Bakandan flaş kıdem tazminatı açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kanal 7'de yayınlanan ve Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakandan flaş kıdem tazminatı açıklaması!
Bakandan flaş kıdem tazminatı açıklaması!
GİRİŞ 28.05.2017 10:55 GÜNCELLEME 28.05.2017 10:56
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

Çalışma Bakanı Mehmet Müezinoğlu'ndan kıdem tazminatı ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Müezzinoğlu, "Kıdem tazminatı düzenlemesi yarın hükümete sunulacak" dedi. İstihdam seferberliği ile birlikte 2017 yılında yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlandığı bilgisini veren Müezzinoğlu, böylece yıl sonuna kadar işsizlik rakamlarını çift haneden tek haneye indirmeyi hedeflediklerini söyledi. Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik bir soruya da cevap veren Müezzinoğlu, "OECD ülkeleri arasında emeklilik yaşı 65 yaşından önce tek bir ülke yok. Almanya şuanda 67'yi tartışıyor. Şuan emeklilik yaşını yukarı çekmeye çalışıyoruz. 2036 yılında Türkiye kadınlar 58, erkeklerde 60'dan önce emekli olamayacaklar" ifadelerini kullandı.

Mehmet Müezzinoğlu'nun konuşmasından satır başları; 

ERDOĞAN İLE YENİ DÖNEM

16 Nisan'da yapılan sistem değişikliği için 'Evet' veren tüm seçmenlerimize teşekkür ediyoruz. Evet veren seçmenlerimize iyi ki 'Evet' vermişim dedirtmeyi, 'Hayır' veren seçmenlerimize de bir kaç yıl sonra keşke bizde 'Evet' verseydik dedirtmeyi nasip etsin. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partiye dönmesi tarihi bir dönüşümdür. Bu değişimin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

Türkiye orta gelir tuzağına yakalanmadan 2023 yılına ulaşmalı. Son 4 yıldır da Türkiye orta demokrasi tuzağına düşürülmeye çalışılıyor. Bu tuzağa düşmemeliyiz.

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI: VAR MI, YOK MU?

AK Parti'nin 2015 yılında seçilmiş bir milletvekili gözaltına alındı. Bu anlamda bizim bunu gizlememiz gibi bir konu olamaz. Bu konuda kimin elinde belge varsa versin. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinde belge varsa versin gerekeni yapalım. Yapmazsak konuşsun. Yalanı söylüyor. Toplum bunun yalan olduğunu 10 gün sonra anlıyor. 

KAMUDAN İHRAÇ EDİLENLER

FETÖ soruşturmaları kapsamında kamuda çalışan 140 bin 901 kişi hakkında işlem yapıldı. Bunların 102 bini ihraç edildi. 38 bin 772 kişi açığa alındı. 32 bini ise görevine iade edildi. 

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Dün itibariyle 1 milyon 186 bin 565 kişiye ulaştı. Türkiye'nin bundan sonraki süreçlerde en temel başlıklarından biri bu oldu. Her yıl en az 1 milyon kişiye istihdam sağlamayı hedeflememiz gerekiyor. Bunun alt yapısını kurmamız gerekiyor. Bunu da büyüme rakamlarıyla yaptık. Türkiye her yıl en az yüzde 5'lerde büyüme oranı yakalamalı. Hedefimiz yıl sonu itibariyle 1,5 milyon kişi. Şuan ulaştığımız rakamlarımız gösteriyor ki yıl sonuna kalmadan bu hedefe ulaşacağız. Böylece Aralık ayı itibariyle işsizlik oranları da tek haneye inecektir.

KIDEM TAZMİNATI

Türkiye'de şuanda çalışanların yüzde 80'ni kıdem tazminatı sorununu yaşıyor.  başındayız. Böyle bir yapının daha fazla sürdürülmesi daha fazla mümkün değil. Bu çalışanın hakkı. Korunmalı ve güvence altında olmalı. Bu güvence iş verenin himayesinde toplanıyor. En iyi iş veren bile zora girdiği zaman burada mağdur olan yine çalışan oluyor. Bu mağduriyeti gidermek için bir fon oluşturacağız. Burada iş veren işçinin hakkettiği parayı fona yatıracak. Bu konuda yolun başındayız. İlgili bakanlıklarla teknik çalışmalar tamamlandı. Düzenlemeyi yarın Bakanlar Kurulu'na sunacağız.Onay alınırsa sahaya çıkacağız.

EN GEÇ YIL SONUNDA TAMAMLANACAK

41 yıl önce hazırlanan iş kanununda bir fon kurulması öneriliyor. Ama biz bunu kuramamışız. Yüzde 80 mağduriyet yaşıyorsa bundan yararlanan büyük bir kitle var demektir. Çalışanın hakkını koruyabileceğimiz bir yapı oluşturacağız. İki üç ay için bunu başarmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna da kalabilir. 

KAMU PERSONELİ REFORMU

657 sayılı kamu personeli kanunu sadece çalışana güvence sağlıyor. Bütün sistemi sadece bu güvenceye dayandırırsak büyük bir yanlışlık yaparız. 30 yıl önce avukat olarak başladıktan sonra hukuk nereye gidiyor diye takip yapılmazsa sıkıntı olur. Aslında bu reform önerisinin çalışandan gelmeli. Güvence tabi ki olmalı ama yeterli değil. Liyakat, kendini geliştirme vs...Kamu sendikalarının güvencenin yanı sıra yeni önerileri olması gerekiyor. Devlete kapağı atayım gerisi önemli değil mantığından kurtulmamız gerekiyor. 80 milyonu bu mantığa mahkum etmemiz doğru değil. Bu konuyu henüz Meclis gündemimize almadık ama çalıştaylarımızda bunu konuşuyor, tartışıyoruz. 

YAŞA TAKILAN EMEKLİLER

Gelişmiş ülkelerde ortalama emeklilik yaşı 72 bizde daha yeni 52 oldu. Bu ülkeler emeklisine 17 yıl maaş öderken biz 27 yıl maaş ödüyoruz. Bunu yapmak istersek gençlerden alarak devam edebiliriz. Bu sistemi sürdüremeyiz. Genç nüfusun çalışma geleceği için emekli yaşını düzenliyoruz.  65 yaşından önce emeklilik olan tek bir ülke yok. Almanya şuanda 67'yi tartışıyor. 2036 yılında kadınlar 58, erkeklerde 60'dan önce emekli olamayacaklar. Biz ortalama 52 olan emekli olma yaşını daha yukarı çıkarmamız gerekiyor. Biz bugün yaşa takılmayı kaldırsak bütçeye 450 milyara mal oluyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 107
 • YETER 4 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa nüfusu yaşlı çalışacak adam bulunamıyor ve emeklilik istenmiyor.. bizde genç nesil iş bulamadığı için çürüyor. ve çalışma standartları çok çok ağır.
  Cevapla
 • Kadir 4 yıl önce Şikayet Et
  Babam 61 yaşında öldü. Kaç kişi 75 i görüyor? Mezarda emeklilik istemiyoruz!
  Cevapla
 • Ali varsa 4 yıl önce Şikayet Et
  Bașin sag olsun. ,,kardeș zaten meselede buya, Emeklilik olsun ama 1/2. Yil kadar olsun fazlasina gerek yok. ,,neden bu kadar zorlaniyorsunuz bunu anlamakta. ,,yeni türkiye ,,
  Cevapla
 • emekçi 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyedeki çalışma şartları avrupalı ülkelerle aynı degil ve de olamaz. Çogu sosyal haklarımız işvereneler tarafında verilmiyor asgari ücretle çalışan birisi emekliolunca maksimun alacagı ücret de belli nasıl oluyorda böylebir açıklamada bulunuyor bakanımız. Hiçbir işyerleri denetlenmiyor özel sökterde çalışan biri olarak iki senedir zam alamıyoruz bile bırakın zam almayı mesailerimizi vermiyor. İşçinin emekçinin yanında hiç kimse yok malesef bu ülkede
  Cevapla
 • Boran 4 yıl önce Şikayet Et
  Önce Avrupa'da ki çalışma ve refah düzeyine getirin ülkeyi.
  Cevapla
 • vatandaas 4 yıl önce Şikayet Et
  bu gidişle tamamen kaldircaniz herhalde emekliliği...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle