Başkan Erdoğan istedi, Güneydoğu'da küçükbaş sayısı 11 milyona çıktı

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik "Güneydoğu Anadolu bölgemizde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nüfus başına bir küçükbaş hayvan talimatı gerçekleşmiştir. 9 milyon nüfusu bulunan bölgenin küçükbaş hayvan sayısı 11 milyonu buldu. " dedi.

Başkan Erdoğan istedi, Güneydoğu'da küçükbaş sayısı 11 milyona çıktı
Başkan Erdoğan istedi, Güneydoğu'da küçükbaş sayısı 11 milyona çıktı
GİRİŞ 20.08.2021 19:18 GÜNCELLEME 20.08.2021 19:18
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 9 milyon nüfusu bulunan Güneydoğu'da küçükbaş hayvan sayısının 11 milyonu bulduğunu, nüfus başına 1,16 küçükbaş hayvana ulaşıldığını söyledi. TÜDKİYEB'in Güneydoğu Anadolu Bölgesi İstişare toplantısı Şanlıurfa'da bir otelde düzenlendi. Toplantıda Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Adıyaman, Siirt, Mardin, Kilis ve Şırnak il temsilcilerinin katılımıyla küçükbaş hayvancılık sektörünün sorunları, çözüm önerileri ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik çalışmalar görüşüldü.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı konuşmada Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği küçükbaş hayvan sayısı hedefinin geçildiğini söyledi. Bölge toplantılarının 4'üncüsünü düzenlendiklerini belirten Çelik, Türkiye'de damızlık koyun keçi yetiştiricilerinin gelişimi için istişare toplantılarının önemine değindi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde küçükbaş hayvan sayısının 11 milyonu bulduğunu anlatan Çelik, şöyle konuştu: "Güneydoğu Anadolu bölgemizde küçükbaş hayvan sayımız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nüfus başına bir küçükbaş hayvan talimatı gerçekleşmiştir. 9 milyon nüfusu bulunan bölgenin küçükbaş hayvan sayısı 11 milyonu buldu, nüfus başına 1,16 küçükbaş hayvana ulaşıldı. Türkiye’de son yıllarda tarım sektöründe devletin verdiği destek ve yatırımların etkilerinin hayvancılıkta da görülüyor."

Türkiye'de hayvan sayılarında, verimlilikte ve üretimde önemli artışlar yaşandığını dile getiren Çelik, şöyle devam etti: "Ülkemizdeki 54 milyon küçükbaş hayvan sayısının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda nüfus başı bir hayvan düşecek şekilde 90 milyon hedefine çıkarmak için çalışıyoruz. Ülkemizin 90 milyon küçükbaş hayvanı yetiştirecek potansiyeli vardır. Son bir yıllık dönemde küçükbaş sayımızdaki artışlarda sektörün sesi olan merkez birliğimiz ve il birliklerimizin gayretli çalışmaları ve sorunları hükümetimize taşıması, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, her nüfus başına bir küçükbaş olmak üzere hedefi koyması ve bu hedefe ulaşmak için de Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin küçükbaş hayvancılığa daha önce olmayan destekler getirmesi etkili olmuştur." Konuşmaların arından birlik temsilcileri bölgelerinde yaşanan sorunları dile getirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 9
 • Tosuny 1 yıl önce Şikayet Et
  Oda birşey mi. Tek başına İstanbul'da 15milyon var.
  Cevapla
 • ZIMBO 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam adet güzel daha da artar inşallah ama birde markete kasaba yansımali maalesef en büyük sorun bu gıda işinde çok büyük bir mafya durumu var vatandaşa ucuz birsey yedirmiyorlar ve maalesef devlet bunlarla başa cikamiyor
  Cevapla
 • Çiftçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşlerim MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİDE ÇOK ÇOK KARLI VE LEZZETLİ, GELECEĞİDE VAR BİLGİNİZE...
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  O hayvan çok yer, o yüzden zor iş onu beslemek
  Cevapla
 • Zzzzz 1 yıl önce Şikayet Et
  O koyunlara maskemi takmislar :)
  Cevapla
 • Abidin 1 yıl önce Şikayet Et
  Yok nazar değmesin diye karalamamışlar
  Cevapla
 • Yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendileri takmak istemiş. Kar var diye aynı renk çorap da giymişler..yine kendileri..o üstünde durdukları taş köprüyü de kendileri yapmış...okula kestirmeden gitmek için...bir de türkü tutturmuşlar: "At martini be bre hasan dağlar inlesin..Drama mahpusunda dostlar dinlesin.."...
  Cevapla
 • Uğur ur 1 yıl önce Şikayet Et
  Veteriner hizmetlerini yaygınlaştırılmalı o zaman...kalabalıkta hastalıkları artar...yoksa yükseliş tersine dönebilir..biraz da uygun ahır tipleri ve besleme konusunda teknik yayım yapılmalı...yine aynı sebepten...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle