Ette gümrük vergisi

Ekonomi Bakanı Zeybekci, bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinde gümrük vergisi oranlarının düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ette gümrük vergisi
Ette gümrük vergisi
GİRİŞ 10.11.2017 09:24 GÜNCELLEME 10.11.2017 09:25

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlığının 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

AA'nın haberine göre; bazı tarım ve et ürünleri ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesiyle ilgili sorular üzerine Zeybekci, yaptıkları düzenlemeden önce ülkede kesimlik büyükbaş hayvan üretiminin yüzde 135, besilik büyükbaş hayvan üretiminin yüzde 10, karkas sığır etinin yüzde 100, buğday, arpa ve mısırın yüzde 130 düzeyinde gümrük vergileriyle korunduğunu kaydetti.

 


Et ithalatında da büyükbaşta gümrük vergisini yüzde 135'ten yüzde 26'ya, karkas sığır etinde de yüzde 100'den yüzde 40'a düşürdüklerini hatırlatan Zeybekci, bu tarz uygulamaları gerek tüketiciyi korumak gerekse spekülasyonun önünde durmak adına sürdüreceklerinin altını çizdi.

Zeybekci, Türkiye'de sığır eti tüketiminin arttığını ancak koyun ve keçi eti gibi küçükbaş hayvan eti tüketimi alışkanlığından da uzaklaşıldığını, bunun da beraberinde sığır etinde ithalatı getirdiğini söyledi.

"BİZİM HAKKIMIZDA BİRİLERİNİN NE FERMANLAR VERDİĞİNİ BİLİYORUZ"

İfade vermeye gitmeyen HDP'li milletvekillerine yönelik geçmişteki sözlerinin arkasında olduğunu belirten Zeybekci, "Her kim ki bu ülkenin yasalarına, mahkemelerine karşı meydan okursa bu sözü söyleriz. Durup dururken söylenmemiştir bu söz; ona göre. Bu ülkeye, bu ülkenin kurumlarına rest çeken, 'tanımıyorum' diye rest çekenlere söylüyorum." diye konuştu.

Zeybekci, HDP'li milletvekillerinin "Bu devran yarın size de döner" diye laf atması üzerine ise şöyle devam etti:

"Bizim hakkımızda birilerinin ne fermanlar verdiğini biliyoruz ki devletin, Emniyetin, İçişleri Bakanlığının kayıtlarında vardır. Bir terörist, üzerinde benim günlük hareketlerim, eve giriş çıkış saatlerim, çocuklarımın nerede okuduğu, nereye gittiği, hepsinin kayıtlarıyla yakalandı. Tam olayı gerçekleştireceğine yakın zaman yakalandığını biliyoruz, bu kayıtlar da bizde var."

KREDİ FAİZLERİ

Zeybekci, kredi faizlerinin "düş" demekle düşmeyeceğini ve uygun şartların oluşması gerektiğini ifade ederek, kredi faizlerindeki tüm etmenlerin tek tek değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Operasyon maliyetleri, kar marjları, kamunun maliyetleri gibi unsurların gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Zeybekci, 15 Temmuz ihaneti sonrası dönemdeki Olağanüstü Hal'in (OHAL) dahil olduğu ortamın, faiz oranlarında doğrudan ilgisi bulunduğunu kaydetti.

Cari açığın yüzde 1'lik kısmının artık Türk Lirası ile finanse edilebilir hale geldiğini anlatan Zeybekci, sadece açığın yüzde 3,3’ünde yabancı finansman ihtiyacı olduğunu bildirdi.

İran ambargosunu deldikleri iddiasıyla 6 banka hakkında soruşturma olmadığına da değinen Bakan Zeybekci, "Ama Halk Bankası'yla ilgili bir iddia var. Bununla ilgili ABD'nin tek başına İran'a koymuş olduğu ambargonun hiçbir enstrümanı Halk Bankası uygulamalarıyla delinmemiştir; ona muhalif bir uygulama olmamıştır." diye konuştu.

PROJE BAZLI TEŞVİK SİTEMİ

İlçe bazlı teşvik sistemine geçilmesi yönünde düşünceleri olmadığını da ifade eden Zeybekci, "Başka şekilde buna noktasal, proje bazlı yatırım sistemiyle bakmamız lazım. TÜİK, ekonomik gelişmişlik endeksi parametreleri konusundaki yeni çalışmayı bitirmiş olması lazım, bekliyoruz. İllere göre gelişmişlik düzeyinde bazı iller arası çarpıklıklar var. Daha sağlıklı şekilde değerlendirilmeli." dedi.

Zeybekci, proje bazlı teşvik sitemine ilişkin olarak 70 milyar liralık çalışmanın bittiğini belirterek, "Hedefimiz o ki yıl sonundan önce bunu büyük bir yatırım hamlesi şeklinde başlatmak. Bunun belgelerini vermek istiyoruz." diye konuştu.

Sınır ticaretine ilişkin yapılacak çalışmanın, sadece sınırın iki tarafındaki iki ille sınırlı olacağını anlatan Zeybekci, bu ticaretin tüm ülkeye yayılmayacağını kaydetti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR