Dünyada 10 ülke arasına girdik!

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi basına tanıtıldı. TPAO Genel Müdürü Bilgin, “Dünyada 10 ülke derin denizlerde sondaj yapabiliyor. Türkiye de bunlar arasına katıldı” dedi.

Dünyada 10 ülke arasına girdik!
Dünyada 10 ülke arasına girdik!
GİRİŞ 06.01.2018 08:20 GÜNCELLEME 06.01.2018 08:25
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Kocaeli Dilovası açıklarına yanaşan Türkiye'nin ilk sondaj gemisi basına tanıtıldı. Güney Koreyapımı Norveç'ten alınan 229 metrelik, 51 bin 200 grostonluk ağırlığa sahip gemi 2 futbol sahasından daha büyük. 3 bin metre deniz derinliğinde 9 bin metre sondaj yapabilme kapasitesine sahip gemi, dünyadaki en üst klas gemilerden. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, "Derin denizlerde sondaj yapabilme dünyada 10 ülkenin sahip olduğu bir kabiliyet. Ülkemiz de bunlar arasına katıldı" dedi.

DENİZDE BULMA İHTİMALİ YÜKSEK

2011'de Güney Kore'de inşa edilen gemi hakkında bilgi veren Bilgin, "Denizdeki aramalarda petrol bulma ihtimali karaya göre daha yüksek. Şu anda sismik çalışmalarımızı Barbaros Hayrettin Paşa gemimizle yürütüyoruz. Doğu Akdeniz'deki sismik çalışmalarımız devam ediyor. Veriler toplandıktan sonra işlenip, değerlendirilecek" diye konuştu.

KUYU İLK YARIDA AÇILACAK

Derin deniz sondajlarında en önemli konunun maliyet olduğunu belirten Bilgin, "Maliyetin birinci parametresi de zaman. Zaman açısından gemi, bir kuyunun sondaj işlemlerinin bitme süresini yüzde 30 ila 35 kısaltabiliyor" diye konuştu. Geminin verilerinin GPS ile anlık olarak takip edebildiğini anlatan Bilgin, "Zorlu hava koşullarına rağmen bulunduğu noktada sabit kalabiliyor. İlk kuyu 2018'in ilk yarısında açılır" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • neyrenli 2 yıl önce Şikayet Et
  Allahıma şükürler olsun.
  Cevapla
 • Ankaralı 2 yıl önce Şikayet Et
  İnşaallah güzel,mutlu haberler bekleriz, Başarılarınızın devamını bekleriz...
  Cevapla
 • Adanalı 2 yıl önce Şikayet Et
  Ceyhan sosysalı köyünde 1998 depreminde petrol yerden kendi fışkırdı. tekrar o bölge araştırılsın
  Cevapla
 • murat buhur 2 yıl önce Şikayet Et
  sanki petrolu bulsak benzin 2 tl mi olacak......ah ah ah bulurlarmı hiç...
  Cevapla
 • murat buhur 2 yıl önce Şikayet Et
  ses var... GÖRÜNTÜ YOK....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle