Bakanlık el koydu! Artık hile yapamayacaklar

Maliye ve Sanayi Bakanlığı ölçü ve tartı aletleri için denetim başlattı

Bakanlık el koydu! Artık hile yapamayacaklar
Bakanlık el koydu! Artık hile yapamayacaklar
GİRİŞ 16.02.2017 15:10 GÜNCELLEME 16.02.2017 19:43
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Ölçü ve tartı aletlerinin denetimi özel sektöre geçiyor. Vatandaşın her türlü alışverişinde kullandığı ölçü ve tartı aletleri için araç muayene istasyonlarına benzer bir özelleştirme modeli geliştirilecek. Maliye Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında her türlü sayaç, pompa, ambalaj gibi ürün ve aletin kontrolü özel sektör eliyle belirli bir standarda göre gerçekleştirilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, getirilecek yeni sisteme yönelik bilgi verdi. Özlü, bakanlık bünyesindeki denetime ilişkin uygulama kısmını özel sektöre devretmek istediklerini belirterek, bu kapsamda, sayaçlardan, ölçü ve tartı aletlerine kadar pek çok cihazın yer aldığını bildirdi.

VATANDAŞ GÜVENECEK

Bakan Özlü “Pompaya gittim, aldığım mazot gerçekten 50 litre mi, bindiğim taksi gerçekten 3 kilometre mi gitmiş kaygısı bitecek. Vatandaş marketteki tartıya güvenecek Piyasa gözetim ve denetimi son derece önemli. Vatandaşın bu hizmeti güvenle alması lazım” diye konuştu. Bakan Özlü, esnafın ölçüm cihazlarını ölçüm kuruluşuna götürerek, düzenli olarak kalibrasyonunu yaptırmak zorunda olacağını söyledi. Özel sektöre devir işinden elde edilecek gelir ise araştırma geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına aktarılacak.

SAYAÇLAR DA ÖLÇÜLECEK

Doğalgaz sayaçlarına ilk piyasaya sürüleceği zaman kalibrasyon yapılacağını ve daha sonra periyodik denetimler gerçekleştirileceğini anlatan Bakan Özlü “TüvTürk gibi bir modele ihtiyaç var. Bu işin uluslararası standardı olacak. Bağımsız denetim mekanizması olacak. Bakkallar, akaryakıt bayisi periyodik olarak bu denetimleri yaptırmak zorunda. Vatandaş da aldığı üründe bindiği takside emin olacak. Gerçekten 3 kilometre gittiğini bilecek” şeklinde konuştu. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerine ilişkin verilere göre Türkiye’de sadece 60 milyonun üzerinde sayaç bulunuyor. Bu sayaçların hepsinin ölçümü yapılabilecek. Vatandaş gönül rahatlığı ile ödediği elektrik veya doğalgaz faturasının doğruluğundan emin olabilecek.

Şikayet üzerine denetime ücret yok

Bakan Özlü, vatandaşın şikayeti üzerine de denetim yapılabileceğini, şikayet üzerine evdeki doğalgaz sayacı için istenen denetimden ücret alınmayacağını ifade etti. Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü tarafından baskül, akaryakıt satış pompası, hassas terazi, su, elektrik ve doğalgaz sayaçları gibi çok sayıda aletin muayenesi yapılıyor. Bakanlık az personelle denetim yaptığı için istenilen kontroller tam sağlanamıyor. Özel sektör eliyle yapılması halinde hem süreç hızlanacak hem de daha etkin kontroller yapılabilecek.

KAYNAK: STAR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  buradaki asıl söylenmek istenen şey, tuvtürk benzeri bir yapı ile herkesin sayaçlarını belli aralıklarla ölçtürmek zorunda olmasıdır.
  Cevapla
 • M mali 3 yıl önce Şikayet Et
  1 kilo aldıgım baklavanın kutusu 150 gr bu hırsızlik degilmi paketin üstunde yilarca 3lira yazan kuruyemişin gizli gizli gramajın dan calmak hırsızlik degilmi ... örnek verilecek cok şey var siz teraziden önce denetlenecek cok şey var
  Cevapla
 • Bilo can 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir kerelik kalibrasyon ile sonsuza kadar gitmez periyodik olarak kalibresi doğru mu kontrol gerekir. buna hastane laboratuvarlardaki test/ölçüm aletleride zorunlu olmalı çoğu yanlış veri veriyor bir iki sene sonra... Pazar örneğine takılmış bazı arkadaşlar kalibresi bozuk ise olduğundan daha hafifte gösterebilir tartı.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Pazarlarda önde kaliteli meyveler, arkada çürük çarık.
  Cevapla
 • Vatandaş rıza 3 yıl önce Şikayet Et
  Pazarlarda kaçak sigara satılıyor, zabıta seyrediyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle