Öğretmen atamalarıyla ilgili flaş açıklama!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmalarına son noktayı koydu.

GİRİŞ 28.07.2017 15:55 GÜNCELLEME 28.07.2017 16:31
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen atamaları ile ilgili açıklama yaparken çok merak edilen bir soruya da yanıt verdi.  Bakan Yılmaz, öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılmayacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında 33-34 bin öğretmenin ilişiğini kesmek zorunda kaldıklarını belirterek, "Geçen yıl 50 bin öğretmen atadık. Bu yıl 20 bin öğretmen atadık. Ayrılan 34 bin öğretmenin yerine 70 bin öğretmen atadık. Dolayısıyla bir açığımız yok" dedi.

Bakan Yılmaz, Ankara'dan İstanbul'a giderken Bolu'da Dağkent mevkiindeki Yurdaer Camii'nde cuma namazı kıldı. Çıkışta vatandaşlarla sohbet eden Bakan Yılmaz, gazetecilerin de sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımcı doçentlikle ilgili açıklaması hatırlatılan Bakan Yılmaz, "Gayemiz eğitimde kaliteyi artırmak. Hem temel eğitimde hem orta öğretimde hem de yüksek öğretimde kaliteyi artırmak. Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bir talebi oldu. YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç da açıkladı. Bununla ilgili bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon oluşacak, çalışacak. Taleplerle ihtiyaçlara bakılacak, bazı yerlerde de öğretim üyesi eksiği de var. Bazı yerlere YÖK izin vermesine rağmen açılamayan bölümler var. İhtiyaç neyse, ilim neyi gerektiriyorsa, eğitim kalitesini düşürmeden o komisyon çalışma yapacak. Daha sonra önümüze koyacak. Koyduktan sonra inşallah bir mesafe alırız" dedi.

'34 BİN ÖĞRETMENİN YERİNE 70 BİN ÖĞRETMEN ATADIK'

Bakan Yılmaz, "FETÖ operasyonlarında görevlerinden alınan öğretmenler nedeniyle yeni eğitim öğretim yılında öğretmen açığı olacak mı?" şeklindeki soruya, "Biz 33-34 bin öğretmenin ilişiğini kesmek zorunda kaldık. Geçen yıl 50 bin öğretmen atadık. Bu yıl 20 bin öğretmen atadık. Ayrılan 34 bin öğretmenin yerine 70 bin öğretmen atadık. Dolayısıyla bir açığımız yok. En son rakam Türkiye'nin hemen hemen her yerinde Marmara Bölgesi hariç, öğretmen oranı norm kadroya oranı hep yüzde 90'ın üzerinde. Bu büyük bir rakam. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin" diyerek cevap verdi.

'ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKATI KALDIRMAYACAĞIZ'

Öğretmen atamalarında mülakatında kaldırılmayacağını açıklayan Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Mülakatları kaldırmayacağız. En son 20 bin öğretmen atadık. İtirazlar çok azdı. Arkadaşlardan bilgi istedim. Kendi almış olduğu puanla bu mülakat nedeniyle 3 bin kişinin sıralaması değişmiş. Dolayısıyla da o 3 bin kişiyi gelecek dönemde mümkün olduğu kadar daha da azaltalım ki herkes bunu kabullenebilsin. Mülakatta bu zordur. Ama ilk yapılanda bu daha fazlaydı. Bu mülakatta daha az itiraz oldu. Önümüzdeki dönemde inşallah herkesin itiraz edemeyeceği bir sistemi ortaya koyacağız."

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ismet yılmaz
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  mülakatta torpil döner sayın bakanım lütfen ısrar etmeyin zaten güvenlik soruşturması var güvenlik soruşturmasından geçemeyen zaten atanmıyor.
  Cevapla
 • Vatandas 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayin bakan ogretmenlik mesleginin teorik bilgi oldugunu saniyor en buyuk yanlista bu zaten sinavla mulakatla ogretmen alimina devam ettiginiz surece bir arpa boyu yol alamayiz anlayin artik sunu
  Cevapla
 • Ertekin 42 3 yıl önce Şikayet Et
  Güvenlik soruşturulması yapılsın eyvallah. Ama bu ülkede mulakat= torpil. A partisi B partisi farketmez.
  Cevapla
 • alanya 3 yıl önce Şikayet Et
  94 almışsın ama adam olamamışsan nolcak
  Cevapla
 • hangi adam 3 yıl önce Şikayet Et
  adam olup olmadigi mulakatta mi anlasiliyor senin adam oldugunu nerden bilelim
  Cevapla
 • fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Peki o 3000 kişinin suçu neydi.Ya da diğerlerinden eksiği neydi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle