Erdoğan'ın sözleri umutlandırdı! Kadro mu geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 50 bin KİT'e ilişkin verdiği talimat, hem işçi hem de sendikaları umutlandırdı.

Erdoğan'ın sözleri umutlandırdı! Kadro mu geliyor
Erdoğan'ın sözleri umutlandırdı! Kadro mu geliyor
GİRİŞ 16.01.2018 08:31 GÜNCELLEME 16.01.2018 08:31
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün KİT'lere (Kamu İktisadi Teşebbüsü) yönelik yaptığı açıklama hem işçi hem de sendikalar tarafından olumlu karşılandı. Geçtiğimiz ay Kanun Hükmünde Kararname ile 1 milyon taşeron işçinin kadroya alınmasının yolu açıldı. 1 milyon işçiye kadro yolu açılırken; 50 bin KİT çalışanının dışarıda bırakılması kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Pazar günü AK Parti’nin Tokat’taki 6. Olağan Kongresi öncesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; işçilerin “50 bin KİT’e kadro istiyoruz” seslenişine kulak verdi. Erdoğan yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz sözü bir kere söyleriz. KİT’lerin de BİT’lerin de kadroları normal taşeron gibi değil, ne gibi olacak? KİT’ler şu anda hangi anlayışla, hangi sistemle çalışıyorsa orada olanlar da aynı sisteme dâhil olacak. Oraya girecek. Komisyoncular aradan kalkacak.” Yaşanan bu önemli gelişme hem işçi kesimini hemde sendikaları sevindirdi. Herkesin merakla beklediği konuda gözler şimdi yeniden hükümete çevrildi. Konuyla ilgili yaşanan son gelişmeleri sorduğumuz Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Taşeronla ilgili aradan 30 günlük bir zaman dilimi geçti. Geçtiğimiz dönemde de ülke geçen bir 1 milyonu değil 50 bin KİT’i konuşacak dedim. O günden bu yana Türkiye bu konuyu konuşuyor" ifadelerini kullandı.

HAYATA GEÇİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ

Konuyla ilgili belli bir aşama kaydettiklerini anlatan Ergün Atalay, “Bu konuda KİT’ler bir mağduriyet yaşamışlardı. Bununla ilgili Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ında açıklamaları var. Kadroya geçen 1 milyon işçi gibi 50 bin KİT işçisinin de kısa zamanda kadroya geçmesi hem onlar için hem de bizim için memnuniyet verici bir haber olur” değerlendirmesinde bulundu. KİT’lerin artık alınması gerektiğini vurgulayan Atalay, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanının verdiği talimatın biran evvel hayata geçmesi gerektiğine işaret ederek; bu talimatın hayata geçmesini dört gözle beklediklerini sözlerine ekledi.

69 FARKLI KURUMDA 50 BİN İŞÇİ ÇALIŞIYOR

Yaklaşık 50 bin taşeron işçinin bulunduğu KİT’lerde; 69 ayrı kurumda çalışan ve birçoğu temizlik, güvenlik gibi alanlarda hizmet eden işçiler bulunuyor. Bu hafta görüşülmesi beklenen konuda; yapılacak yeni bir düzenlemeyle Elektrik Üretim AŞ, TEDAŞ, Kömür İşletmeleri, DHMİ, BOTAŞ, Çaykur gibi kurumda çalışan işçilere kadro imkânı sağlanacak.

Yeni Şafak

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Mahalli idarelerin taşeron fırma çalışanlarını unutmayın %70 personel gideri olmadığı bahanesi ile insanları elemeyin. Bu insanlar taşeron firmanın ortağı değil. Akıbetleri ihale sonrası belirsiz üstelik asıl işi yapıyorlar.
  Cevapla
 • vanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  mücadeleyi veren Hak-iş, kaymağını yiyen, medyaya çıkan Türk-iş
  Cevapla
 • recep 3 yıl önce Şikayet Et
  ya bırakın bu işleri. sizler bizleri kandırdığınızı falan mı düşünüyorsunuz? sayın çalışma bakanı oradan çıkmış belediye taşörenlerini bit'e geçiriyoruz diyor. arada ki firmayı kaldırıyoruz sadece diyor. diğer kamu kurumlarında ki taşörenlere tam kadro diyo, belediye ve il özel idare çalışanlarına ise bit diyor. bu resmen çifte standarttan başka birşey değil.diğer kamu kurumlarında çalışanlarada tam kadro verilirken bize neden halen şirkete devam deniliyor. bu haksızlıktan hemen vazgeçilmeli.i..
  Cevapla
 • hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Kamunun kadrolu personelini özelliştirmeden dolayı mağdur ettiniz kadroyu vermeniz gereken 4c lilere vermediniz. Kadro 4c lilerin hakkı. Bu zulme son verin artık...
  Cevapla
 • kaman12 3 yıl önce Şikayet Et
  KİT'lerde çalışan personeller(Memurlar) zaten sözleşmeli personeldir.Yani 6 aylık ve 1 senelik sözleşmelerle istihdam edilirler. KİT'lerin devletteki tanımı; kamuya gelir getiren kuruluşlar olmalarıdır.Yani kurum gereken karı yapamaz ve devlete bir katkı sağlamaz ise özelleştirme kapsamına alınır.Akıbeti kazanca bağlı alan kurumların özelleşmesi durumunda taşeron olarak kadroya alınacak personelin durumu özelleşince daha vahim bir hal alabilir.Bu sebeple hükümetin KİT'lere kadro vermemesi kararı doğrudur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle