Tüm Yorumlar

Yorumlar43

 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  gıda pahalaşmasının bir nedeninide hal ve toptancıların çoğunun doğu kökenli olmasında görüyorum,içlerinde pkk sempatizanları olabilir,pkk talimatıyla malları çöpe ve denize döküyorlar yönetimi zor durumda bırakmak için.
  Cevapla
 • Qwerty 2 ay önce Şikayet Et
  Walla ak parti elini çabuk önlemlerini al bazı şeyler ters gidiyor onları düzelt
  Cevapla
 • Feramuz 2 ay önce Şikayet Et
  Serbes piyasa modelini kaldirin fiyatlari standart hale getirin (eskiler bilir turkiyenin neresine gidersen git şeker cay makarna ekmek un vs fiyatlar ayni idi )enfilasyon falanda yoktu bu ozal bunu getirdi benim memurum işini bilirdedi esnaf karaborsaci memur rüşvetçi oldu çikti vesselam reis bunlari bitirmek yine sana düştu
  Cevapla
 • gsli 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yani şimdi zincir marketler mi yapıyor bu zamları. Ne alakası var. Bence zincir marketler olmasa daha yüksek olur fiyatlar. Asıl sorun zincir marketler değil, ayrıca sadece gıdada değil ki artış. Elektrik, doğalgaz, lpg, kira fiyatları, ev fiyatları, araba vb. Hepsi uçmuş durumda hepsi. Ayrıca yıllardır söylüyoruz tarım ve hayvancılık en önemlisi, sanayiden bile önemli diye. Ama sonuç sıfır. Tarım alanları gittikçe daralıyor, tarım alanlarına fabrika ya da konut yapılıyor. Son olarak parayı aracılar kazanıyor olan da hem üreticiye hem de millete oluyor. Ayrıca kimsenin bu sorunu çözmeye de gerçek anlamda niyeti yok bence. Gördüğüm bu
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Ayhan 2 ay önce Şikayet Et
  Devlet Un ve YAG üreten fabrikaları denetlesin her hafta liste yeniliyorlar her hafta zam bayileri de fırsatçı
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Okuyucu 2 ay önce Şikayet Et
  Zincir marketler taşımasını ve depolamasını kendileri yapacak şekilde altyapıları varsa sattığı ürünlerin %60 ına kadarını aracı kurum olmadan direk satıcıdan alabilirler. Devlet böyle bir düzenlemeyle onlara muafiyet vermiş. Ancaaak üreticiden 1 liraya aldığın bir malı 10 liraya satma izni vermemiş.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • ADEM ÖZBEY 2 ay önce Şikayet Et
  tekelleşmeyi önleyecek, küçük esnafı ve fabrikatörü koruyacak bir teklif. özellikle çiftçiye de katkısı olacak bir adım olur. hayal gibi duruyor ama olursa kötü amaçlı konsorsiyumu da önler..... umarı hayata geçer...!!!!
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Okuyucu 2 ay önce Şikayet Et
  Oyun başka. Zincir marketler elektronik ürün, beyaz eşya, kırtasiye vs. vs. satan cıfıt çarşısı oldu. Yerli esnaf doğal olarak bu cıfıtlığın son verilmesini istedi devletten. Devlette bunlara dedi ki sen normal bir marketsin ruhsatında market yazıyor. Beyaz eşya nerden çıktı, elektronik nerden çıktı gibi sorular sordu. Bunu düzenlemeliyiz dedi bu kadar kapsamlı bir ticarethane modeli yok. Oldu araba, uçak, ev falanda satın. Sonuç Zincir marketler devlete savaş açtı. Yerel esnafı bitirdik ya hep birlikte. Onlar da tekel oldu.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • bir bilen 2 ay önce Şikayet Et
  Bırakın boş işleri,tarım kredi neden marketlerden pahalı onu açıklayın.
  Cevapla
 • 1453RTE 2 ay önce Şikayet Et
  Tarım Kredi kooperatifleri dedik onlarda Zincir marketlerle yarışır oldular. tarım bakanlığı devlete ait arazileri kendi kontrolünde veya vatandaşa kira ile işleterek elde ettiği ürünleri kontrolünde kurulacak marketlerle olabilir. Fiyatların ortak akıl ile tespit edilip o fiyattan satılması ile veya .Her alınan ürüne %25 kar marjı koyarak satılması olabilir.
  Cevapla
 • ZAMLAR DARBEDİR 2 ay önce Şikayet Et
  2015 darbesi gibi fiyat istikrarı da şuan bir darbedir. çunkü fiyat artışlarının sonu yok.kaşar 1 sene önce 14 tl iken şimdi 32 tl olmuş.bu fiyatı ne arttrır biz bilemiyoruz.yalan mı doğru mu biz bilemiyoruz ama sonu yok.buna asgar ücret artışı dayanmaz.asgari ücreti 3500-400 yapsan gene yetmez.bir çare bulunmalı. güzel bir işi olan biri sırf mutfak masrafı yetmiyor diye ya ikici işe giriyor ya da daha iyi bir iş arıyor. sıkıntı strese giriyor.çoğu insan böyle olursa bu pandemi döneminde kaos olur.BU ZAMLAR YENİ DARBEDİR. ÇÖZÜLMELİDİR.
  Cevapla
 • Önce VATAN 2 ay önce Şikayet Et
  rekabet ortadan kalktı tüm zincir marketler birlik olup aynı ürünü aynı fiyata kendileri belirlemektedirler, rekabet olması için ya devlet tarafından zincir market oluşacak yada her belediye zincir market kurup kendi personeli tarafından işletilecek ayrı bir yönetimi olacak cüzi kar ile satış yapacaklar gideri az olduğu için diğer zincir marketlerinin zincirini kırmazsanız olmaz.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  1 Eylül 2000`den sonra hükme baglanan kanun geregi, Almanya`da tüketicilerin temel gida maddelerinin fiyatlarinin iyi ve okunakli algilamalari kaydi ile etiketlere (alis ve satis fiyatlari) net bir sekilde yansitilmasi kanuni baglamda karara baglanmistir. Bunun disinda hareket edenler agir cezalar yerler. Ve agirlik birimleri yapilan tarti aletleri ile kasalar da düzgün araliklarla kontrol edilirler.
  Cevapla
 • erdal 2 ay önce Şikayet Et
  pek sanmıyorum. Bir şey düzeleceğini. halde öncede kasa parası olmazdı zaten masrafı eklenirdi artı şimdi halde her kasa için ayrı bir para kesiliyor. getiren ayrı hal ayrı yani halcilerin gözü doymuyor. Büyük firmalar marketlere benim bu ürünümü bu fiyata satacaksın diyor. eğer satmaz başka bir malı koyarsan sana diğer ürünlerimi vermem diye baskı yapıyor. Adamlar sadece gıda değil temizlikte binumum aklına gelebilecek bütün alanlarda tekel olmuşlar marketleride tehtid ediyorlar.
  Cevapla
 • Abdulhamidhan 2 ay önce Şikayet Et
  marketlere yapılan bu kısıtlama, vatandaşın cebini daha da zorlawr, zaten halk zincir marketlerdeki avantajlar ile nefes alıyor, bakkal mantığı da neyin nesi, ilginç
  Cevapla