Trafik sigortasında 'tek çekim' tepkisi

Trafik sigortalarında tavan fiyat uygulamasına ilişkin, daha önce kredi kartıyla 3-4 taksit olarak alınan poliçe bedellerinin "tek çekim" olarak alınması tepkilere neden oluyor.

Trafik sigortasında 'tek çekim' tepkisi
Trafik sigortasında 'tek çekim' tepkisi
GİRİŞ 13.04.2017 11:57 GÜNCELLEME 13.04.2017 11:58
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, bugünden itibaren uygulamaya girecek zorunlu trafik sigortalarında tavan fiyat uygulamasına ilişkin, daha önce kredi kartıyla 3-4 taksit olarak alınan poliçe bedellerinin "tek çekim" olarak alınması için sigorta şirketlerinin kendi aralarında anlaştığı yönünde yoğun şikayet aldıklarını belirterek, "Trafik sigorta şirketlerini eski usul olduğu gibi taksit yapmaya davet ediyoruz." dedi.

Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazine Müsteşarlığının "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine İlişkin Genelgesi"ne göre, zorunlu trafik sigortalarına ilişkin bazı kararlar alındığını anımsattı.

TRAFİK ŞİRKETLERİ TEK ÇEKİM YAPIYOR

Daha önceki serbest tarife döneminde yüksek oranda çıkan trafik sigorta primlerinde tavan fiyat uygulaması getirilmesiyle bu mağduriyetin ortadan kalktığını ancak tüketicilerin başka bir mağduriyetle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Küçük, "Fiyatların ucuzlaması, bir tavan fiyat getirilmesini olumlu karşılıyoruz ancak tüketicilerimizden yoğun bir şekilde bize ulaşan bir şikayet söz konusu. Tüketicilerimiz, daha önce trafik sigortası bedelini kredi kartıyla 3 veya 4 taksitte ödeyebilirken, şu an sigorta şirketlerinin kendi aralarında zımni bir anlaşma yaparak tek çekime döndüklerini öğrendik. Yani burada şirketlerin sigorta bedelinin tamamını tek çekimde almaları söz konusu. Bu da tüketicilerin ödeme gücü açısından mağduriyetler ortaya çıkarmaktadır." diye konuştu.

TÜKETİCİ MAĞDUR EDİLİYOR

Bir taraftan fiyatların ucuzlayıp tavan fiyat uygulamasına geçilirken, diğer taraftan şirketlerin "tek çekim" uygulamasının farklı bir mağduriyet oluşturacağını dile getiren Küçük, "Çünkü herkesin aile bütçesi veya kredi kartı ödemesi müsait olmayabilir. Trafik sigorta şirketlerini eski usul olduğu gibi taksit yapmaya davet ediyoruz. Sonuçta kredi kartı garanti alışverişidir. Kendilerini bu yönteme dönmeyi tavsiye ediyoruz. Tüketicilere avantaj sağlayalım derken şu an mağdur etmiş oluyoruz." ifadelerini kullandı.

ŞİRKETLER DUYARLILIK GÖSTERMELİ

Küçük, konunun tamamen sigorta şirketlerinin inisiyatifinde olduğunu ve şirketlerin kar marjının düştüğü anlayışıyla böyle bir yönteme gittiklerini, dünden itibaren de yoğun şekilde şikayet aldıklarını aktararak, şirketlerin bu konuda duyarlılık göstermelerini beklediklerini söyledi.

Özel bir sigorta acentesi işletmecisi Saliha Kalfa da daha önce kredi kartına taksitle tahsil edilebilen trafik sigortası poliçe bedellerini, şirketlerin kendi aralarında yaptıkları anlaşmayla "tek çekim" olarak uygulamaya başladıklarını belirtti.

ÖZEL UYGULAMALAR KALDIRILDI

Kalfa, bazı şirketlerin yine tavan fiyat uygulamasına geçilmesiyle zorunlu trafik sigortası kapsamına giren "aracın kurtarılması, çekilmesi ve muhafazası" gibi yol yardımı hizmetlerini de kaldırdıklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 9
 • ahmet 6 yıl önce Şikayet Et
  sayin yetkililer trafik sikortasi acenteleri gercekten adam soyuyolar hem yuksek sikorta altinda giderlerine karsilik 100 katinda n cok para kazanip milleti somuruyolar bu kadar yuksek sikorta insanlarin basini yicektir odeme guclugu cekenlere yardim edin bence bu yuksek sikorta cok hayatlar sonecek buna dur deyin herkez zengin deyil .
  Cevapla
 • Salih 6 yıl önce Şikayet Et
  İndirim falan hikaye ben dün indirimin başladığı ilk gün arabamın sigortasını daha fazla fiyata yaptırdım.Hani indirim gelmişti.Kimin ne dediği belirsiz.Zenginlerin lüks arabalarına veya senelerdir sigortasını yaptırmayanlara veya kazası olan araçlara indirimin olduğu,sigortasını düzenli yaptıran,kazası olamayan dürüst vatandaşa ise indirimin olmadığı ortaya çıktı bu yeni uygulamayla.Devlet bu zorunlu sigorta işini kendi yapsın ucuz yapsın hem kasasına para girsin hem de tüketici rahatlasın.Sigorta şirketlerinin pek çoğu yabancı şirketler ve paralarımız yabancıların bankasına gidiyor.
  Cevapla
 • Murat Atlam 6 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'de 23 milyon küsür araç var tepki için hep birlikte sigorta yaptırmayalım o zaman görün nasıl fiyatları aşağıya çekecekler.
  Cevapla
 • fethi 6 yıl önce Şikayet Et
  sigorta işi yapan devlet bankaları uygun fiyata kaliteli hizmet verirse özel sektör de buna ayak uydurmak zorunda kalır. sorunu çözmek isteyene buyurun yöntem.
  Cevapla
 • gülistan 6 yıl önce Şikayet Et
  devletbankaları, halkı yolmada özelbankalarla atbaşı yarışhalindeyken, nasılolacak, bu sizin söylediginiz?
  Cevapla
 • tirci 6 yıl önce Şikayet Et
  keske devlet bu ise el atsa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle