İlki Ankara'ya kuruluyor! Sırada İzmir var

İmalat sanayinin dönüşümünü sağlayacak Model Fabrikalar, diğer adıyla Uygulamalı Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezlerinin ülkemizde de kurulmasına yönelik çalışmalar meyvesini veriyor.

İlki Ankara'ya kuruluyor! Sırada İzmir var
İlki Ankara'ya kuruluyor! Sırada İzmir var
GİRİŞ 24.01.2018 16:00 GÜNCELLEME 24.01.2018 16:00

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Yılmaz, "İlk model fabrikamızı önümüzdeki aylarda Ankara'da açacağız. Sanayinin dijital ve yalın dönüşümü için bu yatırımlar önemli. Bakanlık olarak hedefimiz bu yıl İzmir'de de bu altyapıyı tamamlamak" dedi.

İzmir'de, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde kurulacak model fabrika için proje geliştirme toplantısı yapıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda, birkaç yıldır model fabrika üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Benzer yapıların gelişmiş ülkelerde son 10 yılda çok etkili kullanıldığını ifade eden Yılmaz, "Türkiye'de de neden olmasın?" diyerek yola çıktıklarını ve sanayicilerin desteğiyle ilerlediklerini belirtti.

Model fabrikaların birkaç yıl içinde kendilerini finanse edebileceklerini dile getiren Yılmaz, "İlk model fabrikamızı önümüzdeki aylarda Ankara'da açacağız. Sanayinin dijital ve yalın dönüşümü için bu yatırımlar önemli. Bakanlık olarak hedefimiz bu yıl İzmir'de bu altyapıyı tamamlamak. Üniversitelerin buraya katkısı çok önemli. Çok büyük bir akademik altyapının olduğu İzmir'de bunu gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da oda olarak Sanayi 4.0'ı Türkiye gündemine taşıdıklarını ifade etti.

Sanayi 4.0'ın en büyük kaynağının bilgi olduğuna işaret eden Yorgancılar, "Bilginin merkezi üniversiteler. Model fabrika için yaklaşık 700 metrekare kapalı alan lazım. Bu fabrika büyük bir ihtimalle organize sanayi bölgelerinde veya üniversiteler bünyesinde olacak. Proje, Sanayi 4.0'ın dönüşümü için çok anlamlı, Ankara'da yapılacak ilk uygulamayı merakla bekliyoruz" dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
sanayi bakanlığı
YAZDIR