Bu haber onları üzecek! Tam beşe katlayacak

Son dönemde taksicilerle Uber arasındaki sürtüşme gündemden düşmüyor.

 • GİRİŞ12.10.2017 17:11
 • GÜNCELLEME12.10.2017 17:11
Bu haber onları üzecek! Tam beşe katlayacak

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, geçtiğimiz günlerde bir protesto gösterisi düzenlemiş ve Uber'in faaliyetlerine son vermesini istemişti. Taksiciler Uber'in vergi vermediğini ileri sürüp bir an önce iletişiminin kesilip çok ağır ceza verilmesini talep etmişlerdi.

Londra'da da Uber'in lisansı iptal edilmiş ancak Uber karara itiraz etmişti. İtiraz sonucu beklenirken Uber buradaki faaliyetlerine devam ediyor.

Uber'in iş yapma modeli eleştiri konusu olsa da Goldman Sachs'ın raporu gelecekte rotanın bu tip uygulamalara döneceğini gösteriyor. Özellikle kendi kendine gidebilen otomobillerin yaygınlaşması, ulaşım uygulamaları pazarının büyümesinin ana motoru olacak.

Rapora göre, pazarın en büyük iki firması Uber ve Çinli Didi'nin pazar payları 2030 yılında sırasıyla 68 ve 50 milyar dolara ulaşacak.

8 KAT BÜYÜYECEK

HaberTürk'ün haberine göre Goldman Sachs, ulaşım uygulamaları pazarının 2030 yılına kadar 8 kat büyümesini öngörüyor. Mevcut durumda pazarın 36 milyar dolar olduğu düşünülürse, 2030 yılında pazar büyüklüğü 288 milyar dolara çıkacak. Taksi pazarının büyüklüğü ise 55 milyar dolara gerileyecek.

Öte yandan halihazırda taksi pazarı ulaşım uygulamalarına göre 3 kat büyük olsa da bazı kentlerde akıllı telefonlara yenilmiş görünüyor. Örneğin Uber'in doğduğu kent olan San Fransisco'da lokal taksi pazarını dörde katlamış durumda.

Yorumlar2

 • Sami samimî 4 ay önce Şikayet Et
  Büyük şehirlerde, taksiciler genelde kaba, yol bilgisi az olan işsiz güçsüz tipler hakkıdır hatta başvuran herkese taxi plakası verin viyanadaki gibi ve İstanbul gibi büyükşehir lerde taksi ehliyeti için 2 yıllık kurs yapılmalı Londra ve diğer Avrupa şehirleri gibi
  Cevapla
 • mtdrgn 4 ay önce Şikayet Et
  taksicilerin "vergi vermiyorlar" demesi de tam komedi. kendiler çok vergi veriyor da.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
Sonraki Haber