Çelik: 5-6 firmayı izliyoruz, bedelini ödeyecekler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarıyla ilgili olarak, "Haksız kazanç sağlayan 5-6 firmayı izliyoruz. Bedelini ödeyecekler" dedi.

Çelik: 5-6 firmayı izliyoruz, bedelini ödeyecekler
Çelik: 5-6 firmayı izliyoruz, bedelini ödeyecekler
GİRİŞ 07.07.2017 17:36 GÜNCELLEME 07.07.2017 17:36
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatları ile ilgili olarak, “Karkas etin 22 lira maliyeti varsa nasıl 45’e satıyorsunuz? Nasıl kıymayı 40 liraya, kuşbaşını 45 liraya satıyorsunuz? Böyle bir kar anlayışı olur mu? Anlamayana anlatmasını bileceğiz” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ankara Büyükşehir Belediyesinin hastalıktan ari işletmelere ait çiğ sütün satışına yönelik açtığı "Süt Satış Noktası" tanıtım programında gazetecilerin sorularını cevapladı.

KURBANLA İLGİLİ SORUN YOK

Dişi hayvanların kurbanlık alanına girmeyeceğini ve maliyetinden çok yüksek et satımına da müsaade etmeyeceklerini söyleyen Bakan Çelik, üreticinin yanında olduklarını kaydetti. Çelik, "Dişi hayvanlar kesinlikle kesilmeyecek ama laktasyon dönemini tamamlamış olan, üreme durumu olmayan hayvanlarla ilgili kesim raporla olacak. Kesim alanlarına dişi hayvan sokulmayacak. Herkes tedbirini buna göre alsın. Şu anda stoklarımızda 1 milyon 200 bin büyükbaş kurbanlığa hazır hayvan var. 4 milyon civarında da küçükbaş hayvan var. Kurbanla ilgili sorun yok" diye konuştu.

HAKSIZ KAZANÇ YAPAN 5-6 FİRMAYI İZLİYORUZ

Et fiyatları ile oynanıldığını dile getiren Bakan Çelik, "Karkas et satışını neden 28, 29 liraya çıkardınız? Bunlar tespit ediliyor. Biz daha Et ve Süt Kurumu olarak regülasyona başlayalı 1 yıl oldu. Spekülatif oyunculara karşı üreticinin karını kesinlikle güvence altına alıyoruz. Üreticinin yanındayız. Hak ettiğinin dışında üreticiden malı alıp haksız kazanç yapan 5-6 firmayı izliyoruz. Bunlara müsaade etmeyeceğiz. Bedelini 80 milyona ödetmeye çalışanlar bunun bedelini ödeyecekler. Protein herkesin alması gereken bir ihtiyaç.

45 LİRAYA NASIL SATIYORSUNUZ?

Karkas etin 22 lira maliyeti varsa nasıl 45'e satıyorsunuz? Nasıl kıymayı 40 liraya, kuşbaşını 45 liraya satıyorsunuz? Böyle bir kar anlayışı olur mu? Anlamayana anlatmasını bileceğimizi buradan ifade ediyorum" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • meçhulbey 4 yıl önce Şikayet Et
  teftiş yok
  Cevapla
 • Osmanlı 4 yıl önce Şikayet Et
  Et balık kurumu nu izleyin yeter sayın bakan
  Cevapla
 • vatansever 4 yıl önce Şikayet Et
  Öncelikle düve ve anaç hayvanların kesilmesi için alınan kararı sonuna kadar desteklıyorum yanliz genç girişimciler diye hibe olarak verilen hayvanlari kimler alıyor bunları araştırın genç istanbulda yaşiyor muracaatini artvin'de veya siirt'te yapıyor hemen akabinde tekrar yaşadiği ile donuyor hayvanlar başkasında bu tip olaylar çok bunlari araştirin ona gore hibede bulunun kimlere destek olunacağına gerçek kayıtlarına ve aile mulk varliğina bakılarak karar verilsin.
  Cevapla
 • H.B.V 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu Firmaları açıklayın .. batıralım!?
  Cevapla
 • xxx 4 yıl önce Şikayet Et
  ET ve Balık Kurumunda Kaç para yav el insaf bide oraya bakın.. ne 5-6 firması
  Cevapla
 • H.B.V 4 yıl önce Şikayet Et
  Et balık kurumunda Kışma 33,Parça et 36 TL isim vermeyeceğim O firmalarda uçuk? en ucuz Et 44 TL, orta yağlı et %50 55 , yağsız et 70 TL..Milleti resmen yoluyorlar!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle