Merkez Bankası hükümete mektup gönderecek

Merkez Bankası, yüzde 5 olarak hedeflenen 2017 enflasyonunun yüzde 11,92 gerçekleşmesi nedeniyle hükümete açık mektup gönderecek.

Merkez Bankası hükümete mektup gönderecek
Merkez Bankası hükümete mektup gönderecek
GİRİŞ 03.01.2018 16:19 GÜNCELLEME 03.01.2018 16:20
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açık mektupta enflasyon hedefinden sapmanın nedenleri ve enflasyonun tekrar hedefe ulaşması için alınan tedbirleri açıklayacak. 

Merkez Bankası Kanunu'nun 42'nci maddesi uyarınca, enflasyonun hedeften belirgin şekilde sapması durumunda TCMB'nin, sapmanın nedenlerini ve alınması gereken önlemleri hükümete yazılı olarak bildirmesi ve kamuoyuna açıklaması gerekiyor. 

TCMB'nin, 6 Aralık 2016 tarihinde yayımlanan "2017 Yılında Para ve Kur Politikası" başlıklı temel politika metninde, Merkez Bankasının temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğu anımsatılarak, bu çerçevede 2017-2018-2019 yılları için enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakat çerçevesinde yüzde 5 düzeyinde belirlenmişti.

TCMB'nin hesap verme yükümlülüğünün bir unsuru olan belirsizlik aralığının her iki yönde 2 yüzdelik puan olduğu belirtilen metinde, "Enflasyonun yıl içinde üçer aylık dönemlerin sonu itibarıyla yıl sonu hedefinden 2 yüzdelik puandan fazla farklılaşması durumunda, sapmaya yol açan nedenler ile hedefe ulaşılması için alınan ve alınması gereken önlemler Enflasyon Raporu aracılığıyla kamuoyuna açıklanacaktır. Gerçekleşen enflasyonun yıl sonunda belirsizlik aralığının dışında kalması durumunda ise hükümete açık mektup yazılacaktır" ifadelerine yer verilmişti.

TCMB, 2017 yılı enflasyonunun yüzde 11,92 seviyesinde gerçekleşmesi ve yüzde 5'lik hedefin belirgin şekilde üzerine çıkması nedeniyle hükümete açık mektup yazacak. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ile bir başkan yardımcısının imzalarını taşıyacak mektup, hükümet adına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e iletilecek.

Analistler, 2017 yılında enflasyonun hedefin üzerinde gerçekleşmesinde döviz kurlarındaki yukarı yönlü sert hareketler, emtia ve gıda fiyatlarındaki artış ile fiyat ayarlamalarının etkili olduğunu belirtti.

Merkez Bankası 2016 yılı sonunda enflasyon hedefini tutturamadığı için Başkan Murat Çetinkaya ve Başkan Yardımcısı Murat Uysal'ın imzasını taşıyan açık mektup, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e hitaben 31 Ocak 2017'de yazılmıştı.

Böylece Merkez Bankası hükümete üst üste 5. mektubunu göndermiş olacak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • hakam 4 yıl önce Şikayet Et
  %15 i yahudının olan ve kımlerın yonettıgının bellı olmadıgı bır merkez bankası turkıye nın gelecegıne karar verıyor 2017 de faize verdıgın 60 milyar tl nın hesabını versın ılk once
  Cevapla
 • saffet kara 4 yıl önce Şikayet Et
  bu merkez bankası ne ayak tamam saygılıyız ancak kendi başına buyruk olamaz bu memleketi yöneten bir hükümet var reis var buna bi çare bulunması lazım
  Cevapla
 • harun 4 yıl önce Şikayet Et
  su merkez bankasina bir el atilmasi gerekiyor artık bizim piyasa degerlerimizi yabancilar yonetmemeli hukumetimiz derhal buna bi cozum bulmali dolar ciktiginda dusmanlarimiz elini ovusturuyor faiz arttirilacak die ve arttiriyorlarda ama ne oluyor sanki dolar sertmi dusuyo hayir aksine tekrar yukari yonlu cikiyor ya reis boşuna soylemiyo faizi dusurun die piyasa canlanacak kucuk buyuk esnaf vatandas is yapacak yani piyasaya sicak para girecek yeter yani suluk gibi faizden gecindikleri
  Cevapla