Taşeron işçiye çok önemli uyarı

Taşeron işçiler 2 Ocak itibariyle kadroya geçmek için bulundukları kurumlara başvurularını yapmaya başladı. Hükümet, ortaya çıkabilecek usulsüz uygulamalara karşı da harekete geçti

Taşeron işçiye çok önemli uyarı
Taşeron işçiye çok önemli uyarı
GİRİŞ 05.01.2018 11:02 GÜNCELLEME 05.01.2018 11:02
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Hükümet, taşeron işçilerin yüzünü güldürürken; ortaya çıkabilecek usulsüz uygulamalara karşı da harekete geçti. Kadroya geçiş konusunda taşeron işçilere çok önemli uyarılar geldi. Yanıltıcı belge verene ve koşullara uymadığı halde kamuya geçmeye çalışanlara tazminatsız çıkış verilecek.

Buna göre, başvuru sırasında taşeron işçilerden sağlık raporu istenmeyecek. Koşulları yerine getirmediği halde kamuya geçiş yapanların tazminatsız bir şekilde çıkışı verilecek.

Örneğin, bir taşeron işçinin emeklilik zamanı gelmişse ve buna rağmen emekliliğe ilişkin yanıltıcı belge sunarsa yapılan tüm ödemeler onlardan geri tahsil edecek. Yani başvuran taşeron işçilerin emeklilik aylığı almaması gerekecek.

TAŞERON İŞÇİDE EMEKLİLİK SORGUSU

Başvuru sahipleri herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair beyanda bulunacak ve sigortalılık başlangıç tarihi kadınlar için 23/5/1998, erkekler için 23/5/1994 ve öncesi olanlardan kadınlardan 44, erkeklerden 48 yaşını doldurmuş olanlar, sigortalılık başlangıç tarihi bu tarihlerden sonra olanlardan ise kadınlardan 50, erkeklerden 55 yaşını doldurmuş olanlar ile engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlananlardan sigortalılık başlangıç tarihi 6/8/2003 ve öncesi olanlar başvuru sırasında herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmadıklarına dair belgeyi işçi statüsüne geçirilmeden önce idareye veya idarenin şirketine ibraz edecek.

TESPİT KOMİSYONUNDA ÖNEMLİ DETAY

Başvuru yapan taşeron işçiler bir tespit komisyonundan geçirilecek. Bu tespit komisyonu üyeleri kendilerinin, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci dereceye kadar (bu derece dâhil) kan ve kayın hısımlarının veya evlatlıklarının bu kapsamdaki başvurularında görev alamayacaklar. Yani taşeron işçi olarak çalışan Ali Bey'in tespit değerlendirmesini, tespit komisyonunda görev alan amcası Yaşar Bey yapamayacak.

BAŞVURU FORMLARI EKSİKSİZ OLMALI

Başvuruları alan birimler, başvuruları derhal tespit komisyonuna verdikten sonra tespit komisyonu başvuruları ön inceleme ve esas inceleme olmak üzere iki aşamada inceleyecek. Ön incelemede, başvuru formunun tam ve eksiksiz şekilde doldurulup doldurulmadığı, yapılan beyanların aranılan şartlara uygun olup olmadığı ve usule ilişkin şekil şartlarına uyulup uyulmadığı incelenecek. Daha sonra başvuran işçinin istihdam edildiği sözleşmenin kanun hükmünde kararname kapsamında personel alımına dayalı hizmet alımı sözleşmesi olup olmadığı hususu Kamu İhale Kurumu kayıtlarından kontrol edilecek ve ayrıca idarenin veya idarenin şirketinin kayıtlarından da teyit edilecek.

GEÇ KALAN TAŞERON İŞÇİ DİKKATE ALINMAYACAK

Sosyal Güvenlik Kurumuna yasal süresi dışında verilen belgeler tespitlerde dikkate alınmayacak. Devlet Personel Başkanlığı da 4C'den 4B'ye geçecek çalışanların kadroya geçişinde herhangi bir başvuru alınmayacağını ve ilgililerden bir belge istenmeyeceğini açıkladı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 28
 • ali 6 yıl önce Şikayet Et
  kpss neden var
  Cevapla
 • okey 6 yıl önce Şikayet Et
  yok kardeş.kurum içinde usulen sınav.sıkma canını
  Cevapla
 • ankara 6 yıl önce Şikayet Et
  bu işe inşallah şahibe karışmaz herkez hakkını alır,sınavdan gecemeyen ler iştenmi atılacak bu ise çk kötü olur allah kimsey muhtaç etmesin bır taraf gülerken dger taraf zülmez inşallah şu durumda devletimize güvenekten başka ve beklemekten başka çaremiz yok umarım sınav zor olmaz armutun sapı üzümün çöpü diye yıllarca çalışmış kişileri güvenlik nedeniyle işten atmazlar umarım bu kadro olayı bir temizlik operasyonu degildir bu sorular herkezin aklına geliyor dur
  Cevapla
 • Serkan 6 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul Belediyesinde Temizlik işinde çalışıyorum, Bütün evrakları bugün teslim ettik' hayirlisiyla, kadro lafiyla daha çok madur olmayiz inşallah,
  Cevapla
 • elif hava 6 yıl önce Şikayet Et
  devlet hastanesi yemekhane bolumunde garson olarak gorev yapmaktayim bizde bu kadrodan yararlanabilecekmiyiz duyumlara gore temizlik sirketi bilgi islemi giriyor yemek hizmeti veren sirketler yararlanamiyor duyumlariyla karsi karsiyayiz bizide bu konuya dahil etmeniz dilegiyle aciklama yaparsaniz seviniriz
  Cevapla
 • bilen birisi. 6 yıl önce Şikayet Et
  kardeşim bu saate kadar hastane yönetimi sizden başvuru formu ve güvenlik soruşturmasıyla ilgili bişeyler istememişse anlayınki siz yoksunuz.
  Cevapla
 • Helal olsun size! 6 yıl önce Şikayet Et
  Unersite mezunlarını unuttunuz.adam üniversiteyi bitirsin gitsin polis asker olsun(peygamber ocağı lafimiz yok)13 saat 15 saat nöbet beklesin diğer taraftan diğeri 8 saat çalışsın.olmaz kardeş olmaz.tek kelimeyle ve tek cümleyle söylemek gerekirse:siz,kadroya gecireceginiz taşerona vereceğiniz ücreti asker polise verin ve diyinki kendi memleketinizde çalışacaksınız herhangi bir kurumda yeminler olsun ki hepsi tamam der.yok baba böyle olmaz böyle yürümez böyle seçim yatırımı yapılmaz.
  Cevapla
 • crm 6 yıl önce Şikayet Et
  senin sorunun nedir? yıllardır çalıştıkları kurumun yükünü asgari ücretle taşıyan, bir umut kadro bekliyorlar, ve zaten çalışıyorlar, herhangi bir elaman alımı felan yok yani...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle