O sorun da aşıldı! Altay tankına motor bulundu

Türkiye’nin milli imkanlarıyla üretilen Altay tankının seri üretimi için aranan motor Ukrayna’da bulundu.

GİRİŞ 17.05.2017 08:20 GÜNCELLEME 17.05.2017 22:47
Bu Habere 213 Yorum Yapılmış

Türkiye, milli imkanlarla tasarlayıp ürettiği Altay Ana Muharebe Tankı’nın seri üretiminin önündeki tek engel olan motor sorununu aşıyor. Avusturya firması AVL’den alınacak güç grubu desteği politik engele takılınca TÜMOSAN ile yapılan sözleşme karşılıklı feshedilmişti. Bunun üzerine Türkiye diğer alternatiflere yöneldi. Altay’a uygun motor ise daha önce seçenekler arasında yer alan Ukrayna’da bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak 14 Mart’ta Ankara’yı ziyaret eden Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’ın temaslarında konu gündeme gelmişi ve iki ülke arasında devlet firması UkrOboronProm’un ürettiği tank motoru için ‘İşbirliği Ön Anlaşması’ imzalandı. Ukrayna, Türkiye’ye halen bazı tanklarda kullanılan 6TD-3 motorunu önerdi. Ancak motor için Türkiye’nin talep edeceği güce göre çalışmalar yapılacağı belirtildi.

BÜYÜKELÇİLİK DUYURDU

Bu gelişmeler üzerine dün Ukrayna Büyükelçiliği iki ülkenin anlaştığını sosyal medyadan duyurdu. Ukrayna Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Türkiye kendi tankları için Ukrayna’da üretilen motorları satın alacak” denildi. Ancak Milli Savunma Bakanlığı ya da Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan bu yeni gelişmeyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Türkiye eğer Altay’ı Ukrayna motoru ile üretirse yurt dışına yapılacak ihracatların önünde de bir engel kalmayacak.  Ukrayna tarafı teknik açıdan sorun olmadığını belirtirken projenin ayrılan bütçeye bağlı olarak ilerleyeceğini ifade ediyor. Savunma kaynakları Altay tankının motoru için Avusturya engel çıkarınca iki ülkenin görüşmelere başladığını vurguladı. Söz konusu motorla ilgili çalışmaların bu süreçte başladığı belirtiliyor. Ukrayna üretimi motorun Altay tankına entegrasyon çalışmalarının da bir süredir devam ettiği bildiriliyor.

DAHA YÜKSEK TORK İSTENİYOR

ALTAY tankının prototipleri Rolls Royce Holding’in sahibi olduğu Alman motor şirketi MTU motorlarıyla geliştirildi. İlk etapta üretilecek 250 Altay tankının motorunun Alman MTU tarafından sağlanması bekleniyordu. Ancak Türkiye ile Almanya arasındaki olumsuz gelişmeler ve ambargo haberleri bu seçeneği rafa kaldırdı. Savunma uzmanları MTU üretimi 1630 beygir ve 5 bin Nm tork üreten MT-833 motor ile Ukrayna üretimi 1500 beygirlik, 3 bin Nm tork üreten 6TD-3 motorun benzer performansa sahip olduğunu belirtiyor. Uzmanlar 65+ ton ağırlığındaki Altay’ın manevra kabiliyetini korumak, tırmanma kabiliyetini güçlü tutmak, kalkış ve hızlanmaları için daha yüksek tork üreten bir motora ya da 6TD-3’ün geliştirilmesine ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

KAYNAK: VATAN

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 213
 • adsız 3 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa motor daha iyi olur İtalyan fiyat motoru kullanılabiir güçlü ve güvenilir arıza yapmaz...
  Cevapla
 • 2023 3 yıl önce Şikayet Et
  bazi ulkeler resmen her seyi kopyaliyor, biz hala direniyoz yapmamak için illa yabanciyi mayalandiracaz..
  Cevapla
 • 2023 3 yıl önce Şikayet Et
  bazi buyuk ulkeler seklini semalini degistirir patentine uydurur kopyalar.
  Cevapla
 • Öğren bi 3 yıl önce Şikayet Et
  ''Patent nedir'' bilmeyenler boş boş yorum yaparlar sadece.
  Cevapla
 • 2023 3 yıl önce Şikayet Et
  bir motoru alin bakarak bari yapin bu disa bagimlilari arastirmak lazim.
  Cevapla
 • H.B.V 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten Avusturya bu yüzden yan çizdi..Tank Motorunun üretilmesi için ona göre araçlar lazım? Türkiye belli bir sene Motor almayı garanti edecek sonra kendisi yapacak? projenin asıl amacı bu!
  Cevapla
 • Son 3 yıl önce Şikayet Et
  O tanka Ben Ukrayna tankı derim Kusura bakmayın.
  Cevapla
 • Belcikali Adem 3 yıl önce Şikayet Et
  Oyle mi ? sizin gibilerle zaten biryere varilmaz
  Cevapla
 • nazım kara 3 yıl önce Şikayet Et
  yerli üretim yerli üretim diyip duruyorsunuz motorunu yapamadıktan sonra ne anladık...
  Cevapla
 • Allahınkulu 3 yıl önce Şikayet Et
  Petrol vadıda biz mi içtik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle