Türkiye'de ilk defa üretildi! Kilosu 500 TL

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde bal üreticisi Murat Aksulu tarafından yörede ilk defa 'Arı ekmeği' üretildiği bildirildi.

Türkiye'de ilk defa üretildi! Kilosu 500 TL
Türkiye'de ilk defa üretildi! Kilosu 500 TL
GİRİŞ 21.09.2017 14:08 GÜNCELLEME 21.09.2017 14:09
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye'de çok az arıcı tarafından üretilen besin deposu arı ekmeğini Kütahya yöresinde ilk defa üretimini gerçekleştiren Hisarcık'lı bal üreticisi Murat Aksulu, Türkiye'deki ismi arı ekmeği olan bu besin deposu, yurtdışında 'perga' olarak bilindiğini söyledi.

Aksulu, " Polenin işlenmiş hali olan ürün için arılar, doğadaki çiçek tozunu ayaklarının arkasına alarak kovana getiriyor. Arılar, bu polenleri kendi salgısıyla altıgenlerin içine depoluyor. Ardından pupadan çıkan yavru arı 5 gün boyunca bu arı ekmeğini yiyor. Arının ilk besini olduğu için bu ürüne 'bebek maması' da deniliyor. Üretimi meşakkatli olduğu için arı ekmeğini bu bölgede benden başka üreten yok. Kovan içinde 5 çerçevede bulunan arı ekmeğinin 2 çerçevesini beslenmesi için arıya bırakıyoruz, 3 çerçevesi ise bize kalıyor. Şu anda kilogramını 500 liraya satıyoruz" diye konuştu. 

ARI EKMEĞİNİN FAYDALARI

Uzmanlar arı ekmeğinin insan sağlığına yararlarını şu şekilde açıklıyorlar; "Arı ekmeği, içeriği yüksek olan asetil-kolin ile tansiyon ve kronik kabızlık tedavilerinde yardımcı olur. Bireylerin bedensel ve zihinsel gücünü arttırmada yardımcı olur. Antiseptik ve mikrop öldürücü özelliği de vardır. Kanamalı diş eti koruma tedavisinde faydalıdır. Üreme hormonlarına katkısı ile erkeklerin cinsel yaşamını geliştirmede ve kas gücünün artırılmasına da yardımcı olur."

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Dogadan 4 yıl önce Şikayet Et
  polenin içerdiği vitamin çeşitliliği ve mineral zenginliği açısından eşi yok.Arının herşeyi insanlara özel bir lutuftur.İnanalara.(Nahl suresini bir oku)Biz Allahtan gelen herşeye iman ettik.
  Cevapla
 • Polen=süper alerji 4 yıl önce Şikayet Et
  Yurdum insanının çoğunun polene alerjisi var fakat farkında değil - şifa deyi deyi yiyip hasta oluyorlar
  Cevapla
 • reis 4 yıl önce Şikayet Et
  fabrikasyon petekle sağlıklı olmaz. doğal üretimi ise çok az olur. satılacak kadar üretilemez. polen alın daha sağlıklı olur.
  Cevapla