Türkiye harekete geçti! Tam 34 ülke...

Türkiye, FETÖ’nün küresel ağına darbe vurmak için harekete geçti. 34 ülkeden örgüt üyelerinin mal varlığını dondurması isteniyor.

Türkiye harekete geçti! Tam 34 ülke...
Türkiye harekete geçti! Tam 34 ülke...
GİRİŞ 16.08.2016 09:35 GÜNCELLEME 16.08.2016 10:27
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin finansal akışına küresel düzeyde de operasyon için harekete geçti.

İlk etapta OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kapsamındaki 34 ülkeye FETÖ'nün nasıl bir yapı olduğu anlatılarak, örgüt üyelerinin mal varlıkları ve para akışının dondurulması talep edildi. ABD, Almanya, Çin'in yanı sıra Avrupa Komisyonu ve Körfez İşbirliği Örgütü'nün de üye olduğu FATF'a yapılan resmi talep "Kara para aklama ve terörün finansmanına yönelik" gerekçeye dayandırıldı. Türkiye, FATF üyesi ülkelerin mali istihbarat birimleri ile birlikte hareket ederek yaklaşık 150 milyar dolar mali büyüklüğü olduğu tahmin edilen FETÖ'nün finans ayağını tamamen çökertmeyi hedefliyor. Üye ülkelerden terör örgütü üyelerinin mal varlıklarının dondurulması konusunda da mütekabiliyet esasının işletilmesi istendi.

GİZLİ HESAPLARIN İZİ SÜRÜLÜYOR

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; Kara para akladıkları tespit edilen şirketlere ilişkin olarak ilgili bankalara da yazı gönderildi. Bu kişilere ait tüm banka hesaplarının dondurulması isteniyor. Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nda kurulan komisyon FETÖ'ye destek veren şirketlerin mal varlıkları, banka hesaplarının envanteriyle beraber global bağlantıları da ortaya çıkarıyor. MASAK tarafından yapılan incelemeler örgüte destek veren şirketlerin yabancılarla işbirliği yaparak ortaklık yapısında değişikliğe gittiğini de ortaya koydu. Şaibeli ortaklık yapıları, mali haritaları, yurtdışı vakıf, dernek, örgüt birimlerine para aktarmada rol oynayan işadamlarına ilişkin bilgiler de ilgili ülkelerin mali istihbarat birimleri ile paylaşılıyor.

400 ŞİRKET HESABINA BLOKE

Denetimlerin ardından örgütle bağlantılı olan şirket ve kişilerin hesapları bloke ediliyor. Şirketlerin kasasındaki döviz, çek nakde dönüştürülerek banka hesabına yatırılıyor. Sadece darbe girişimi sonrası değil 17-25 Aralık operasyonlarının ardından başka isimlere devredilen konut, arsa gibi varlıklar da devlete devrediliyor. Terör örgütü üyelerinin yakın akraba ve komşuları üzerine hesap açtıkları da belirlendi. MASAK, para kaçırmaya yönelik teşebbüsten işlem başlattı. Edinilen bilgiye göre 15 Temmuz sonrası yaklaşık 400 şirkete ilişkin banka hesaplarına tedbir konuldu. Olağanüstü Hal kapsamında kapatılan kurum, kuruluşların bankalar ve diğer finans kuruluşlarındaki tüm hesapları da bloke edildi.

HESAPLAR BLOKE EDİLİYOR

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden sonra bankalar da dikkat çeken şüpheli işlemleri durdurma yetkisini kullanıyor. Böyle bir durumla karşılaştıklarında bankalar konuyu anında MASAK'a bildiriyor. Şirket ve gayrimenkullerini satıp yurtdışına kaçırmaya çalışan, muvazaalı şekilde devir ve satış yapan örgüt üyelerinin banka hesapları bloke ediliyor.

GSM OPERATÖRLERİ DE VAR

Gerçek ve tüzel kişiler bankalara doğrudan bağış yapabilecekleri gibi Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'da da 1507 kısa SMS numarasına "15 Temmuz" yazarak 5 TL bağışta bulunabiliyor.

BAĞIŞLAR VERGİDEN MUAF

KPMG Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Timur Çakmak, bağış yapan ve kurumlar vergisi ile gelir vergisi mükellefi olup beyanname vermek zorunluluğu bulunanların matrahlarından indirim yapılabileceğini belirtti.

YORUMLAR 9
 • Hamza kaplan 6 yıl önce Şikayet Et
  Bakkal çalıştıranda gitsin 5 yıl işçilik yapsın,, küçük esnaf diyorsunuz Peki işçi küçük esnaftan Büyük mü oluyor??? Adam asgari ücret ile ev kirasını bile borçlanıyor..
  Cevapla
 • Fahri 6 yıl önce Şikayet Et
  FETÖ ile birlikte silahlı örgütlerin tamamına ve MASON localarına da dokunulmalıdır.
  Cevapla
 • serhan 6 yıl önce Şikayet Et
  gözüne tır mı kaçmış bu hainin?
  Cevapla
 • İlmi Ledun 6 yıl önce Şikayet Et
  Türki Cumhuriyetler dışında senin dostun yok ! Karınca ezmeyi bırak da Büyük Şeytan ve Yılan 2017 için hazırlık yapıyor, çok ağır bir bedel ödemeden çok daha önemli konulara ağırlık ver ve acilen tedbir al.
  Cevapla
 • mehmet altun 6 yıl önce Şikayet Et
  HÜKÜMET YETKİLİLERİNE sesleniyorum. Piyasaları canlandırmak için Esnaflara vaad ettiğiniz 30.000 TL Faizsiz kredileri bir an önce tekrar verin. yoksa küçük esnaflar gerçekten çok zor durumdalar. Eğer imkanlar kısıtlı ise 30.000 değil de 25.000 TL veya 20.000 TL verilsin böylece piyasalar canlansın. Mehmet Altun-Şanlıurfa/Bakkalbaşı
  Cevapla
 • ankara 6 yıl önce Şikayet Et
  kredi verilmesine karşıyım dostum kredi de her ne kadar faiz olmasada kreedi çekmek sistemi besler bunların ağababaları kredilerle yaşıyor... kredi çekmeyin... faiz haramdır.. ALLAH'tan korkun.... onların baronları kredi kartlarını çektiğiniz için rahatlar... kredi çekmeyn lütfen :( hepsi bize kurşun olarak geri dönüyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle