Erdoğan talimat verdi! Haziran'da başlıyor

Türkiye; Rusya, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Çin ve Irak’ı içine alan geniş bir havzada dolar yerine bu ülkelerin milli paraları ile ticaret yapılması için çalışmalara başladı.

GİRİŞ 07.12.2016 08:53 GÜNCELLEME 07.12.2016 09:23
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin, Rusya ve İran ile ticaretin kolaylaştırılması için alışverişlerin ulusal para birimleri ile yapılması gerektiği yönündeki açıklamasının ardından Ankara'da önemli bir çalışma başlattı.

Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı bürokratlarının Türk Lirası'nın değerinin korunması için Türkiye'nin ticaret hinterlandı içinde yer alan ve komşu ülkeler ile ilk etapta dokümantasyon çalışmalarına başladıkları öğrenildi. Bu çalışmayla Türkiye; Rusya, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Çin, Kırgızistan ve Irak'ı içine alan geniş bir havzada Amerikan doları ve euro yerine bu ülkelerin milli paraları ile ticaret yapılması hedefleniyor.

TÜRKİYE RAHATLAR

Rusya ile karşılıklı ticari işlemlerde, Türk lirası ve Rus rublesinin kullanımına dair detaylı görüşmelerin Başbakan Binali Yıldırım'ın Moskova ziyaretinde da ele alındığı ifade ediliyor. Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret dengesi Rusya lehine işliyor. Zira Türkiye kendi cari açığının da en büyük nedeni olan enerji ithalatı konusunda Rusya'ya neredeyse bağımlı durumda. Rusya'nın teklife sıcak bakması durumunda Türkiye'nin ciddi oranda rahatlayacağı, Rusya'nın de kendi iç piyasasına yönelik ithalatta Türkiye'yi büyük ölçüde önceleyeceği belirtiliyor.

2017 İLK ÇEYREKTE START

Uygulamanın hayata geçmesi durumunda, Türkiye-Rusya arasındaki siyasi pozisyonların güçlenmesi kadar ekonomik ilişkilerin de dengelenmesine katkı sağlanmış olacak. Ekonomi kulislerinde Başbakan Binali Yıldırım'ın teklifinin Moskova tarafında kabul görmesi durumunda Haziran 2017'de ilk denemelerin yapılabileceği ifade ediliyor.

8 ÜLKEYİ KAPSAYACAK

Milli paraların takası meselesinin daha yaygın hale getirilmesi için Rusya modellemesi sonrasında diğer ülkelerle de harekete geçilmesi bekleniyor. Yetkililerin, Rusya, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Çin, Kırgızistan ve Irak'ta benzer fırsatların yakalanması için bölgesel çalışmalarına da 2017'in ilk çeyreğinde başlamasının planlandığı bildirdi.

AKKUYU'NUN MAKİNE SİSTEMİ TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK

Rusya ile yaşanan jet krizinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri normalleşen Türkiye-Rusya ilişkilerindeki normalleşme siyasette olduğu kadar turizm, tarım ve enerji sektörlerinde de kendini göstermeye başladı. Rusya firmaların yapımını üstlendiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımına hız kazandıracak hamle de Başbakan Binali Yıldırım'ın Rusya temasları öncesinde geldi. Akkuyu Santrali'nin makine tesisatını yapacak olan şirket belirlendi ve montaj süreci ile ilgili takvimde de karar kılındı.

4,8 MİLYARA MAL OLACAK

Rusya Dışişleri ve Enerji Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mersin'in Akkuyu mevkiinde inşa edilecek Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin dört enerji bloğu için türbin odası ana ekipmanı Rusya'nın önemli kamu iktisadi teşebbüsü olan Rosatom'un makine yapım birimi olan Atomenergomash; üretecek. Türkiye'de üretilecek türbin ekipmanları çalışmanın 93 milyar rubleye (4,8 milyar TL) mal olması bekleniyor.

Nükleer enerji santralinin enerji bloğu binasının bir kısmını oluşturan türbin odasının kurulması projenin en önemli sürecini oluşturuyor. Yardımcı ekipmanla elektrik enerjisi üreten ünitelerden (türbin ve turbo jeneratörler) oluşan türbin odası için hem Türkiye hem de büyük uğraş veriyor. Kaynaklar, Rosatom'un Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin “1-4 blokları” için hazırlanacak türbin odası ekipmanlarını sırasıyla Ocak 2020, Haziran 2021, Mart 2022 ve Mart 2023 tarihlerinde teslim edecek. Son teslimle birlikte santralde enerji üretimi başlayacak.

KAYNAK: YENİŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Hüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Akkuyu ve Sinop projeleri başarılı bir şekilde hayata geçirilirse gerçekten ülkede cari açık miktarı büyük ölçüde azalır ama bu gibi stratejik projeleri birileri tarafından sabote edilebileceğini düşünüyorum.
  Cevapla
 • ASTERIX 3 yıl önce Şikayet Et
  Bırak sabote edilmeyi zaten ilan edilmemiş bir savaşın içindeyiz. İşin iyi tarafı, BİZ milletçe bunun FARKINDAYIZ ve teslim olmuyoruz, karşılık veriyoruz. Bir çok ülke bu savaşın içinde olduğunun ve kaybettiğinin farkında bile değil. Bu savaşın para cephesi de yeni açıldı. Millet yine devletten önce harekete geçti ve dolara savaş açtı. Kimse bu savaşı hafife almasın, ya doları bu ülkeden şutlayacağız ya da bu dolar bizi teslim alacak. Devlet, döviz rezervini altına dönüştürüp, TL'yi de ( 100TL banknot = 1 gr altın ) olacak şekilde altına endekslemeli ve faizi sıfırlamalı. O zaman TL tüm dünyada itibar görür. Doların cannı cehenneme...
  Cevapla
 • yavuz dur 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşınım Türkmenistan da dahil edilse mükemmel olur birçok firmamız burda sıkıntı yaşıyor çok fazla mal talebi var dolar da sıkıntı yaşandığından para gelmiyor manat ile türk lirası karşılıklı olsa birçok firmamız için çok güzel pazar
  Cevapla
 • musta 3 yıl önce Şikayet Et
  süper
  Cevapla
 • SEDAT 3 yıl önce Şikayet Et
  Amerika kağıtlara dolar resmi basıp dünyadan altın alıp stoklarken, kağıt dolarları da dünyaya çakıyor. İnsanlar futbolcu kartı biriktirir gibi seriyi tamamlamak istercesine dolar biriktiriyor. Hala dolara para veren varken satıp kurtulun. Yoksa elinizde kalacak.
  Cevapla
 • Doları Unutun 3 yıl önce Şikayet Et
  Döviz kurları arasındaki terazi dolar değil altın olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle