Bakan açıkladı! Hiçbir vergi almayacağız

Maliye Bakanı Ağbal, Perşembe tüm kesimleri ilgilendiren kararlar açıklanacağını belirtirken düzenlemelerin hemen devreye sokulacağına vurgu yaptı

Bakan açıkladı! Hiçbir vergi almayacağız
Bakan açıkladı! Hiçbir vergi almayacağız
GİRİŞ 06.12.2016 10:42 GÜNCELLEME 06.12.2016 10:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanı Naci Ağbal bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Ağbal Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararların açıklanmasıyla ilgili de; 'Perşembe tüm kesimleri ilgilendiren kararlar açıklanacak. Düzenlemeler hemen devreye sokulacak' dedi.

Maliye Bakanı Ağbal'ın konuşmasından notlar;

Kimse endişe etmesin Varlık Barışı ile gelen paralar finansal sistemle gelen paralar olacak.  Biz bankalar finans kuruluşlarıyla konuşunca çok da gerçekçi olmadığını görüyorum. 

Vatandaşın Batı'da sistem içinde tuttuğu para gelecek. Aslına uygundur diye yazı olacak mı, hayır olmayacak. Hayatın gerçeklerini biliyoruz vatandaşımıza güveniyoruz. Paralarını Türkiye'ye getirmek istiyorlar.

Biz bu düzenlemeler çerçevesinde tebliği düzenledik. Varlık Barışı Kanunları çıkardık, aynı hükümleri içeriyor. Bazı şirketlerimiz, şirkete ait olan varlıkları şirkete geçirmiyorlar.

Tebliği yaptık da ilk defa mı düzenleme yaptık. Bu düzenlemelerin aynısı var, bunları hiç incelemeden kanunda olmayan bir hususu getirmişiz gibi yapıyorlar.

Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Kanunun içeriğine uygun. Şirkete koydunuz parayı, vergi kanunlarına göre şirketten parayı çekince vergi almanız lazım.

Hiçbir vergi almayacağız. Vergi Kanunu açısından değil sadece. Tarihi bir fırsattır, ileride hiçbir vergi almayacağız. Vatandaşa bir söz veriyorsunuz. Türkiye'ye paranızı getirin ekonomiye katın.

Hiç kimse şucudur, bucudur diye nitelendirilebilir mi? Maliye yeniden yapılandırmayı tamamladı, gözler barışta. Yurtdışındaki varlıklarını getirenlere inceleme yok. Yurtdışındaki varlıklarını getirenler vergi ödemeyecek.

Bazı rakamların ifade edildiğini görüyorum, hayretle karşılıyorum. Böyle bir izleme sistemi yok. Bu vatandaşımızın getirip ekonomiye kazandırdığı para olacak. Kanunun kampanyası ile uğraştık.

Büyük ölçüde Varlık Barışı ile ilgili kanunumuzu devam ettireceğiz. Varlık Barışı'nda son tarih 31 Aralık. Vergi cennetleri de dahil, biz de Türkiye olarak bilgi paylaşımının aktif katılımcısıyız. Vatandaşlarımız bu süreci kaçırmasınlar.

Bu düzenlemeler, uluslararası normlara uygun bir düzenleme. Maliye Bakanlığı olarak 2 Aralık'taki tebliğde bütün sorulara cevap oluşturduk.

Türkiye'de bir sıkıntı görünmüyor. Global bir türbülanstayız. Bütün para birimleri dolara karşı kayıpta. Ekonomide kırılganlık oluşturacak bir sıkıntı görünmüyor. EKK'da da tedbirleri kararlaştırdık. Son birkaç gündür bu konularla ilgili toplantılarımızı yaptık. Hem reel sektörü ilgilendiriyor, hem bankacılık sektörünü ilgilendiriyor. Temelinde bir rasyonelite var.

Hızlı adımlar var. Bazı düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Perşembe tüm kesimleri ilgilendiren kararlar açıklanacak. Düzenlemeler hemen devreye sokulacak. Global gündemde para politikası yapısal reform çalışmaları var.

YORUMLAR 2
  • Kamil 7 yıl önce Şikayet Et
    Belliki durum çok vahim... Rabbim memleketimizi bu zor durumdan kurtarsın. Halkımıza ve yöneticilerimize basiret versin.
    Cevapla
  • Deniz 7 yıl önce Şikayet Et
    Kara paranın Türkiye'ye aktarılması gelecekte çok ciddi sorunlar yaratacak.
    Cevapla