Devlet kurumlarından sonra sıra onlarda!

Savunma ihalelerinde alt yükleniciler ve şirketlerin personeli gözden geçiriliyor.

Devlet kurumlarından sonra sıra onlarda!
Devlet kurumlarından sonra sıra onlarda!
GİRİŞ 08.08.2016 12:22 GÜNCELLEME 08.08.2016 13:03
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), FETÖ bağlantılı yüklenicileri mercek altına aldı. Tüm personel de isim isim inceleniyor.

FETÖ'nün 15 Temmuz’daki işgal kalkışmasının ardından, TSK ve devlet kurumlarına sızmış hainleri tespit ederek tasfiye eden ve haklarında soruşturma başlatan Hükümet, savunma sanayi sektöründe dünya markası milli şirketlerimizi ve alt yüklenici firmaları da mercek altına aldı.

PERSONEL SORUŞTURULUYOR

Akşam'dan Mahmut Gürer'in haberine göre bu doğrultuda, ASELSAN, HAVELSAN, TAİ, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE başta olmak üzere, kamu sermayeli milli savunma şirketlerinde görev yapan tüm personel isim isim inceleniyor. Yapılan ilk tespitlerde, ihanet çetesi FETÖ ile bağlantıları belirlenen onlarca personelin açığa alındığı öğrenildi.

İNCELEMELER DERİNLEŞTİRİLDİ

Haklarında adli soruşturma da başlatan hainler arasında, savunma sektörümüzün can damarı projeleri, Pensilvanya'daki elebaşının talimatı ile sabote eden, geciktiren veya hazırladıkları kumpas raporlarla engelleyen mühendis, teknik eleman ve AR-GE personelinden isimlerin de yer aldığı ifade edildi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın (SSM), Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) gelen destekle yürüttüğü çalışmanın derinleştirildiği, önümüzdeki günlerde yeni isimlerle ilgili ihraç ve adli soruşturma süreçlerinin yaşanabileceği vurgulandı.

'GECİKME' ŞÜPHESİ

SSM'nin incelemesinin sadece kamu sermayeli savunma şirketleri ile sınırlı olmadığı, çok sayıda alt yüklenici firmanın da, FETÖ soruşturması kapsamında araştırıldığı belirtildi. Alt yüklenici firmaları, FETÖ bağlantısı, sermaye ve personel yapısı, üstlendikleri proje süreçlerindeki gecikme ve ortaya çıkan mekanik aksaklıklar yönü ile irdeleyen SSM, bir çok projede gecikmeye sebep olan sabotaj olasılığı yüksek şüpheli işlem tespit etti.

ANLAM VEREMİYORDUK NEDENİ BELLİ OLDU

FETÖ’nün hain kalkışmasının ardından açıklama yapan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, FETÖ’nün savunma sanayine sızmış kadrolarına yönelik inceleme kapsamında, bir kısım personelin açığa alındığını duyurmuştu. Demir, şunları söylemişti: “Bazı projeleremizin anlamsız şekilde uzadığı ve tıkandığına yönelik tespitlerimiz, yanıtını aradığımız sorular ve şüphelerimiz vardı. Sebebini şimdi çok daha iyi anlamaya başladık."

GEÇMİŞ DE DENETLENECEK

Projeleri geciktirmek suretiyle sabote ettiğinden şüphelenilen firmalara yönelik inceleme, geçmiş projeleri de kapsıyor. Soruşturma çerçevesinde, FETÖ bağlantılı alt yüklenici şirketlerle olan anlaşmaların iptal edileceği ve bu şirketlerin yöneticileri hakkında adli soruşturma başlatılacağı vurgulanıyor.

FETÖ'nün 15 Temmuz’daki işgal kalkışmasının ardından, TSK ve devlet kurumlarına sızmış hainleri tespit ederek tasfiye eden ve haklarında soruşturma başlatan Hükümet, savunma sanayi sektöründe dünya markası milli şirketlerimizi ve alt yüklenici firmaları da mercek altına aldı.

KAYNAK: AKŞAM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
operasyon
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • osman polat 3 yıl önce Şikayet Et
  ha şöylee işte yapılması gerekenler bunlar temizlenin bakalım hainler ne yediniz ne yaptınız akrabalarınızın mal varlıkları her şey didik didik taranmalı
  Cevapla
 • Okuyucu 3 yıl önce Şikayet Et
  EPDK ya ne zaman el atılacak acaba. Verilen lisanslar, enerji ihaleleri vs.
  Cevapla
 • trabzonlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Mankurt ihanet ordusu,akıl çıldırtacak iş......
  Cevapla
 • ömer genç 3 yıl önce Şikayet Et
  Tubitak-TSE ve bütün Teknik üniversiteler yeniden ama komple yeniden tek tek hem fetö dan hemde orada kulak üstü yatanlardan.Dinazor akademisyenlerden arındırılmalı.O kadar çok projeyi engellediler ki akla ziyan.Hepsi kanıtlı belgeli.Ama kimseye anlatamadılar...
  Cevapla
 • aliekici 3 yıl önce Şikayet Et
  harika bir haber bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle