Bakan Fakıbaba'dan et ithalatı açıklaması

Bakan Eşref Fakıbaba, et ithalatı ile ilgili olarak, kendisinin de karşı olduğunu ve et ithalatı konusunda 2-3 yıl içerisinde iyi bir noktaya gelineceğini belirtti

GİRİŞ 05.11.2017 17:35 GÜNCELLEME 05.11.2017 17:43
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Aydın'ın Çine ilçesinde katıldığı Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısında sektör temsilcilerinin sorularını cevaplandırdı. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, kırmızı et konusunda üreticilerden gelen soruyu cevaplandıran Bakan Fakıbaba, kırmızı et piyasasında çok farklı spekülasyonların olduğuna işaret etti. Kendisinin de ithal ete karşı olduğunu kaydeden Fakıbaba, şu açıklamalarda bulundu:

"Bana inanın et ithalatı geçici bir olaydır. Ama mecbur olduğunuz zaman belli bir dönem bunu ithal etmek zorundasınız. Biz bunu ne yapıp yapıp artık ithalat yapmayacak ve bizim kendi kardeşlerimizin kendi etimizi üretecek bir duruma getirmek zorundayız. Bu bağlamda da biz buzağıdır, buzağı ölümleridir, damızlıktır ve yeni bir sistem kurup artık dışarıya mahkum olmadan, bunların tartışmalarını da yapmadan kendi bize yeter hayvanın öğretmemiz lazım. Bu konuda önümüzdeki haftaki Bakanlar Kurulunda Cumhurbaşkanımıza ben güzel bir brifing hazırladım. Neler yapacağımızı, neler yapmayacağımızı anlatacağım. Bu geçici dönem içerisinde şuna emin olun biz üreticiyi mağdur etmeyeceğiz."

"2-3 YIL İÇERİSİNDE İYİ BİR NOKTAYA GELECEĞİZ"

Kırmızı et sorununun çözümü için çiftçinin desteklenmesi gerektiğine işaret eden Bakan Fakıbaba, şöyle konuştu: 

"Bizim esasında çiftçiyi desteklememiz gerektiğine inanıyorum. Çiftçi tam böyle bir aşamada hem kendine güveniyor, zaman zaman da kendini yalnız hissediyor. Yani bizim tam bu devrede olaya girmemiz lazım. Onun için bir defa et fiyatları ve kırmızı et olayında ben yerlinin yanındayım, ithal etmekten ben çok rahatsızım ama ithal etmemek için de bunun önlemlerini şu andan itibaren alıyorum. İnşallah 3 yıllık bir süreç içerisinde kendine yeten hatta aşan bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz. Hem bu konu ile ilgili çalışmalarımız var. Hemen bir kerede olacak iş değil ama siz daha iyi biliyorsunuz bir buzağı olacak ve 18 ay sonra yeni bir buzağı verecek. Hızlı bir şekilde ne yapıp yapıp buzağıya önem vereceğim. Tabi çok zor bir zamanda bu göreve geldim. Bundan sonra belki 2 yıl, 3 yıl devam ederken de bu sefer şartlar getireceğiz. Diyeceğiz ki '100 tane hayvan getirirken bunun 20'si döve olacak 20'si buzağı olacak' ve bu sefer biz anayı arttıracağız. Zaten ana olduğu zaman ben etin de sütün de rayına gireceğine, regüle edeceğini Tarım Bakanlığının bu işle uğraşmayacağına inanan bir kardeşinizim."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Envers 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım ne olur hayvancılık işini belediyelere verin onların göz alabildiğince alanı var. Bu arada hayvan besicilerinide belediye bünyesinde istihdam edip bu işi devam etsinler yetmesse kahvelerde işsiz çok vicdanlı olanları iyi bi ehitimden geçirip onlarda belediye bünyesinde hayvancılık yapsın yoksa bu sorun çözülme. Bunu kes bunu kesme destekleme falan hikaye bu işten aracılar kazanıyor gene besici kazanmıyor.
  Cevapla
 • Vedat KARAKAYA 2 yıl önce Şikayet Et
  Dişi hayvan kesimi yasaklansın,her hayvan tohumlansın,besici süt satmak için buzağıyı sütten kesmesin hayvan sağlıklı olsun.her şey devletten beklenmesin basit yöntemlerle çayır otu biçilip hayvana yedirilsin
  Cevapla
 • yordum 2 yıl önce Şikayet Et
  migros un tavırlarından esasında güçlü gurupların türkiyede et fiyatının artışında rolü oldukları anlaşılıyor, 50 tl ye kadar et satan bigros şimdi 31 tl ye verecek ki arada 19 lira kilo başı kar etmiş, ithalat doğru değil ama tekelleşmeyi önlemenin en iyi panzehiri, zaten küçük çifçi yada köylüden ölü fiyata alınıyor, zaten küçüklerin fazla kar etme şansı yok, yani devlet fındık zeytin hububat fiyatı gibi et fiyatı açıklasa, köylüdende o fiyata alsa ithal ettiği fiyat kadar direk kendi üreticisinden ucuza alabilir, hayvanlar piyasa cambazları yerine devlete satış yapılır hem devlet kazanır hem alt tabaka
  Cevapla