Milyonlarca çalışana müjde! Süre iki yıla iniyor

Bakan Müezzinoğlu iş mahkemeleri sorunununçözümü için "arabuluculuk kurumu getiriyoruz" dedi.

Milyonlarca çalışana müjde! Süre iki yıla iniyor
Milyonlarca çalışana müjde! Süre iki yıla iniyor
GİRİŞ 16.02.2017 12:14 GÜNCELLEME 16.02.2017 12:14
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İş mahkemelerinde yaşanan sorunların çözümü için iki bakanlık harekete geçti. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Adalet Bakanlığımızla birlikte İş Mahkemeleri Kanunu'nda yeni bir çalışmayı tamamladık. Yakında Bakanlar Kurulu'na taşıyacağız. Bu kanunla işverenin dinamikleri yükselecek, çalışanın da çalışma kalitesi artacak. Bunun için de sorunu 1 ayda çözebilecek arabuluculuk kurumu getiriyoruz" dedi.

Mahkeme yolu açık

Arabulucuk kurumunun yüzde 60-70 problemleri çözeceğini belirten Müezzinoğlu, "Anlaşma olmazsa mahkeme yolu açık. 10 yıl önce ayrıldığım bir iş yerinde avukat bir arkadaş dedi ki 'Hakkını ararsan, bana vekaletini ver, yarısı senin yarısı benim.' Böyle bir hukuk yok. Geriye dönük alacaklar için mahkemeye başvuru süresini 2 yıla indirmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Mevcut uygulamada bu süre 10 yıl. Kıdemde referandum sonrası Mehmet Müezzinoğlu, herkesin görebildiği şeffaf ve sürdürülebilir bir kıdem tazminatı fonunu, 16 Nisan'da yapılması planlanan referandumdan sonra ele alacaklarını açıkladı.

YORUMLAR 4
 • Cengiz 7 yıl önce Şikayet Et
  Çalışana değil! işverene müjde.
  Cevapla
 • ali osman aksoy 7 yıl önce Şikayet Et
  allah için bu mahkemeler kendini bir de işverenin yerine koysun. benim aracımın yüzde yüz kusursuz olduğu bir kazada (ki aracımın tüm evrak ve belgeleri eksiksiz. ) şoför un kolu çıktı ve tedavi oldu. Ama ben yaklaşık 8000 tl şoför için 6 aylık işsizlik maaşı ve tedavi masrafları diye para ödedim. Ayrıca iş kazası diye şoför şikayette bulundu. Ben düzenli soförümün sgk sını yatırmışım arabamın trafik kasko vs poliçeleri tam. yüzde yüz karşı taraf kusurlu. Ama işsizlik maaşı ve tedavi giderlerini ben ödüyorum. Reva mı .. o zaman ben tarfik sigortasını neden yaptım. kaskoyu neden yaptım. soför için neden ssk ödedim.... bilen varsa
  Cevapla
 • Ali 7 yıl önce Şikayet Et
  Anlamaz kardeș anlamaz..... Bu bakandir bakan.... "Gören değil.... Allah bizi görenlerden eylesin......
  Cevapla
 • kamil bcetın 7 yıl önce Şikayet Et
  dogru bır karar sayın bakanım
  Cevapla