Ucuz et satışı yapacak marketler belli oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ucuz et satışı yapılacak marketleri açıkladı.

Ucuz et satışı yapacak marketler belli oldu
Ucuz et satışı yapacak marketler belli oldu
GİRİŞ 02.11.2017 14:57 GÜNCELLEME 02.11.2017 18:09
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Et ve Süt Kurumundan (ESK), kıymanın kilogramını 29 lira, kuşbaşının kilogramını da 31 liradan satmak için başvuran 8 firma arasından yapılan değerlendirme sonucunda, belirlenen kriterlere uygun olduğu tespit edilen A101 ve BİM firmaları ile sözleşme imzalandığı bildirildi.

ESK'dan yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların et ihtiyaçlarını uygun fiyatla karşılayabilmeleri için çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğü belirtilerek, bu çalışmalardaki öncelikli hedefin, uygun fiyatlı kırmızı etin, en geniş tüketici kitlesine ulaştırılması olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin bütün illerinde satış noktası bulunan ulusal market zincirlerinde en uygun fiyatla kıyma ve kuşbaşı et satışı yapılmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, bu kapsamda daha önce, KDV dahil kıymanın kilogramını 29 lira ve kuşbaşının kilogramını 31 liradan Türkiye’nin 81 ilinde kendi satış noktalarının tamamında satmayı taahhüt eden zincir marketlere, taze dana karkas et satışı yapılacağıyla ilgili duyurunun yayınlandığı hatırlatıldı.

Duyuru kapsamında 31 Ekim 2017 saat 17.00'ye kadar 8 firmanın Kuruma müracaatta bulunduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Kurumumuzca oluşturulan komisyon tarafından bu 8 firmanın başvurusu değerlendirildi. Yapılan değerlendirme neticesinde A101 ve BİM firmalarının başvurularının, belirlediğimiz kriterlere uygun olduğu tespit edildi. Söz konusu iki firmayla sözleşmeler imzalanmıştır. Sözleşme gereği, bu firmalara Kurumumuzdan karkas et sevkiyat işlemlerine başlanmıştır. Bu karkas etler, firmalar tarafından kuşbaşı ve kıyma haline getirilip en kısa sürede yarımşar kilogramlık Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) teknolojisiyle ambalajlanmış şekilde satışa sunulacak. Firmalar, 81 ildeki bütün marketlerinde, Kurumumuzdan aldıkları dana karkas etlerden ürettikleri kıymayı 29 liradan ve kuşbaşını 31 liradan taze olarak satışa sunacak. Bu ürünlerin şoklanmış veya don olarak satışı yapılmayacaktır. Söz konusu marketler, sözleşme kapsamında belirtilen fiyatların ve ürünlerin dışında taze kıyma ve kuşbaşı satışı yapmayacaktır. Vatandaşlarımıza uygun fiyatlı et temin edilmesi yönündeki çalışmalarımız devam edecektir."

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 55
 • oflu 2 yıl önce Şikayet Et
  Sanki bedeva, 29 lira azmi ?
  Cevapla
 • kafkasyalı 2 yıl önce Şikayet Et
  45 lira daha mı iyiydi. tamam pahalı ama 45 liradan iyidir
  Cevapla
 • tarık akın 2 yıl önce Şikayet Et
  işte budur
  Cevapla
 • Konyali 2 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim konya da kıymanın kilosu 35 tl zaten 5 tl için yerli üreticiyi baltalamaya gerek yok 5 lira fazlaya yiyelim ama vatandaşımız kazan sin para ülkemiz de kalsın
  Cevapla
 • yagup 2 yıl önce Şikayet Et
  bim. ve a101 de zaten uygundu et fiatları
  Cevapla
 • Naylon Dusunce 2 yıl önce Şikayet Et
  O firmalari taniyormuydun!!!
  Cevapla
 • adem 2 yıl önce Şikayet Et
  helal mi kardeşim önemli olan o.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle