İşsizlikte tek hane bekleniyor

Ekonomideki canlanma ve sanayi üretimindeki artış, işsizlik oranlarını düşürüyor.

İşsizlikte tek hane bekleniyor
İşsizlikte tek hane bekleniyor
GİRİŞ 13.07.2016 06:02 GÜNCELLEME 13.07.2016 06:02
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Nisan ayında işsizlikte rekor düşüş bekleniyor. Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tek tahmin yapan kuruluş durumundaki TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Temmuz’da açıklanacak olan Nisan 2016 dönemi işsizlik oranının, (2016-Mart dönemine göre) 0.9 puan azalarak yüzde 9.2’ye ineceğini tahmin etti.

İSTİHDAMDA 0.6 PUAN ARTIŞ

SPM, ekonomideki canlanma eğiliminin sürmesi ve sanayi üretimindeki artış nedeniyle işsizlik oranının çift haneden tek haneye düşeceğini öngördüğünü bildirdi. SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan gözetiminde araştırmacı Pınar Kaynak ile misafir araştırmacı Ozan Acar’ın yaptığı hesaplamaya göre Nisan-2016 döneminde tarım dışı işsizlik oranının 1 puan azalarak yüzde 10.9 seviyesinde seyretmesini bekliyor. Mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının da 0.2 puan azalarak yüzde 11.3 seviyesini göreceğini, istihdam oranının ise 0.6 puan artarak yüzde 45.9 seviyesine çıkacağını, sanayi istihdamının ise 5 milyon 238 bin kişi seviyesine ineceğini tahmin ediyor. 

YORUMLAR 5
 • Ramo 7 yıl önce Şikayet Et
  Düşmezse zıplarsınız. İtiraz edeyim diye itiraz edip rezil olmak nasıl bir duygu. AK Parti iktidar olduğundan bu yana devam eden hastalığınızın ilacı da yok.
  Cevapla
 • Ramo 7 yıl önce Şikayet Et
  Suriyeliler zaten çalışıyor. Ama vatandaş olmadıkları için vergi alınamıyor.
  Cevapla
 • tozkan79 7 yıl önce Şikayet Et
  al tek haneye düşer.
  Cevapla
 • dayı 7 yıl önce Şikayet Et
  daha çok beklersiniz suriyelilerde vatandaş olunca işsizlk patlıyacak
  Cevapla
 • +-+- 7 yıl önce Şikayet Et
  suriyeliler zaten kaçak çalışıyo
  Cevapla