Sigara cezasına zam geldi!

Sigaranın ardından sigara cezaları da zamlandı. 1 Ocak'tan geçerli sigara cezaları yüzde 3.83 oranında artırıldı.

Sigara cezasına zam geldi!
Sigara cezasına zam geldi!
GİRİŞ 03.01.2017 09:45 GÜNCELLEME 03.01.2017 09:46
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kapalı alanda sigara içmenin cezası 105 TL'den 109 TL'ye, yere izmarit atmanın cezası 63 TL'den 65 TL'ye yükseldi. Sigaraya benzeyen sakız ve şeker üretene 149 bin lira ceza kesilecek.

Sağlık Bakanlığı, yeni listeyi illere göndererek bu tarife üzerinden ceza kesilmesini istedi. Buna göre sigaraya benzeyen sakız ve şeker üretene 149 bin lira, televizyonda ve internette sigara satana 183 bin TL ceza kesilecek. Kapalı alanda sigara içmenin cezası ise 105 TL'den 109 TL'ye yükseldi.

KOKU VE DUMAN TECRİDİ

Bakımevi, cezaevi, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde sigara içilebilir alan toplam alanın yüzde 10'unu geçmeyecek. Bu alanlar koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilecek. Söz konusu alanların tavan, kapı ve pencereleri dışında dört tarafı duvar olacak. Standartlara uygun havalandırma tertibatı kullanılacak bu bölümlere 18 yaşından küçüklerin girmesine izin verilmeyecek. Habertürk'ün haberine göre, bu kuralların yerine getirilmemesi halinde bin 486 TL ile 7 bin 453 TL ceza verilecek. Ceza tutarı daha önce bin 432 TL ile 7 bin 179 TL arasındaydı.

Aralık ayı başında tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 27.5 oranında artırılmış, 5 Aralık'tan itibaren yürürlüğe giren yeni zamlı satışlara göre sigaralara paket başı 50 kuruş ila 1 TL zam uygulanmıştı.

YORUMLAR 5
 • zaza kentli 7 yıl önce Şikayet Et
  sigaraya zam yapmakla kaçağın önünü kapatamazsınız böyle yapınca insanlar daha çok kaçak sigaraya yönelir bunun çözümü her sene iki defa zam yapacağına tekel sigara ürünlerinin fiyatını düşür.
  Cevapla
 • medetres 7 yıl önce Şikayet Et
  Bu cezalar işe yaramıyor bilesiniz,kimse uymuyor lüks mekanlarda içiliyor hala,bir de sigaraya zam yaparak içilmesinin önüne geçilmiyor bilakis kaçak sigaraya yönelim artıyor. Küçükçekmece sefaköy inönü mah.karakolun 50 metre ilerisinde kaçak sigara alenen satılıyor
  Cevapla
 • Gazi 7 yıl önce Şikayet Et
  Güzel haber...
  Cevapla
 • huseyyn 7 yıl önce Şikayet Et
  İçmesin efendim dahada zamlasınlar
  Cevapla
 • diyetisyen 7 yıl önce Şikayet Et
  çevreye zarar verenlere, ses ve gürültü yapanlara, yerlere çöp atanlara da ceza olmalı
  Cevapla