İsrail'e kendine saldırması için para ödüyor

İsviçreli işadamı Francisco Fernandez, dünya genelinde milyonlarca insanın parasını koruyor.

İsrail'e kendine saldırması için para ödüyor
İsrail'e kendine saldırması için para ödüyor
GİRİŞ 08.02.2017 07:56 GÜNCELLEME 08.02.2017 07:59
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

4 trilyon doların güvenliğinden sorumlu olan  Francisco Fernandez, Avaloq adlı şirketin kurucusu. 2 bin 500 çalışanı bulunan Avaloq, dünyanın en büyük bankacılık yazılım şirketlerinden. Şirketin sistemleri, aralarında İş Bankası, HSBC, Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale, UBS ve Nomura'nın da bulunduğu 450'den fazla banka tarafından kullanılıyor.

Sabah'ın haberine göre bankaları siber saldırılara karşı koruyan Avaloq, yazılımlarının yeteri kadar güvenli olması amacıyla İsrail'deki yüksek teknoloji şirketlerine, kendi sistemlerine saldırması için para ödüyor. Fernandez, "İsrailliler, bu işte çok iyi. Genç yazılımcılar, ordudan yeni terhis olmuşlar ve çok parlaklar. Onlardan kontrollü bir şekilde sistemlerimize saldırmalarını istiyoruz. Amaç sistemlerimizi kurşun geçirmez yapmak" diyor.

İSRAİLLİLERE SALDIRTIYOR

Yıllık geliri yarım milyar dolardan fazla olan şirket, 1991'den beri çok mesafe kat etmiş. Fernandez, Avaloq'u, 200 bin dolara İsviçre Bankası BZ Bank'ın bilgisayar birimini satın alarak kurmuş. Sistem satışa hazır hale gelince, risk almamalarıyla tanınan İsviçre bankaları, o dönemde sadece 20 çalışanı olan küçük bir şirketin ürününü almaya yanaşmamış. Ancak Fernandez, sistemini İsviçre Merkez Bankası'na tanıtmayı başarınca yeni müşteriler gelmeye başlamış.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
güvenlik
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • serkan 2 yıl önce Şikayet Et
  nedret ettiniz doğru mu? evet ediyoruz, ama bu melunlar çin hindistan vesaireden gelmeyen yazılımları yaptı. sadece iki şey söyleceğim araştırın, php ve symantec. ki biz de yerli üniversitelerimize çok iyi paralar ödedik güvenlik açığı bulmaları için, ama kasti bırakılanı bile göremediler zamanında.
  Cevapla
 • Halıl 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam yasal olmayan seyı yasalaştıyor o para ısraıl denetımınde hesap hareketlerın kontrol edıyor ısraıle kımse guvenmez maşa kullanıyor
  Cevapla
 • MURAD 2 yıl önce Şikayet Et
  "ben yahudi destekçisiyim, onları nasıl finanse edeceğimi şaşıyorum" deseymiş.. Rus, çin, hatta yazılım devi hindistan varken
  Cevapla
 • Anonim 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizim Vatansever Hacker ler bedava bu adamın şirketini patlatsınlar da, boşuna pisrail e para ödemesin. Yok neymiş gençmiş parlakmış falan filan bırak bu işleri umarım, bizimkiler sizin sistemi hallaç pamuğuna çevirir.
  Cevapla