/TL yeni günde 5.30 seviyesinde başladı.

Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar...
Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar...
GİRİŞ 19.02.2019 09:22 GÜNCELLEME 19.02.2019 09:22

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) hafta sonunda zorunlu karşılıkları düşürmesinin ardından TL haftanın ilk işlem gününde benzer para birimlerinden negatif ayrışmıştı.

Analistler TCMB'nin geçen hafta zaten bu adımın sinyalini verdiğini hatırlatırken, para politikasıduruşunda henüz bir gevşeme olarak algılanmadığını bu nedenle de kurda sert bir tepki gözlenmediğini belirtiyor. Analistlere göre bu adımların devamının gelmesi ise önümüzdeki dönemde sıkı duruş adına endişe yaratabilir.

Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıkları (ZK) tüm vadelerde 50-100 baz puandüşürürken, bankaların TL zorunlu karşılıklarda hurda altın kullanım hakkını da yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarmıştı. Bankacılar TCMB’nin ZK indiriminin bankacılık sistemine yaklaşık 3.3 milyar TL ve 2.3 milyar dolar karşılığı döviz ve altın serbest bırakacağını hesaplıyor.

TCMB’nin likidite politikalarında aktif olarak kullandığı araçlardan biri olan zorunlu karşılık oranların düşürülmesi bankacılık sektörüne kalıcı likidite sağlarken, yükseltilmesi ise likiditenin piyasadan çekilmesine neden oluyor.

Dolar/TL şu dakikalarda 5.30 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL ise 5.99 civarında seyrediyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Piyasalar
YAZDIR