Beklenen kadro müjdesi geldi! İşte detaylar

Cumhurbaşkanı 900 bin taşeron işçisine kadro müjdesi verdi. Kamuda 4C’li işçiler 4B’ye geçecek, mevsimlik işçilerin çalışma süresi uzatılacak.

GİRİŞ 06.12.2017 06:54 GÜNCELLEME 06.12.2017 09:14
Bu Habere 153 Yorum Yapılmış

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron işçileri kadroya alarak uzun süredir tartışılan meselenin kökten çözüldüğünü söyledi.

ÜÇ AYDA KADROYA GEÇİLECEK

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu da, bir hafta içinde Meclis'e gönderilecek düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin bilgi verdi. Sarıeroğlu, yasal düzenlemenin ardından üç ay içinde kadroya geçişlerin tamamlanacağını söyledi. Sarıeroğlu, "Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz" diye konuştu. Bir hafta içerisinde Meclis'e gelecek olan taşeron paketindeki ayrıntılar şöyle:

İŞTE DETAYLAR...

MEVSİMLİK İŞÇİLER

Mevsimlik işçilerin mevcut uygulamada 5 ay 29 gün olan çalışma süresi 4 ay daha uzatıldı ve 9 ay 29 güne çıkarıldı. Daha uzun süre sigortalı çalışacaklar. Böylece emekli olmaları kolaylaşacak.

SÖZLEŞMELER İPTAL

Aracı firmalarla yapılan sözleşmeler feshedilecek. İl özel idareleri, belediyelerde taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor

YAŞ KRİTERİ YOK

Kadroya geçişte yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Geçici, özel sözleşmeli, üç yıllık sözleşmeli değil sürekli işçi kadrosuyla çalışacaklar.

MALİ SOSYAL HAKLAR

İşçilerin mali, sosyal hakları mevcut düzende toplu sözleşmeyle bağıtlanmış durumda. Çalışma hukuku korunacak.

EMEKLİLİĞİ GELENLER

Yaşı gelip de emekliliğe hak kazananlar da geçiş yapabilecek. Emeklilik yaşı gelip de prim gün sayısı dolmayanlara çalışmaya devam edecek.

ASKERLİK DOĞUM İZNİ

Düzenleme yapıldığı dönemde askerde olan, doğum iznine çıkan anneler de kapsamda yer alacak. Hastalık nedeniyle rapor alanlar, iş sözleşmesi gereği sözleşmesi askıda olanlar da kapsamda yer alıyor.

DAVA AÇANLAR

İşten çıkarılıp mahkemeye başvuranların işe iade kararı varsa onlar da değerlendirilecek. Açılan davalarla ilgili feragat istenecek.

SENDİKALARDA SEVİNÇ YARATTI

Taşerona kadro müjdesi kamuda büyük sevinç yarattı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Kamuda 20 bin 4C'li var. Bu kapsamda çalışanların kadro talepleri uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Dolayısıyla toplu sözleşme kararı gereği kadroya geçmiş olmaları memur sendikacılığı açısından da önemli bir aşamadır" dedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, müjdenin işçilerin aileleriyle birlikte yaklaşık 4.5 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini belirterek, "Karardı memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.

Sabah

YORUMLAR 153
 • Rüzgar gulu 6 yıl önce Şikayet Et
  Reisim seni çok seviyoruz ama şu 52 günlük ikramiyeyi belediye işçilerine de ver ikramiye yok 52 gün de yok sadece kadro olduğu simdi
  Cevapla
 • Rizeli 6 yıl önce Şikayet Et
  Reis seni çok seviyoruz ama belediyelere kadro vermemeniz partinize yakışmadı halbuki belediyelere kadro verseydiniz sandıkta oy patlaması olurdu milletten gercekten çok tepki var inşallah bu durumu duzeltirsiniz Allah yar ve yardımcımız olsun...
  Cevapla
 • sapka 6 yıl önce Şikayet Et
  Taseronlar hakkini sonunda alabilmisler kotu yorum yapanlari da kiniyorum
  Cevapla
 • sahin 6 yıl önce Şikayet Et
  Maas duzenlemesi de adil olmali taseron iscilerin memurlardan daha fazla calistigini dusunerek adaletli olunmali
  Cevapla
 • saliha 6 yıl önce Şikayet Et
  Birde maas duzenlemesi yapilsa maaslar kamudaki memur seviyelerine cikarilsa mukemmel olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle