E-Devlet Miras Belgesi sorgulama nasıl yapılır? Mirasçı Sorgulama ekranı!

E-Devlet, geliştirdiği yeni uygulama ile yine gündeme oturacak. E-Devlet, Adalet Bakanlığı bünyesinde geliştirdiği 'Mirasçılık Belgesi' sorgulama butonunu hayata geçirdi. Artık e-Devlet üzerinden bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenebileceksiniz. Detaylar nedir?

  • GİRİŞ19.03.2018 11:23
  • GÜNCELLEME19.03.2018 11:24
E-Devlet Miras Belgesi sorgulama nasıl yapılır? Mirasçı Sorgulama ekranı!

E-Devlet platformu son dönemde büyük kolaylık sunan uygulamaları ile adından sıkça söz ettiriyor. Yoğun talep üzerine sistemin geçici olarak kilitlenmesine sebep olan 'Soy ağacı' ve '1853-1928 Dönemine ait Şehit Bilgisi Sorgulama' hizmetlerinin ardından e-Devlet uygulaması bu kez de 'Mirasçılık Belgesi' hizmetini vermeye başlıyor. 6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak yeni hizmet ile ölüm tarihi 1990 senesi ve sonrası olan kişiler için Mirasçılık Belgesi verilmesi UYAP tarafından zorunlu hale getirildi. Peki Mirasçılık Belgesi sorgulama nasıl yapılır? 

KONUYLA ALAKALI YAPILAN AÇIKLAMA! 

 "Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir." 

MİRASÇILIK BELGESİ DETAYLARI!

Önümüzdeki günlerde kullanıma açılacak sistem, şimdiden vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. E-Devlet üzerinden 'Soy ağacı' ve '1853-1928 Dönemine ait Şehit Bilgisi Sorgulama' hizmetlerinin ardından e-Devlet uygulaması bu kez de 'Mirasçılık Belgesi' hizmetini vermeye başlıyor. Artık e-Devlet üzerinden bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenebileceksiniz.

E-DEVLET MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yaparak kullanıcı bölümünden T.C kimlik numaranız ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapınız. Daha sonra anasayfada bulunan arama butonuna "Veraset İlami Sorgulama" yazmanız yeterli olacaktır. 

Yorumlar1

  • m.doğan 2 hafta önce Şikayet Et
    çok güzel bir uygulama...
    Cevapla
Sonraki Haber