Bakan Çelik'ten 'çiğ süt' açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ sütün doğrudan arzına ilişkin düzenleme sonrası, çiğ sütün satışıyla ilgili başlayan tartışmalarla ilgili açıklama yaptı.

GİRİŞ 31.01.2017 14:18 GÜNCELLEME 31.01.2017 14:47
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ sütün doğrudan arzına ilişkin düzenleme sonrası, çiğ sütün satışıyla ilgili başlayan tartışmalarla ilgili "Çiğ sütü, talep eden vatandaşa nasıl en yakın yerden ulaştırabiliriz; diye bir düzenleme yapmışken, 'Çiğ süt satılmayacak' gibi bir yaklaşım kabul edilebilir değil. Amacımız sağlıklı sütü talep eden vatandaşlarımıza çiğ süt olarak ulaştırmak. Amacımız çiğ sütü satmayı yasaklamak değil" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Çekya Tarım Bakanı Marian Jureçka ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, çiğ sütün doğrudan arzına yönelik düzenlemenin ardından çiğ sütün satışıyla ilgili başlayan tartışmalara cevap verdi.

"TAM TERSİNE BİR DÜZENLEME"

Amaçlarının çiğ süt satışını yasaklamak olmadığını vurgulayan Bakan Çelik, "Tam tersi bir düzenleme. Kamuoyundaki bu algının tam tersine, çiğ sütü talep eden vatandaşa nasıl en yakın yerden ulaştırabiliriz; diye bir düzenleme yapmışken, 'Çiğ süt satılmayacak' gibi bir yaklaşım kabul edilebilir değil. Biz orta ve büyük işletmelerin var olan çiğ süt talebini karşılamak adına hangi kriterlere uymaları gerektiğini söyledik.

Biz işletmelerin çiğ sütü nasıl tüketiciye ulaştıracağını konuşurken, köydeki Ayşe Teyze'nin sütüyle uğraşmaya başladılar. Bunlar büyük haksızlıktır. Büyük yanlışlıktır. Gerçeği yansıtmamaktadır. Amacımız sağlıklı sütü talep eden vatandaşlarımıza çiğ süt olarak ulaştırmaktır. Amacımız çiğ sütü satmayı yasaklamak değildir" diye konuştu.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • .................. 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu düzenleme hayata geçse bile herkes kendi bildiği kişiden almaya devam edecektir. Şahsen ben aldığım sütten memnunum iki kuruş daha ucuza yada daha yakından istediğimiz an alabilecez diye yarısı su katkılı süt almak istemiyoruz. haftada bir alalım sütümüzü ama en azından katkısız süt olsun doğal olsun.
  Cevapla
 • Yavuz 3 yıl önce Şikayet Et
  Kanserojen olduğu söylenen GDO'lu ürünler ve Rusya'dan alınan ölümcül mantar taşıyan buğday hakkında ne gibi işlem yapılıyor. Ülkemizde kanser oranı müthiş arttı. Artık sağlığımızdan endişe etmekteyiz.
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Biz pazarda şahane yoğurt alıyoruz. Bildiğimiz insan. Köyünde hormonsuz, hazır yemsiz, tamamen eski usül doğal besinlerle beslediği birkaç ineğinden elde ettiği sütü, yağı, yoğurdu pazara getiren vatandaştan alıyoruz. Dağ köylüsü. Eğer o vatandaştan süt, yoğurt almamızı engellerse çok yazık ve yanlış ederler. Hem şehirdeki vatandaş doğal ürün bulamaz, hem de köydeki vatandaş ineğini satıp köye işsizler ordusuna katılmaya gelir.
  Cevapla