Karayolu taşımacılığında yeni güvenlik sistemi

Ulaştırma Bakanı Arslan, "Tır, kamyon ve otobüs taşımacılarının yurt içi ve yurt dışı faaliyet kollarına göre aldığı 53 çeşit yetki belgesi sayısı 13`e inecek" dedi.

Karayolu taşımacılığında yeni güvenlik sistemi
Karayolu taşımacılığında yeni güvenlik sistemi
GİRİŞ 29.05.2017 13:11 GÜNCELLEME 29.05.2017 13:11
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hükümetin karayollarını disiplin altına almak için önemli bir düzenleme hazırladığını belirterek, "Karayollarındaki güvenlik açıklarını kapatacak, her türlü yolcu ve yükü kayıt altına alacak yeni sistemle yollar daha güvenli olacak." dedi.

Bakan Arslan, karayollarında yolcu, kargo ve eşya taşımacılığını takip altına alacak "Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi"ni (U-ETDS) anlattı.

Yolcu, kargo ve yük taşıyan araçların çıkış yaptıkları noktadan izleyecekleri güzergaha, taşıdıkları yük miktarından yolcu sayısına ve varacakları noktaya kadar detaylarının yola çıkmadan bildirileceği yeni sistemle karayollarının disiplin altına alınacağını vurgulayan Arslan, "Karayollarındaki güvenlik açıklarını kapatacak, her türlü yolcu ve yükü kayıt altına alacak yeni sistemle yollar daha güvenli hale gelecek." diye konuştu.

Arslan, sistemle sektör verilerine ilk kez gerçek zamanlı ve doğru şekilde ulaşılacağına işaret ederek, ulusal güvenlik açısından bunların anlık paylaşımı ve veri analizlerine dayalı gelecek planlaması imkanının olacağını söyledi.

'Sİ̇STEMİ̇N PROTOTİ̇P ÇALIŞMALARI BAŞLADI'

Karayolu Taşıma Yönetmeliği Taslağı kapsamında hazırlıkları süren U-ETDS ile ilk defa Türkiye'de yolcu, kargo ve eşyaların hareketlerinin takibine ilişkin düzenleme hazırlandığını dile getiren Arslan, gerek sektör gerekse paydaşların görüşlerini alarak bilgi işlem dairelerince proje başlatıldığını ve ilk prototip çalışmalarının yapıldığını kaydetti.

Arslan, ulusal güvenlik açısından da önem taşıyan düzenlemeyle karayollarında yolcu, kargo ve yük taşıyan tüm araçların çıkış yaptıkları noktadan itibaren takip altında olacağına dikkati çekerek, "Araçların kullanacakları güzergah, taşıdıkları yük miktarı ve yolcu sayısıyla varacakları nokta gibi detayların bilgileri gerçek zamanlı olarak sistemde yer alacak. Olası bir şüphe ya da araçla ilgili sorun tespitinde araç bilgileri anında emniyet ve istihbarat birimleriyle de paylaşılacak." ifadelerini kullandı.

'BELGE SAYISI 53’TEN 13’E DÜŞECEK'

Yolcu ve yük taşımacılığı için gereken A1'den T3'e kadar yetki belgesi sayısının azaltılacağına da değinen Arslan, tır, kamyon ve otobüs işletmelerinin yurt içi ve yurt dışı faaliyet kollarına göre alacağı belge sayısının 53'ten 13'e düşürüleceğini kaydetti.

Arslan, e-Devletin daha aktif kullanımı için yaptıkları çalışmaları da anlatırken, eşya ve kargo taşımacılığında gerçek kişiler adına verilen K ve G yetki belgelerinin e-Devlet üzerinden düzenlenmesini sağladıklarına dikkati çekti.

Halihazırda 365 bin yetki belgesinin gerçek kişiler adına düzenlendiğini, bu rakamın yetki belgesi sayısının yüzde 65'ine tekabül ettiğini belirten Arslan, bu belgelerin yenileme işlemlerinin kişinin sabıka kaydının olmaması halinde e-Devlet üzerinden yapılabileceğini bildirdi.

ETİKETLER
taşımacılık
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • yusuf kaptan 4 yıl önce Şikayet Et
  taşımayı demiryoluyla yapın. nakliye şirketler vagon şirketlerine dönüşsün trafik de rahatlar yakıt sarfiyatı, karbon salınımı azalır. daha sağlıklı çevre olur
  Cevapla
 • marvetos 4 yıl önce Şikayet Et
  ülkede işlerin yürüme şekli: parayı veren düdügü çalar. egitim yok denetleme yok hukuk yok ...
  Cevapla
 • Elixan 4 yıl önce Şikayet Et
  otobanlarda kamyonlar bile hep orta seritten seyr eder sanki o serit kendilerinin tapulu mali arabalar sag seride hic ugramazlar sanki onlara yasak o serit biraz hizli gidebilen olursa sol seridi terk etmez! Sayin bakanim öncelik söförlere nasil araba kullanilir kursu acin daha faydali olur bence
  Cevapla
 • Adiga81 4 yıl önce Şikayet Et
  Artık bu kamyon taşımacılığından medeni ülkelerde olduğu gibi demiryolu taşımacılığına geçmemiz gerek. Türkiye bu masrafı uzun süre taşıyamaz.
  Cevapla
 • GERÇEKLER 4 yıl önce Şikayet Et
  20 000 tl ye belge mi olur. insanları nakliyeden soğututorsunuz. insanları kaçak çalışmaya mahkum ettiniz. belgeyi ucuza ver nakliyecilere eiğitim ver. malesef bizim bakanlıklar sadece parayı almasını biliyor. böyle olunca insanlar trafik polisi gördüğünde kaçar oluyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle