İngiltere'nin son uçak gemisi Türkiye'ye satıldı

İngiliz donanmasının son uçak gemisi HMS Illustrious, sökülüp hurda halinde kullanılmak üzere Türkiye’ye satıldı.

İngiltere'nin son uçak gemisi Türkiye'ye satıldı
İngiltere'nin son uçak gemisi Türkiye'ye satıldı
GİRİŞ 07.12.2016 14:45 GÜNCELLEME 07.12.2016 14:45
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İngiltere’nin Falkland Savaşı sırasında hızla hizmete soktuğu 210  metre uzunluğunda, 22 bin ton ağırlığındaki uçak gemisi HMS Illustrious,  Portsmouth limanından  Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Bir Türk şirketi tarafından sökülüp hurda olarak kullanılmak üzere 2  milyon 100 bin sterline satın alındığı belirtilen HMS Illustrious, İngiltere’nin  tek uçak gemisiydi.

2014 yılında hizmetten alınan gemi 1990’lı yıllarda Bosna ve Irak’taki  uçuşa yasak bölgelerin denetiminde aktif rol oynamıştı.

32 yıl görevde kalan ve 1 milyon deniz miline yakın yol yapan uçak  gemisinin müze veya otel yapılması da gündemdeydi ancak İngiliz savunma bakanlığı  geminin bakım masraflarının yüksekliğini gerekçe göstererek bu yöndeki talepleri  geri çevirdi.

Şu anda aktif uçak gemisi kalmayan İngiliz donanması için HMS Queen  Elizabeth ve  HMS Prince of Wales adları verilen iki yeni uçak gemisinin inşası  sürüyor. Her ikisi de 2020 yılında aktif hizmete alınması beklenen gemilerden HMS  Queen Elizabeth’in 2017 başında denizde test sürüşüne başlayacağı  belirtiliyor.

ETİKETLER
savaş gemisi
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Cemal 4 yıl önce Şikayet Et
  Murat 124 ü modifiye eden bunun da modifiyesinin alasını yapar : )
  Cevapla
 • KaraMurat 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne Radyasyon vardir şimdi o gemide .
  Cevapla
 • jilet yapın 4 yıl önce Şikayet Et
  Üsküdar Beşiktaş motorları bundan daha büyük
  Cevapla
 • Kamuran Baba 4 yıl önce Şikayet Et
  Burnumuzun dibindeki Ukraynadan bir ali cengiz oyunuyla uçak gemisini komik bir fiyata alan Çin gemiyi yeniledi şimdi de uçak gemim var diye caka satıyor. Tabi bizim çok paramız olduğundan uçak gemimizi baştan imal edeceğimize eminim bu gemidende çok metal çıkartır bizim hurdacılar demedi demeyin.
  Cevapla
 • murat 4 yıl önce Şikayet Et
  Ama bizim uçak gemisine inip kalkabilen uçağımız yok ki,o tip uçakların iniş takımları farklı.İncelemek için ise gerçekten çok verimsiz bir uçak gemisi faydasından çok zararı olur.Bizim proje bundan çok daha iyi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle