Ekonomi Bakanı Zeybekci dev toplantıda!

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'na katıldı.

Ekonomi Bakanı Zeybekci dev toplantıda!
Ekonomi Bakanı Zeybekci dev toplantıda!
GİRİŞ 09.07.2016 15:13 GÜNCELLEME 09.07.2016 16:09

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,"Ekonomik veya ticari büyüme veya yatırım artışını çok temel bir bileşen olmadan elde etmemiz mümkün değildir. Bu da dünya barışı ve güvenliğidir." dedi.

Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'na katılan Bakan Zeybekci, aile fotoğrafı seremonisinde yer aldı. Ardından Zeybekci, "G20 Ticaret ve Yatırım Mekanizmasının Güçlendirilmesi" konulu konuşmasında, küresel ekonomideki istikrarsızlığın devam ettiğine dikkati çekerek, uluslararası ticari büyüme ve yabancı doğrudan yatırım artışlarının da bu olumsuz gidişattan etkilendiğini söyledi.

"Ekonomik, ticari büyüme veya yatırım artışını çok temel birleşen olmadan elde etmenin mümkün olmadığının" altını çizen Zeybekci, "dünya barışı ve güvenliğinin bu anlamdaki önemine" vurgu yaptı.

Bakan Zeybekci, dünyanın karmaşık bir dönemden geçtiğini belirterek, "3 milyonu Türkiye'de bulunan 5 milyondan fazla ümitsiz Suriyeli mülteciye" işaret etti.

"Refahın ihtiyaç sahibi insanlar arasında dağıtılmasını gerektiren kapsayıcılık ilkesinin, Türkiye'nin dönem başkanlığındaki önceliklerinden biri olduğunu" aktaran Zeybekci, "Paylaşımcılık ruhuna inanmalı ve dikkatimizi bunu gerçekleştirmenin en kolay ve pratik yolu olan ticarete vermeliyiz." ifadesini kullandı.

Zeybekci, Türkiye'nin dönem başkanlığında hem ticaret hem yatırım konularını içeren kapsamlı bir gündem benimsendiğini belirtti.

Türkiye'nin ekonomik büyümesi

"Türkiye, birçok gelişmiş ve gelişme yolundaki ülkeyi geride bırakarak, 2015 yılında yüzde 4 ve 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,8 oranında büyüdü. Ancak, küresel seviyede, aynı cesaret verici yansımayı yakalayamadık." diyen Zeybekci, "Eğer dengeli, güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme istiyorsak, yatırımlarımızı arttırmalı ve yeni istihdam olanakları yaratmalıyız. Ticareti hem ikili hem de çok taraflı inisiyatifler aracılığıyla kolaylaştırmalıyız. Özellikle KOBİ’lerimiz için ticaret finansmanı mekanizmalarına erişim sağlamalıyız." dedi.

İkili görüşme

Öte yandan Zeybekci, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'nın açılış oturumu öncesi Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Majid bin Abdullah Al Qasahi ile bir araya geldi.

"Türkiye doğrudan yatırım akımlarının önemli iştirakçilerinden biri haline gelmiştir"

Bakan Zeybekci, toplantının "Çok Taraflı Ticaret Sisteminin Güçlendirilmesi" başlıklı ikinci oturumunda konuşma yaptı.

Zeybekci, "Türkiye, son 13 yılda sergilediği çarpıcı performansıyla küresel doğrudan yatırım akımlarının önemli iştirakçilerinden biri haline gelmiştir. Yerli ve yabancı yatırımcılara eşit muamele esasına dayanan liberal bir yatırım rejimiyle Türkiye, bu süreçte yıllık ortalama 12,7 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekmiştir. Bu rakam 2015 yılında, devam eden bölgesel gerilimlere rağmen, 16,6 milyar dolara yükselmiştir." dedi.

Yatırım ortamının iyileştirilmesinin devam eden bir süreç olduğuna işaret eden ifade eden Zeybekci, küresel yatırım politikası işbirliği ve koordinasyonunun teşvik edilmesinin önemine değindi. 

ETİKETLER
zirve Nihat Zeybekçi
YAZDIR