Haberi okuyan Çinliler bankaya koştu

Çinli Zigong bankasının hissedarlarının bankadan 40 milyar Yuan tutarında kredi çekip kaçtıklarına ilişkin haber bankaya para yatıran vatandaşlar arasında paniğe yol açtı.

Haberi okuyan Çinliler bankaya koştu
Haberi okuyan Çinliler bankaya koştu
GİRİŞ 08.11.2018 15:46 GÜNCELLEME 08.11.2018 15:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Çin’in güney batısında yer alan Siçuan eyaletinde vatandaşlar paralarını kurtarmak amacıyla Zigong isimli bankanın şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

 

 

40 milyar Yuan ile kaçtılar

Devlete ait Da zhong adlı internet haber sitesinin Zigong bankasının hissedarlarının bankadan 40 milyar Yuan (yaklaşık 6 milyar dolar ) tutarında kredi çekip kaçtıklarını bildirmesi üzerine halk paniğe kapıldı.

 

 

Haber 20 dakika sonra kaldırıldı

Haber 20 dakika içersinde kaldırılmasına rağmen şubelere hücum eden mudiler paralarını çekmeye çalıştı. Olay üzerine Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu, bankanın bir sorun yaşamadığını bildirdi. Polis, haberi internette yayan bir kişinin tutuklandığını açıklasa da panik sona ermedi.

32 şubesi var

2001 yılında 1,2 milyon nüfuslu Zigong şehrinde kurulan banka, 32 şubeye sahip. Daha önce Çin’in Şangay kentinde çalışan ve şu anda Tayvan’da akademik araştırmalar yürüten profesör Cao Ji konu hakkında şöyle konuştu:

"Eğer vatandaşlar Zigong bankasına hücum etmişse, bu bize Çin’de yeni bir finansal krizin bu küçük yerel bankalardan başlayacağını gösterir."

Çin’in aşırı borç ve nakit akışı sorunları yaşayan finans sektörünün toplam büyüklüğü 35 trilyon dolardan fazla. Dünyanın bir yıllık üretimi ise 80 trilyon dolar civarında

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • resul akkaya 1 yıl önce Şikayet Et
    bunun altında da usa vardır
    Cevapla
  • büyükdoğu 1 yıl önce Şikayet Et
    beter ol zalim çin, Allah ın laneti üzerine olsun Çin
    Cevapla