Aç kapa cezaları zamlandı

Elektrik, telefon, internet ve doğalgaz abonelerinin şikayet ettiği açma kapama cezaları aldı başını gidiyor. Faturasını ödememesi sonucu hizmetleri kesintiye uğrayan abonelerden alınan ceza; elektrikte 33, 8 liraya çıkarıldı. GSM şirketlerinin yaklaşık 25 liralık söz konusu cezalarını yeni yılda artırıp artırmayacağı merak ediliyor.

Aç kapa cezaları zamlandı
Aç kapa cezaları zamlandı
GİRİŞ 19.12.2018 06:22 GÜNCELLEME 19.12.2018 06:23
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Fatura borcunu zamanında ödemeyen elektrik abonelerinden tahsil edilen açma kapama bedelleri enflasyon oranında arttırıldı. Elektrikte kesme bağlama ve güvence bedelleri de yükseltildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrikte kesme bağlama ve güvence bedelleri, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen Tüketici Fiyatları Genel Endeksi değerleri dikkate alınarak güncellendi.,

 

 

ELEKTRİKTE EN DÜŞÜK AÇMA KAPAMA BEDELİ 33 LİRA

EPDK, tarafından belirlenen ve 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak elektrikte kesme-bağlama bedellerinin alçak gerilim için 33,8 lira, orta gerilim için de 171,6 liraya çıkarıldı. İstanbul Avrupa Yakası dağıtım işini yapan Boğaziçi Elektrik, şu anda borçtan kaynaklı açma kapama cezasını faturalara 30 lira olarak yansıtıyor.

 

 

Telefon, internet ve doğal gaz faturalarının zamanında ödenmemesi durumunda hizmet sağlayıcı şirketlerce uygulanan açma kapama cezalarının artıp artmayacağı merak ediliyor. Abonelerin bulunduğu adrese gitmeyip şirket merkezinden otomatik olarak sistemden yapıla açma kapama işleminin şirketlere hiçbir maliyeti olmadığı biliniyor.

Cep telefonu operatörlerinde ise açma kapatma bedeli 25 TL.Yeni yılda bu bedellerin ne kadar artacağı merak ediliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Kredi kartlarına taksit sayısının azaltılması ile vatandaşların çok borçlanmaması hedeflenmişti. Fakat etrafımdaki toplumda gördüğüm kadarıyla bu durum vatandaşları daha borçlu duruma sokmakta. Önceden vatandaş bankadaki sicili oranında limiti olan Kredi kartı alıyordu, Şimdiki durumda ise Firmalar bankalarla anlaşarak Alışveriş kredisi adı altında karşılığı olmayan ve yüksek faiz oranlarıyla taksitli satış yapmakta. Bu durumda vatandaş, Kredi kartıyla faizsiz olarak taksitle alışveriş yapabiliyorken şimdi birde kredi için kredi faizi ödemektedir.
  Cevapla
 • Berrin Özer 6 ay önce Şikayet Et
  Bu yapılan resmen halkı bunların eline teslim etmek. Devlet buna dur demesi gerekirken neden zam yapılıyor, insanları soyuyorlar resmen....
  Cevapla
 • vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  İlk abonelikte alınan haracı geri ödesinler o zaman
  Cevapla
 • Taşkesen 6 ay önce Şikayet Et
  Soygunun adı açma kapama ücreti,bir tık için alınan ücret soygunun ta kendisi...
  Cevapla
 • Vatansever 6 ay önce Şikayet Et
  turkcell 50 lira kesti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle