Bağ-Kur'lulara prim indirimi müjdesi! - Bağ-Kur'lulara prim indirimi ne kadar olacak?

Bağ-Kur'lulara prim indirimi müjdesi ilgili son dakika gelişmesi haberimizde.. Sosyal güvencesi Bağ-Kur olan 2.7 milyon insanımızı ilgilendiren bu yeni gelişme ile birlikte söz konusu bu vatandaşlar belli bir kriter dahilinde prim indirimi alacaklar. Sadece primlerini düzenli ödeyen kişilerin yararlanabileceği bu uygulamanın yasal zemini Meclis'e bu hafta sunulacak teklif ile oluşacak. Peki Bağ-Kur'lulara prim indirimi ne kadar olacak? işte yanıtı ve Bağ-Kur'lulara prim indirimi ile ilgili diğer ayrıntılar haber7.com'da..

Bağ-Kur'lulara prim indirimi müjdesi! - Bağ-Kur'lulara prim indirimi ne kadar olacak?
Bağ-Kur'lulara prim indirimi müjdesi! - Bağ-Kur'lulara prim indirimi ne kadar olacak?
GİRİŞ 13.07.2016 12:43 GÜNCELLEME 13.07.2016 12:43

Bağ-Kur'lulara prim indirimi müjdesi ilgili son dakika gelişmesi haberimizde.. Sosyal güvencesi Bağ-Kur olan 2.7 milyon insanımızı ilgilendiren bu yeni gelişme ile birlikte söz konusu bu vatandaşlar belli bir kriter dahilinde prim indirimi alacaklar.  Sadece primlerini düzenli ödeyen kişilerin yararlanabileceği bu uygulamanın yasal zemini Meclis'e bu hafta sunulacak teklif ile oluşacak. Peki Bağ-Kur'lulara prim indirimi ne kadar olacak? işte yanıtı ve Bağ-Kur'lulara prim indirimi ile ilgili diğer ayrıntılar haber7.com'da..

MİLYONLARCA BAĞ-KUR'LUYA PRİM İNDİRİMİ MÜJDESİ

Meclis’e bu hafta sunulması beklenen düzenleme ile primlerini düzenli ödeyen Bağ-Kur’lular 5 puanlık indirimden yararlanacak.

BAĞ-KUR'LU YA 82,35 LİRA PRİM İNDİRİMİ

Bağ-Kur'luların cebinden prim için her ay 82,35 lira daha az para çıkacak.

TEŞVİK AVANTAJI 
 
5 puanlık prim teşviği, 2008'de SSK'lı işçilerin primleri için hayata geçirildi. Bu kapsamda; işçi çalıştıran işverenlerin ödemek zorunda olduğu yüzde 11 oranındaki malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası prim oranı; primleri düzenli yatıran ve SGK'ya borcu olmayan işverenler için yüzde 6 olarak uygulanıyor. İşverenler, bu teşvikle çalışanlarının primlerini indirimli ödüyor. Şimdi de bu teşvik, kendi nam ve hesabına çalışanların kendileri adına ödedikleri primler için de söz konusu olacak. Yapılacak düzenleme sonrası, primini düzenli yatıran ve SGK'ya prim borcu olmayan Bağ- Kur'lular da teşvikten yararlanacak. Bu sayede, asgari ücret düzeyinden prim ödeyen Bağ-Kur'lunun prim miktarı 568,22 liradan 485,8 liraya düşecek. Böylece Bağ-Kur'lunun cebinde ayda 82,35 lira kalacak. Daha yüksek kazanç düzeyinden prim ödeyenin de indirim tutarı yüksek olacak...

PRİMLER DÜZENLİ YATACAK
 
Bu düzenleme Bağ-Kur'luların primlerini düzenli ödemesini sağlayacak. Ayrıca teşvik sonrası, emeklilikte alacakları maaşı artırmak isteyen Bağ-Kur'luların prim ödedikleri kazanç düzeyini yükseltmeleri söz konusu olabilecek...

İŞVERENLERİN DE YÜKÜ HAFİFLİYOR

İşverenler, bu teşvikle çalışanlarının primlerini indirimli ödüyor. Şimdi de bu teşvik, kendi nam ve hesabına çalışanların kendileri adına ödedikleri primler için de söz konusu olacak.

BORCU OLMAYANLAR...

Yapılacak düzenleme sonrası, primini düzenli yatıran ve SGK'ya prim borcu olmayan Bağ- Kur'lular da teşvikten yararlanacak.

2.7 milyon Bağ-Kur'luya prim indirimi geliyor. Meclis'e bu hafta sunulması beklenen düzenleme ile primlerini düzenli ödeyen Bağ-Kur'lular, 5 puanlık indirimden yararlanacak. Bağ-Kur'luların cebinden prim için her ay 82,35 lira daha az para çıkacak...