Milli ilaçta kenevir dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de yerli kenevir üretimine başlanacağı yönünde yaptığı açıklama, uyuşturucu madde imalatıyla özdeşleştirilen kenevirin farklı kullanım alanları ve faydalarını yeniden gündeme taşıdı.

Milli ilaçta kenevir dönemi
Milli ilaçta kenevir dönemi
GİRİŞ 08.02.2019 06:04 GÜNCELLEME 08.02.2019 06:06
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Kenevir’in milli ilaç atılımında da büyük bir katkısı olabileceğini anlatan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Kendir Enstitüsü Başkanı Dr. Erdem Ulaş, “Kenevir kanser ALS gibi hastalıklar başta olmak üzere 250 hastalığa fayda sağlayabilecek içeriğe sahip” dedi.

 

 

PİYASAYA BÜYÜK KATKI

Kenevirin ilaç piyasasına da büyük bir katkısı olacağını anlatan Ulaş, “1 tonluk (dişi) kenevirin saf yağı 15 bin avro civarında. Ayrıca antibakteriyel ipliğinden dolayı pantolondan plastik ürünlerinin tamamına dek birçok ürün kenevirden üretilebiliyor. Kenevir AIDS, kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılırken, kemoterapi ve radyasyonun etkisini de azaltıyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

SAĞLIK AÇISINDAN DA FAYDALARI VAR

Doktor Erdem Ulaş, kenevir tohumlarının yüksek ısıya maruz kalmadan sıkılmasıyla kenevir yağı elde edildiğini söyledi. Bu yağın gıdaların hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılabildiğini kaydeden Doktor Ulaş, “Sağlık için zararlı olan doymuş yağları az miktarda içerir ve besin değeri yüksektir. Kenevir yağı kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıkları yok eder ve kan basıncını düşürür. Kenevir yağı, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi birçok mineral maddeye sahiptir. Kenevir yağı hormonların dengelenmesi sağlar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara fayda sağlayarak menopoz dönemi sağlığını destekler. Kenevir yağı omega-3 ve omega-6 kaynağı olduğu için kalp ve damar sağlığını korur. Omega-6 yağ asidi olan GLA açısından da zengindir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • E.Ulaş 11 ay önce Şikayet Et
  Abd Haşhaş ekmen dedi bizimkiler yasakladı Kenevir sarhoş otu ekmen dedi yasaklandı yav cebinde yabancı para çıkan insan bu ülkede hapis yatıyordu silah yakalatan hapis yatıyordu rahmetli Özal ile çığır açıldı Erdoğanla devam ediyor inşallah insanlarımız uyandıkça bir çok yeniliğe adım atacağız Kenevirin dikili olduğu yere sinek bile yaklaşmıyor Haşhaş varken Bal arılarında Varrova denen bit yoktu bostanların içine gizlice birkaç kök kenevir ekilirdi bostanı börtü böcekden koruması için bir maddeyi rahmani kullanmak da Şeytani kullanmak da biz insanların elinde kötüye kullanacaksan tabiki kötülük yayacaktır kendi ülke çıkarlarımıza bakalım elin demesine kulak asmayalım.
  Cevapla
 • aksaray 11 ay önce Şikayet Et
  çok güzel. bu konuda devletimiz bütün olanakları kullanmalıdır
  Cevapla
 • Erol/antalya 11 ay önce Şikayet Et
  Maşallah çok güzel.
  Cevapla
 • Fatih 11 ay önce Şikayet Et
  Ben bunu yapmam için neden 16 sene beklediklerini merak ediyorum.
  Cevapla
 • Murat 11 ay önce Şikayet Et
  Her şey sırasıyla sağlam adımlarla...
  Cevapla
 • tarık 11 ay önce Şikayet Et
  sen sor diye
  Cevapla
 • Kemal 11 ay önce Şikayet Et
  bu bitkiyi sevmeye başladım alışkanlık yapmaz inş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle