Kullanım bedeli 10 kat artacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, lisanssız elektrik üretimi, serbest tüketici limiti ve yeni doğalgaz yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kullanım bedeli 10 kat artacak
Kullanım bedeli 10 kat artacak
GİRİŞ 29.11.2016 14:25 GÜNCELLEME 29.11.2016 14:30
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, lisanssız elektrik üretiminin kanundaki amacının dışına çıktığını belirterek, "Ne yazık ki sistem kullanım bedelinin düşük tutulması, sektör tarafından bir gelir kalemi olarak telakki edildi. Bu hususta gerekli tedbirleri hemen alacağız. Sistem kullanım bedellerini normal seviyelere getireceğiz, burada yaklaşık 10 kat artış söz konusu olabilir." dedi.

Yılmaz, AA muhabirine, lisanssız elektrik üretimi, serbest tüketici limiti ve yeni doğalgazyatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Lisanssız elektrik üretiminin desteklenmesi amacıyla üreticilerden sistem kullanım bedelinin çok az miktarda alındığını anımsatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Lisanssız elektrik üretiminde şu an sistem kullanım bedeli gerçekten yok denecek seviyede ve bu da bizim diğer tüketicilerin üzerine yük olarak biniyor. Şimdi Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması'nı (YEKDEM) savunuyorum. Evet, bu mekanizmanın desteklenmesi lazım, ancak buradan ikinci bir ağır yükü halkın üzerine yüklememe yönünde ciddi bir gayretimiz var. Ne yazık ki sistem kullanım bedelinin düşük tutulması uygulaması, sektör tarafından bir gelir kalemi olarak telakki edildi ve bu da çok yanlış bir şey. Bu hususta ciddi bir düzenlemenin eşiğindeyiz ve orada kararlıyız."

Yılmaz, bu konuda alınması düşünülen tedbir konusunda da bilgi vererek, "Sistem kullanım bedellerini olması gereken normal seviyelerine getireceğiz, burada yaklaşık 10 kat artış söz konusu olabilir. Bu hususta gereken tedbirleri hemen alacağız, yıl başından önce inşallah bu konuda EPDK gereken adımı atacaktır. Bunun sistemin dengelenmesi açısından da önemli bir karar olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

'SERBEST TÜKETİCİ LİMİTİNİ DÜŞÜRECEĞİZ'

Yılmaz, serbest tüketici limitinin yeni yılda düşürülmesi konusuna da değinerek, "Geçen yıl da söyledik, bunu ne pahasına olursa olsun düşürelim düşüncesinde değilim. Ama düşürülmesi gerektiği kanaatindeyim. Fakat bunun için altyapıyı hazırlamamız lazım. Altyapı giderek hazırlanıyor. Dolayısıyla geçen yıla göre daha iyi durumdayız. Burada rakam telaffuz etmem ama serbest tüketici limitini muhakkak düşüreceğiz. Altyapı olarak burada EPİAŞ'ın, TEİAŞ'ın dağıtım şirketlerinin bir an önce kendilerini bu serbest tüketici limitinin sıfırlanması yönündeki piyasabeklentisine hazırlaması lazım." diye konuştu.

Tüketicilerin serbest tüketici olmak için imzalayacakları sözleşmeleri dikkatli incelemeleri gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu sözleşmeler tamamen özel hukuk sözleşmeleri ve bizim onayımıza tabi değil. Siz tüketici olarak dikkatli davrandığınız takdirde, firmaları kurumsal hale getirirsiniz. Tüketici burada zorlayacak. Tüketici orada mağdur olmadığı, mağduriyetlerinin önüne geçecek bir kültürü edindiği takdirde, zaten biz o yöne şirketleri yönlendiririz. Ben serbest tüketicilerimizden bize ve sektöre bu yönde katkı vermelerini bekliyorum. Vermiş oldukları katkı kendilerine avantaj olarak dönecek. Tüketici sözleşmesini iyi okuyacak ve çok teferruatlı sözleşmeye de girmeyecek. Yani bir hukukçu olarak söylüyorum, bu alanda bir sözleşme ne kadar kısa ve özse sektöre o kadar faydalı olur."

Deniz taşıtlarına LNG ve CNG ikmali

Türkiye'de yapılan doğalgaz depolama ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) yatırımları ile ilgili olarak ise Yılmaz, "Ben bunlara sadece doğalgaz arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar olarak bakmıyorum. Arz güvenliği bu işin yalnızca bir yanı. Sen eğer bu bölgede enerji sektöründe iyi bir oyuncu olmak istiyorsan veya ticaret merkezi olmak istiyorsan, bu hazırlıkları yapman lazım. Ben Türkiye'de transit kavramının artık çok da kullanılmaması gerektiği kanaatini taşıyanlardanım." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, Türkiye'nin bir gaz ticaret merkezi haline getirilebilmesi için arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerektiğini, sadece boru gazıyla piyasaya hitap edilemeyeceğini belirterek, denizde ve karada kurulabilecek LNG tesisleri ile de bu çeşitlendirilmenin sağlanmasının önemine işaret etti.

Kurum olarak bu ilerleme yönünde kararlar aldıklarını kaydeden Yılmaz, "LNG ile sıkıştırılmış doğalgazın (CNG) bir çok alanda, karada ve denizde ulaşım ve taşımacılık faaliyetlerinde yakıt olarak kullanılması için kararlar alıyoruz. Son Kurul toplantımızda Türk karasularında seyreden deniz taşıtlarına LNG ve CNG ikmaline izin verdik." şeklinde konuştu.

Yılmaz, deniz taşımacılığında en önemli giderlerden birinin akaryakıt olduğunu aktararak, piyasada çeşitlendirilen ürünler ile hem maliyetlerin azaltılmaya çalışıldığını, hem de Türk karasuları ve boğazlarını kullanan gemilerin bu yeni yakıtlarla birlikte azalan emisyonlarının çevreye daha az zarar vereceğini sözlerine ekledi.

Bu arada, aylık elektrik faturası yaklaşık 120 lira seviyesinde olan tüketiciler serbest tüketici olarak elektriğini istediği şirketten alabiliyor ve uzun dönemli sözleşmeler yapabiliyor. Önümüzdeki dönemde bu miktarın kademe kademe düşürülerek sıfırlanması ve herkesin bu olanaktan yararlanabilmesi bekleniyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
elektrik kullanı
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ilginç 3 yıl önce Şikayet Et
  Adaletin hakim olduğu ülkeler uzun süre hüküm sürerler bunlar kafir de olsa... Adaletin hakim olmadığı ülkeler kısa süre hüküm sürerler bunlar müslüman da olsa!
  Cevapla
 • Mizah 3 yıl önce Şikayet Et
  Elektrik 24 kuruş faturada %50 dağıtım bedeli geçirmişler , 36 kuruş ödüyoruz. Hakkımızı kim savunacak ?
  Cevapla
 • Adanalı. .01 3 yıl önce Şikayet Et
  arkadaş dogru söyledi. 50 tl lik kullanım fatura toplam da 96 tl oluyor 46 tl avantadan mecburen veriliyor .hak yemek mi dediniz kimin umrunda acaba. ?
  Cevapla