Diyanet'ten bir Bitcoin açıklaması daha

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bitcoin ile ilgili son 1.5 ayda ikinci açıklamasını yayınladı. Daha önce Bitcoin'e `caiz değil' diyen Diyanet, yine benzer görüşleri savundu.

Diyanet'ten bir Bitcoin açıklaması daha
Diyanet'ten bir Bitcoin açıklaması daha
GİRİŞ 02.01.2018 09:15 GÜNCELLEME 02.01.2018 09:59
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, 'Dini sorular' bölümüne gelen bir soruya verdiği fetvada özünde belirsizlik taşıyan, kamuoyunda 'Saadet Zinciri' olarak bilenen uygulamalar gibi, belli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kritopta paraların kullanımına onay vermedi. Kurul açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
 
DİJİTAL KRİPTO PARALARIN KULLANIMI CAİZ DEĞİL 
 
"Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

 

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda 'Saadet zinciri' olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir."

ETİKETLER
Diyanet Bitcoin
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Muhammed 3 yıl önce Şikayet Et
  madem caİz değil İstanbul ticaret odası da yapacakmış bi kurumlara söz geçirelim yahu
  Cevapla
 • Sezgi 3 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın karşılıksız basılan parası dolar caiz mi o zaman . Sen cebine koyduğun her dolar için abd karşılıksız dolar basıyor . Caiz midir o zaman
  Cevapla
 • .... 3 yıl önce Şikayet Et
  dogru diyosun
  Cevapla