12 milyon emekliye güzel haber! Ücretsiz olabilir

12 milyona yakın emekliden sağlıkta katılım paylarının alınmaması gündemde.Türkiye Emekliler Derneği’nin talebi hayata geçerse; emekliler sağlıktan ücretsiz yararlanmaya başlayacak

12 milyon emekliye güzel haber! Ücretsiz olabilir
12 milyon emekliye güzel haber! Ücretsiz olabilir
GİRİŞ 22.11.2017 10:21 GÜNCELLEME 22.11.2017 12:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere verginin yüzde 5'i oranında indirim sağlanacak. İndirim, 1 Ocak itibarıyla geçerli olacak. İlk olarak 2017'nin gelir ve kurumlar vergisi kazançlarını 2018'in Mart ve Nisan ayında beyan edecek mükelleflerden, geriye dönük 2 yıl içerisinde düzenli beyannamesini veren, vergisini yatıran ve kaçakçılık suçunu işlememiş olanlar yararlanacak.

 

Posta'nın haberine göre indirim miktarı 1 milyon lirayı geçemeyecek. İndirim; ticari, zirai ve serbest meslek kazancı üzerinden hesaplanan yıllık gelir vergisi ile kurumlar vergisi için söz konusu olacak. Bakanlar Kurulu, indirim oranını 2 katına kadar artırabilecek. Ücret, kira, değer artış kazancı (gayrimenkul satışından elde ettiği geliri beyan edenler), faiz, kâr payı vb. menkul sermaye iradı elde eden, gelir vergisi mükellefleri indirimden yararlanmayacak.

NASIL UYGULANACAK?

Yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5'i, indirim olarak hesaplanacak. Öncelikle ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirilecek. İndirim tutarının ödenmesi gereken vergiden fazla olması halinde kalan tutar, yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihi izleyen 1 tam yıl içinde tahakkuk eden diğer vergilerinden mahsup edilebilecek.

KAYNAK: POSTA
YORUMLAR 2
  • EMEKLİ 6 yıl önce Şikayet Et
    Doğru olur bunu yanında intibaklar da verilmeli bunsuz olmaz
    Cevapla
  • Okuyucu 6 yıl önce Şikayet Et
    İstatistik yapmak zor değil. Ödenmiş prim gruplaması yaparsın. Sisteme en çok prim ödeyenler katkı payı ödemez, diğer gruplar ise %50-75-100 olarak katkı payı öderler. Erken emeklilik ve kıyak emeklilik yapanlar katkı payını öderler.
    Cevapla